REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co daje Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?
Co daje Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Jakie są działania państwa na rzecz poprawy zatrudnienia?

Praca podlega ochronie prawnej, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy. Nadzór ten odbywa się w głównej mierze poprzez działania Państwowej Inspekcji Pracy. Polska, w tym poszczególne instytucje i urzędy państwowe są uposażone w szereg instrumentów, które mają na celu poprawę warunków pracy, ale i promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizację zawodową. Dąży się do tzw. rozwoju zasobów ludzkich; osiągnięcia wysokiej jakości pracy; wzmacniania integracji oraz solidarności społecznej; zwiększania mobilności na rynku pracy. Celem jest też pełne i produktywne zatrudnienie – co przekłada się w ostatnim czasie na niską stopę bezrobocia. Główny Urząd Statystyczny podał, że na stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 5,1% a czerwcu 4,9%. Ostatnio podobne wartości można było zaobserwować we wrześniu/październiku 2019 r.

REKLAMA

Autopromocja

Co jest podstawą Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia?

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.), wskazuje w przepisie art. 3 ust. 1, że zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia (dalej także: KPDZ), zawierającego zasady realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz w oparciu o inicjatywy samorządu gminy, powiatu, województwa i partnerów społecznych.

Co określa KPDZ?

Krajowy Plan Działań określa w szczególności:

1) cele i kierunki działań zgodne z priorytetami polityki państwa w dziedzinie rynku pracy;

2) przewidywaną wysokość środków finansowych, w tym Funduszu Pracy oraz budżetu państwa, na dofinansowanie działań wynikających z Krajowego Planu Działań;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) wskaźniki efektywności KPDZ.

Okazuje się, że KPDZ miał być uchwalony wcześniej, niemniej jednak aktualna sytuacja na świecie jak i konieczność pomocy obywatelom Ukrainy w zakresie rejestracji w urzędzie, nabycia świadczeń, integracji na polskim rynku pracy, sprawiły, że postanowiono zmodyfikować KPDZ, w tym rozszerzyć o działania polskich Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ). W konsekwencji plan uchwalono dopiero w czerwcu 2022 r.

W najbliższym czasie głównym zadaniem dla większości krajów europejskich, szczególnie dla Polski jest powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie zwiększenie dobrobytu społecznego (szczególnie zarobkowego). Konieczna jest walka z ubóstwem, rozwiązanie problemu starzejącego się społeczeństwa, migracji zarobkowych oraz prekaryjnego (niepewnego – szczególnie cywilnoprawnego) zatrudnienia, uregulowanie tzw. uberyzacji zatrudnienia w ramach elektronicznych platform oraz położenia większego nacisku na łączenie życia zawodowego z rodzinnym (work life balance).

Co jest celem KPDZ?

Podane przez rząd główne cele KPDZ to:

  1. Lepsze dopasowanie umiejętności kadr do wymogów rynku pracy (podnoszenie i dostosowanie umiejętności kadr do potrzeb rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na umiejętności cyfrowe; tworzenie i doskonalenie metod prognozowania zapotrzebowania na zawody, kompetencje i nowe umiejętności w perspektywie długoterminowej, np. 5 i 10 lat).

  2. Podniesienie jakości zatrudnienia oraz wydajności pracy w Polsce.

  3. Efektywne i sprawiedliwe wykorzystanie kapitału kadrowego Polski (pomoc osobom biernym zawodowo i poszukującym pracy; wspieranie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi; działania na rzecz młodych osób oraz osób z niepełnosprawnościami; prace nad nowymi ustawami dot. rynku pracy; rozwój usług elektronicznych w zakresie usług rynku pracy).

  4. Efektywne i ukierunkowane zarządzanie migracjami zarobkowymi (lepsze zarządzanie migracjami zarobkowymi, pomoc pracownikom cudzoziemcom; ograniczanie migracji krótkoterminowej na rzecz migracji średnio/długoterminowej i ciągłej; wspieranie powrotów osób z emigracji oraz repatriantów; działania na rzecz ułatwienia integracji obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA