REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie weto w Brukseli wobec projektów unijnych

weto w Brukseli
weto w Brukseli
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości postuluje zawetowanie dyrektywy ograniczającej zachęty inwestycyjne w Polsce. Minister zapowiedział, że zaapeluje o weto rządu w tej sprawie podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Weto w Brukseli

Według MS należy postawić weto wobec planu obciążenia Polski miliardami dodatkowej składki do unijnego budżetu. Oba weta nie mają związku z udzielaniem pomocy Ukrainie. Ministerstwo Sprawiedliwości opowiada się za tym, by pomoc ta była jak największa.

Autopromocja

- Miały być pieniądze, miało nie być szantażu. Tymczasem nie ma pieniędzy, a jest szantaż. Dlatego weto powinno być stosowane w relacjach polski rząd – Komisja Europejska, bo ta ostatnia próbuje przejmować kolejne obszary władzy, oszukuje Polskę i szantażuje ją od dłuższego czasu. Ten szantaż to de facto szantaż Berlina, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące polityki Unii Europejskiej – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

Ważne decyzje

6 grudnia br. na forum Unii Europejskiej zostaną podjęte ważne decyzje. Głosowana będzie dyrektywa zakładająca konieczność zlikwidowania ulg inwestycyjnych, którymi Polska zachęca inwestorów zagranicznych do lokowania swojego kapitału w Polsce. Na rozwiązaniach tych skorzystają takie kraje jak Niemcy czy Francja, w których obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców są obecnie wyższe niż w Polsce.

- Jeszcze wiosną br. rząd i Ministerstwo Finansów były przeciwne tej dyrektywie. Teraz jednak wygląda na to, że polski rząd zmienił zdanie, w sytuacji gdy dyrektywa ani o jotę w zakresie wątpliwości zgłaszanych przez Polskę nie uległa zmianie. Tymczasem to uderzy w naszą gospodarkę i zniechęci zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Polsce – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości, które bierze udział w pracach międzyresortowego Komitetu do Spraw Europejskich, oczekuje zawetowania przez Rząd RP tej dyrektywy. Zwłaszcza że – wbrew początkowym ustaleniom – ograniczenie zachęt inwestycyjnych przez Polskę nie zostało powiązane z opodatkowaniem gigantów cyfrowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmowy z KE

- Trzeba zmienić taktykę w rozmowach z Komisją Europejską, a nie nadal godzić się na ustępstwa. Weto powinno być stosowane tak długo, dopóki Polska nie będzie traktowana tak samo jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, nie będzie dyskryminowana – podkreślił europoseł Patryk Jaki obecny na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Przypomniał, że to resort sprawiedliwości, w którym wówczas pracował, postulował zawetowanie polityki klimatycznej Fit for 55, czyli uzależnienie gospodarki unijnej od gazu. Rząd nie zdecydował się na taką decyzję, a konsekwencją tego są bardzo wysokie rachunki za gaz i prąd, jakie dziś wszyscy odczuwamy.

Jak podkreślił wiceminister Sebastian Kaleta, nie jest prawdą, że zawetowanie dyrektywy podatkowej przez polski rząd uniemożliwi decyzję o zwiększeniu finansowego wsparcia UE dla Ukrainy. To sprawy rozłączne, które nie mają ze sobą nic wspólnego.

Nie jest również prawdą, że aby było możliwe finansowe wsparcie Ukrainy, Polska musi zgodzić się na podwyższenia swojej składki do unijnego budżetu o co najmniej 6,5 mld złotych rocznie. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na spłatę kredytów zaciągniętych prze UE w celu stworzenia Funduszu Odbudowy. Głosowanie w tej sprawie ma odbyć się na forum unijnym w niedalekiej przyszłości. Decyzja taka wymaga jednomyślności. W związku z blokowaniem Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy nasz kraj powinien zawetować tę propozycję.

kom/ mok/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  REKLAMA

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  REKLAMA