REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co daje Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?
Co daje Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Jakie są działania państwa na rzecz poprawy zatrudnienia?

Praca podlega ochronie prawnej, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy. Nadzór ten odbywa się w głównej mierze poprzez działania Państwowej Inspekcji Pracy. Polska, w tym poszczególne instytucje i urzędy państwowe są uposażone w szereg instrumentów, które mają na celu poprawę warunków pracy, ale i promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizację zawodową. Dąży się do tzw. rozwoju zasobów ludzkich; osiągnięcia wysokiej jakości pracy; wzmacniania integracji oraz solidarności społecznej; zwiększania mobilności na rynku pracy. Celem jest też pełne i produktywne zatrudnienie – co przekłada się w ostatnim czasie na niską stopę bezrobocia. Główny Urząd Statystyczny podał, że na stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 5,1% a czerwcu 4,9%. Ostatnio podobne wartości można było zaobserwować we wrześniu/październiku 2019 r.

REKLAMA

Autopromocja

Co jest podstawą Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia?

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.), wskazuje w przepisie art. 3 ust. 1, że zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia (dalej także: KPDZ), zawierającego zasady realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz w oparciu o inicjatywy samorządu gminy, powiatu, województwa i partnerów społecznych.

Co określa KPDZ?

Krajowy Plan Działań określa w szczególności:

1) cele i kierunki działań zgodne z priorytetami polityki państwa w dziedzinie rynku pracy;

2) przewidywaną wysokość środków finansowych, w tym Funduszu Pracy oraz budżetu państwa, na dofinansowanie działań wynikających z Krajowego Planu Działań;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) wskaźniki efektywności KPDZ.

Okazuje się, że KPDZ miał być uchwalony wcześniej, niemniej jednak aktualna sytuacja na świecie jak i konieczność pomocy obywatelom Ukrainy w zakresie rejestracji w urzędzie, nabycia świadczeń, integracji na polskim rynku pracy, sprawiły, że postanowiono zmodyfikować KPDZ, w tym rozszerzyć o działania polskich Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ). W konsekwencji plan uchwalono dopiero w czerwcu 2022 r.

W najbliższym czasie głównym zadaniem dla większości krajów europejskich, szczególnie dla Polski jest powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie zwiększenie dobrobytu społecznego (szczególnie zarobkowego). Konieczna jest walka z ubóstwem, rozwiązanie problemu starzejącego się społeczeństwa, migracji zarobkowych oraz prekaryjnego (niepewnego – szczególnie cywilnoprawnego) zatrudnienia, uregulowanie tzw. uberyzacji zatrudnienia w ramach elektronicznych platform oraz położenia większego nacisku na łączenie życia zawodowego z rodzinnym (work life balance).

Co jest celem KPDZ?

Podane przez rząd główne cele KPDZ to:

  1. Lepsze dopasowanie umiejętności kadr do wymogów rynku pracy (podnoszenie i dostosowanie umiejętności kadr do potrzeb rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na umiejętności cyfrowe; tworzenie i doskonalenie metod prognozowania zapotrzebowania na zawody, kompetencje i nowe umiejętności w perspektywie długoterminowej, np. 5 i 10 lat).

  2. Podniesienie jakości zatrudnienia oraz wydajności pracy w Polsce.

  3. Efektywne i sprawiedliwe wykorzystanie kapitału kadrowego Polski (pomoc osobom biernym zawodowo i poszukującym pracy; wspieranie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi; działania na rzecz młodych osób oraz osób z niepełnosprawnościami; prace nad nowymi ustawami dot. rynku pracy; rozwój usług elektronicznych w zakresie usług rynku pracy).

  4. Efektywne i ukierunkowane zarządzanie migracjami zarobkowymi (lepsze zarządzanie migracjami zarobkowymi, pomoc pracownikom cudzoziemcom; ograniczanie migracji krótkoterminowej na rzecz migracji średnio/długoterminowej i ciągłej; wspieranie powrotów osób z emigracji oraz repatriantów; działania na rzecz ułatwienia integracji obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA