REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększenie aktywności zawodowej i ograniczenie segmentacji rynku pracy już niedługo

Zwiększenie aktywności zawodowej i ograniczenie segmentacji rynku pracy
Zwiększenie aktywności zawodowej i ograniczenie segmentacji rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Program Reform 2022/2023 (KPR) przyjęty przez Radę Ministrów zakłada m.in. zwiększenie aktywności zawodowej oraz ograniczenie segmentacji rynku pracy.

Minister Waldemar Buda przedstawił dzisiaj podczas obrad Rady Ministrów Krajowy Program Reform 2022/2023 (KPR) – dokument, który określa kierunki działań dla głównych strategicznych wyzwań gospodarczych i społecznych Polski. To efekt prac MRiT w ramach międzyresortowego zespołu z aktywnym udziałem partnerów społeczno-gospodarczych. Dokument ilustruje realizację przez Polskę długofalowej strategii gospodarczej, kładącej nacisk na zrównoważony rozwój i poprawę konkurencyjności gospodarki UE.

REKLAMA

Autopromocja

Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła ważny strategicznie dokument, który odpowiada na wyzwania gospodarcze i społeczne obecnych czasów. Scenariusze działań zawarte w Krajowym Planie Reform 2022/2023 zapewniają polskiej gospodarce zrównoważony rozwój, wzmacniają jej transformację i innowacyjność, a przedsiębiorcom dostęp do niezbędnego finansowania działalności. - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W KPR przedstawiono założenia w obszarach odpowiadających za najważniejsze wyzwania gospodarcze i społeczne Polski. Chodzi m.in. o zapewnienie stabilności finansów publicznych, poprawę opieki zdrowotnej, zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności, zazielenienie gospodarki czy transformację cyfrową przedsiębiorstw i administracji publicznej. Osobne wyzwanie związane jest z konfliktem zbrojnym w Ukrainie.

Krajowy Program Reform - najważniejsze założenia

  • zwiększenie innowacyjności gospodarki, poprawa regulacji i klimatu inwestycyjnego; zwiększenie roli konsultacji społecznych w ramach procesu stanowienia prawa;
  • zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności;
  • transformacja cyfrowa przedsiębiorstw i administracji publicznej;
  • zazielenienie gospodarki, zrównoważony transport, czysta energia;
  • poprawa opieki zdrowotnej, w tym dostępu do opieki długoterminowej, zapewnienie wystarczających zasobów, przyspieszenie wdrażania usług e-zdrowia;
  • zapewnienie stabilności finansów publicznych;
  • zwiększenie aktywności zawodowej, ograniczenie segmentacji rynku pracy;
  • wspieranie wysokiej jakości kształcenia i umiejętności zgodnie z potrzebami rynku pracy.

Dzięki dzisiejszej decyzji Rady Ministrów możliwa jest terminowa realizacja tegorocznego cyklu Semestru europejskiego przez Polskę i przekazanie KPR w kwietniu do analizy Komisji Europejskiej. Semestr europejski to podstawowy mechanizm koordynacji polityk gospodarczych i społecznych Unii Europejskiej.

W kolejnym kroku Komisja Europejska dokona analizy przedłożonego przez Polskę Krajowego Programu Reform oraz Aktualizacji Programu Konwergencji, a następnie – w maju br. – przedstawi propozycję Zalecenia Rady UE dla Polski na kolejny rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KPR - scenariusz makroekonomiczny na lata 2022-2023

REKLAMA

Zakładane tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. osiągnie 3,8%, a w 2023 r. 3,2%. Oczekuje się, że wzrost eksportu w latach 2022-2023 wyniesie odpowiednio 4,5% i 4,0%, podczas gdy importu odpowiednio 4,1% i 3,1%, a spożycie prywatne, mające największy wkład we wzrost PKB, w 2022 r. wzrośnie o 5,9%, a w 2023 r. 4%.

Wysokiej konsumpcji prywatnej sprzyjać będzie dobra sytuacja na rynku pracy (niska stopa bezrobocia i utrzymujący się realny wzrost funduszu płac), obniżki podatków oraz dodatkowo wydatki konsumpcyjne uchodźców. Stosunkowo wysoka dynamika będzie wynikała głównie ze wzrostu inwestycji publicznych, m.in. na obronę narodową. Polska, wg. założeń KPR pozostanie krajem o bardzo niskiej stopie bezrobocia. Szacuje się, że w 2022 r. stopa bezrobocia według BAEL spadnie z 3,4% w 2021 r. do 2,7% w 2022 r.i 2,6% w 2023 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA