REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy
Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?
rozwiń >

Pandemia i wojna

Niewątpliwie duży wpływ na sytuację zatrudnionych i zatrudniających miała i ma pandemia wirusa Sars-CoV-2 oraz trwająca agresja rosyjska na Ukrainę. W związku z tym konieczna była i jest stabilizacja polskiego rynku pracy. Tarcze antykryzysowe i antyinflacyjne mają zapewnić przedsiębiorcom i pracowniom wsparcie finansowe. Niezwykle istotne było wprowadzenie przepisów, które zagwarantowały cudzoziemcom (szczególnie osobom z Ukrainy i Białorusi) ochronę prawną w Polsce w zakresie relokacji. Dzięki wsparciu rządu, prywatnych osób i instytucji możliwe stało się przeniesienie ośrodka życia osobistego i zawodowego właśnie do Polski.

REKLAMA

Autopromocja

Aktywizacja cudzoziemców

Rząd wprowadziło program aktywizacyjny dla cudzoziemców „Razem Możemy Więcej”. W ramach Konkursu jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz instytucje rynku pracy mogły ubiegać się o dofinansowanie. Rząd na realizacje projektów przeznaczył od 300 tys. do nawet 1,5 mln zł. Środki przeznaczono na narzędzia wsparcia, m.in. na integrację społeczną, szkolenia językowe, pomoc psychologiczną, a także pomoc w poszukiwaniu pracy oraz szkolenia zawodowe. Dofinansowanie otrzymało 115 projektów.

Minimalne wynagrodzenie i minimalna stawka – ile w 2023 r.?

Nie bez znaczenia pozostanie też dwukrotna podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wzrośnie do 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. – do 3600 zł. Minimalna stawka godzinowa w 2023 r. wzrośnie do 22,80 zł od 1 stycznia i do 23,50 zł od 1 lipca. Wrasta też przeciętne wynagrodzenie, w listopadzie 2022 r. wynosiło 6857,96 zł brutto a w grudniu 2021 r. 6644,39 zł brutto.

Jakie było bezrobocie w 2021 r. i 2022 r.?

Bezrobocie maleje! Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,8% a w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 895 tys. osób. Z kolei według stanu na listopad 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,1%, a zarejestrowanych osób pozostających bez pracy było około 800 tys.

Według danych Eurostatu Polska jest przykładem kraju, w którym w skali Unii Europejskiej jest wysokie zatrudnienie a niskie bezrobocie. Według danych na październik 2022 r. bezrobocie w Polsce w skali UE było na poziomie 3%, podczas gdy średnia dla krajów UE, które mają walutę euro wynosi 6,5% a ogólnie średnia unijna wynosi 6%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że na mocy przepisów szczególnych w zakresie pomocy osobom uciekającym przed rosyjską inwazja, pokazują, że zatrudnienie w Polsce znalazło blisko 780 tys. obywateli Ukrainy, jedynie 15 tys. widnieje w rejestrach jako osoby bezrobotne.

Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.?

W trzecim kwartale 2022 roku liczony według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) współczynnik aktywności zawodowej wynosił 57,8% a wskaźnik zatrudnienia – 56,1%. Współczynnik aktywności zawodowej ustalany jest zgodnie ze standardami przyjętym i przez Międzynarodową Organizację Pracy i Eurostat. Jest to procentowy udział osób aktywnych zawodowo (do których zalicza się zarówno osoby zatrudnione jak i osoby bezrobotne) w stosunku do ludności w wieku produkcyjnym.

Praca zdalna od 2023 r.

Pandemia pokazała jak ważna jest możliwość świadczenia pracy zdalnie, poza stałym miejscem pracy, nie w zakładzie pracy a np. w domu. Do jednych z ważniejszych zadań, które zostały wykonane w 2022 r. w zakresie prac legislacyjnych było przyjęcie przez Sejm zmian do Kodeksu pracy. Prawdopodobnie jeszcze w I kwartale 2023 r. Prezydent RP podpisze ustawę wprowadzającą pracę zdalną a uchylające telepracę. Jak podkreśla Minister Pracy i Polityki Społecznej: Przepisy o pracy zdalnej pomogą w lepszym godzeniu obowiązków rodzinnych i zawodowych, a także zapewnią wsparcie w znalezieniu stałego zatrudnienia osobom należącym do grup o niższych wskaźnikach aktywności zawodowej ze względu na wypełnianie obowiązków rodzinnych i opiekuńczych, a także miejsce zamieszkania utrudniające dojazd do miejsca pracy.

Większa aktywność zawodowa w 2023 r. 

Jak podaje Ministerstwo: „powstał też projekt ustawy o aktywności zawodowej. Zmiany mają na celu kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy. Chodzi o udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej – tak, by przystawały do dzisiejszych realiów społeczno-gospodarczych i odpowiadały na nowe wyzwania rynku pracy. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie instrumentów dedykowanych rodzinom i kobietom powracającym na rynek pracy. Chodzi o wprowadzenie pierwszeństwa w skierowaniu do udziału w formach pomocy określonych w projektowanej ustawie m.in. bezrobotnym członkom rodzin wielodzietnych posiadającym Kartę Dużej Rodziny czy o wprowadzenie rozwiązań mających na celu zachęcenie do podejmowania pracy m.in. przez matki lub ojców sprawujących opiekę nad dziećmi w wymiarze umożliwiającym pogodzenie roli rodzica z aktywnością zawodową, np. praca na pół etatu za wynagrodzenie równe wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. W projekcie przewiduje się, że praca na pół etatu będzie podstawą do ubiegania się o prawo do zasiłku w wysokości połowy tego zasiłku.”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA