REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co daje Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?
Co daje Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2022 został przygotowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Jest uchwałą podjętą przez Radę Ministrów, która wyznacza cele, priorytety i działania na rzecz poprawy i wzrostu zatrudnienia jak i gospodarki, oraz aktywności zawodowej, szczególnie w dobie postpandemicznej i w obliczu rosnącej inflacji.

Jakie są działania państwa na rzecz poprawy zatrudnienia?

Praca podlega ochronie prawnej, a państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy. Nadzór ten odbywa się w głównej mierze poprzez działania Państwowej Inspekcji Pracy. Polska, w tym poszczególne instytucje i urzędy państwowe są uposażone w szereg instrumentów, które mają na celu poprawę warunków pracy, ale i promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia oraz aktywizację zawodową. Dąży się do tzw. rozwoju zasobów ludzkich; osiągnięcia wysokiej jakości pracy; wzmacniania integracji oraz solidarności społecznej; zwiększania mobilności na rynku pracy. Celem jest też pełne i produktywne zatrudnienie – co przekłada się w ostatnim czasie na niską stopę bezrobocia. Główny Urząd Statystyczny podał, że na stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 5,1% a czerwcu 4,9%. Ostatnio podobne wartości można było zaobserwować we wrześniu/październiku 2019 r.

Autopromocja

Co jest podstawą Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia?

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.), wskazuje w przepisie art. 3 ust. 1, że zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia (dalej także: KPDZ), zawierającego zasady realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz w oparciu o inicjatywy samorządu gminy, powiatu, województwa i partnerów społecznych.

Co określa KPDZ?

Krajowy Plan Działań określa w szczególności:

1) cele i kierunki działań zgodne z priorytetami polityki państwa w dziedzinie rynku pracy;

2) przewidywaną wysokość środków finansowych, w tym Funduszu Pracy oraz budżetu państwa, na dofinansowanie działań wynikających z Krajowego Planu Działań;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) wskaźniki efektywności KPDZ.

Okazuje się, że KPDZ miał być uchwalony wcześniej, niemniej jednak aktualna sytuacja na świecie jak i konieczność pomocy obywatelom Ukrainy w zakresie rejestracji w urzędzie, nabycia świadczeń, integracji na polskim rynku pracy, sprawiły, że postanowiono zmodyfikować KPDZ, w tym rozszerzyć o działania polskich Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ). W konsekwencji plan uchwalono dopiero w czerwcu 2022 r.

W najbliższym czasie głównym zadaniem dla większości krajów europejskich, szczególnie dla Polski jest powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego, a co za tym idzie zwiększenie dobrobytu społecznego (szczególnie zarobkowego). Konieczna jest walka z ubóstwem, rozwiązanie problemu starzejącego się społeczeństwa, migracji zarobkowych oraz prekaryjnego (niepewnego – szczególnie cywilnoprawnego) zatrudnienia, uregulowanie tzw. uberyzacji zatrudnienia w ramach elektronicznych platform oraz położenia większego nacisku na łączenie życia zawodowego z rodzinnym (work life balance).

Co jest celem KPDZ?

Podane przez rząd główne cele KPDZ to:

  1. Lepsze dopasowanie umiejętności kadr do wymogów rynku pracy (podnoszenie i dostosowanie umiejętności kadr do potrzeb rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem zapotrzebowania na umiejętności cyfrowe; tworzenie i doskonalenie metod prognozowania zapotrzebowania na zawody, kompetencje i nowe umiejętności w perspektywie długoterminowej, np. 5 i 10 lat).

  2. Podniesienie jakości zatrudnienia oraz wydajności pracy w Polsce.

  3. Efektywne i sprawiedliwe wykorzystanie kapitału kadrowego Polski (pomoc osobom biernym zawodowo i poszukującym pracy; wspieranie godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi; działania na rzecz młodych osób oraz osób z niepełnosprawnościami; prace nad nowymi ustawami dot. rynku pracy; rozwój usług elektronicznych w zakresie usług rynku pracy).

  4. Efektywne i ukierunkowane zarządzanie migracjami zarobkowymi (lepsze zarządzanie migracjami zarobkowymi, pomoc pracownikom cudzoziemcom; ograniczanie migracji krótkoterminowej na rzecz migracji średnio/długoterminowej i ciągłej; wspieranie powrotów osób z emigracji oraz repatriantów; działania na rzecz ułatwienia integracji obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

REKLAMA

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA