REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pracownicy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak pracownicy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy?
Jak pracownicy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby z Ukrainy szukają coraz częściej pracy w swoich zawodach. Jakie są największe problemy rynku pracy?

Pracownicy z Ukrainy szukają pracy w swoich zawodach

Dramatyczna wojna w Ukrainie zaczęła się pół roku temu – 24 lutego 2022. Od tego momentu zmian na rynku pracy jest całe mnóstwo. Jak nadpodaż pracowników została przyjęta na rynku pracy? W opinii ekspertów uchodźcy wojenni doskonale odnajdują się na polskim rynku pracy. Nie brakuje jednak sytuacji trudnych. – Widzimy, że nastąpiła silna feminizacja w wielu sektorach. Z Ukrainy dotarły do nas głównie kobiety i dzieci, a jednocześnie rynek pracy najbardziej potrzebuje mężczyzn. Wielu przedsiębiorców musiało „przestawić” swój sposób myślenia i pozwolić paniom na pracę w niestandardowych dla nich miejscach. Osoby z Ukrainy chętnie podejmowały pracę w turystyce czy w przemyśle przy prostych pracach – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

260 tysięcy osób z Ukrainy podjęło stałą prace. „Uzupełniają Polaków w pracach, których nie chcemy podejmować”

Na pewno nie możemy mówić o stabilności jeżeli chodzi o osoby z Ukrainy szukające zatrudnienia w Polsce. Wiele osób zdecydowało już o powrocie na Ukrainę, wiele miało problem z podjęciem pracy ze względu na wychowywanie dzieci czy brak stabilnego miejsca zamieszkania.

- Ostatnie pół roku to był dla wielu osób prawdziwy czas próby. Gwałtowna nadpodaż kobiet na rynku pracy spowodowała, że w wielu miastach tych ofert nie było zbyt wiele. Mowa szczególnie o dużych ośrodkach, gdzie szybko skończyły się oferty przy sprzątaniu, w hotelarstwie czy w gastronomii. By podejmować inne prace trzeba było znajomości języka, a ta na początku była poważną barierą dla pracodawców. Osoby z Ukrainy obawiały się opuszczać duże miasta, by szukać pracy np. w miastach powiatowych, a to tam w ostatnich miesiącach było najwięcej ofert – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy i prokurent w Idea HR Group.

- Według szacunków w Polsce na mocy specustawy o zatrudnianiu uchodźców wojennych pracę podjęło ponad 260 tysięcy osób. Bezrobocie mamy najniższe od 30 lat. Osoby z Ukrainy więc doskonale odnalazły się na rynku pracy i uzupełniły Polaków w miejscach, w których oni nie chcą pracować – dodaje Siedziniewska – Brzeźniak.

Jakie sektory najchętniej zatrudniają obecnie osoby z Ukrainy? – To się bardzo pozytywnie zmienia. Na początku handel bardzo bał się pracowników z Ukrainy, bo bariera językowa unikała komunikację. Obecnie nie jest to już tak wielki problem. Podobnie jest np. z pracą na magazynach czy z zatrudnianiem pomocy medycznych czy pracy w charakterze opiekuna czy opiekunki. Ofert w tych zawodach jest mnóstwo, ale zaznaczam, więcej w mniejszych miastach niż w dużych aglomeracjach – dodaje ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największy problem rynku pracy: brak mężczyzn

Eksperci rynku pracy zauważają, że osoby z Ukrainy, które zostały w Polsce coraz częściej poszukują dla siebie pracy w wyuczonych zawodach.

- Na początku uchodźcy brali pracę „jak leci”. To powodowało, że wykształcone kobiety pracowały jako pomoce kuchenne, sprzątały, skręcały drobne elementy w halach przemysłowych. To bardzo dobry początek funkcjonowania w obcym kraju w charakterze tymczasowym. Teraz jednak widzimy, że te osoby poznają język polski, widzą jak się u nas żyje i chcą pracować na wyższym poziomie. Mamy bardzo dużo urzędniczek, prawniczek, księgowych, ekonomistek, nauczycielek, które chciałyby rozwijać się zawodowo. Tutaj poszukiwanie pracy wymaga lepszej znajomości języka, ale i determinacji, by przyswoić np. polskie przepisy – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Na rynku pracy wciąż dramatycznie brakuje mężczyzn: - To bardzo złożony temat. Mężczyźni z Ukrainy wyjechali na początku wojny, ale to nie jest tak, że ten odpływ się zatrzymał. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób opuszcza Polskę, by odbudowywać Ukrainę. Odnotowujemy niestety rosnącą ilość wyjazdów pracowników zagranicę np. do Niemiec czy do Skandynawii. To pokłosie wzrostu cen i tego, że praca w Polsce jeszcze kilka lat temu po prostu opłacała się bardziej – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA