REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich.

urlop rodzicielski 2022 tata dziecko opieka ojciec
urlop rodzicielski 2022 tata dziecko opieka ojciec
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2 sierpnia minął termin wdrożenia tzw. unijnej Dyrektywy Work-Life Balance. To dobry moment na to, aby przyjrzeć się sytuacji zawodowej matek i ojców oraz roli pracodawców w budowaniu równości na rynku pracy. Dlatego Fundacja Rodzic w mieście stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Szeroko omawia w niej samą Dyrektywę oraz wskazuje pozytywne aspekty, jakie wynikają z korzystania przez ojców z przysługujących im praw związanych z rodzicielstwem. Wskazuje także dobre praktyki w kwestii wspierania pracujących rodziców.

Opieka nad dziećmi jako główna przyczyna nierówności na rynku pracy

Na polskim rynku pracy można zaobserwować duże nierówności w aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn. To na kobietach bowiem w zdecydowanej większości spoczywa wykonywanie obowiązków rodzicielskich. Według danych z ZUS jedynie 1% ojców skorzystało z prawa do urlopu rodzicielskiego w 2021 roku. W zdecydowanej większości to matki korzystają z urlopów związanych z urodzeniem dziecka i “odchodzą” na dłuższy czas z pracy. Jakie są tego konsekwencje? Są postrzegane jako pracownicy wyższego ryzyka, mają przez to mniejsze szanse na awans i podwyżkę. Zarabiają mniej i to nie tylko od mężczyzn, ale także od kobiet bezdzietnych. Wpływa to niekorzystnie na ich bezpieczną przyszłość finansową i emeryturę.

Autopromocja

Jakie ma to konsekwencje dla pracodawców? Tracą potencjał na tworzenie różnorodnego środowiska pracy. Co więcej doświadczone pracownice nie wracają do pracy, zwiększa się rotacja pracowników. Ponadto ma to niekorzystny wpływ na liczbę kobiet na kierowniczych stanowiskach i w zarządach.

Wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest możliwe. Jednak, aby zrealizować ten cel, niezbędne są trzy elementy: uaktualnienie przepisów prawa, wspieranie pracowników-rodziców przez pracodawców oraz większy udział ojców w opiece nad dzieckiem.

Różnorodne czyli równe środowisko pracy

Fundacja Rodzic w mieście, zrzeszająca firmy wspierające pracujących rodziców, wraz z partnerami - członkami Sieci firm Pracuję i wychowuję - stworzyła publikację “Ojciec na urlopie rodzicielskim. Nowe przepisy, nowe szanse dla pracodawców i nas wszystkich”. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ogromną rolę odgrywają pracodawcy w budowaniu równego rynku pracy. Jednym z narzędzi jest tworzenie kultury organizacyjnej, w której ojciec korzysta z przysługujących mu praw związanych z rodzicielstwem. Jest to długotrwałe działanie, z którego pracodawca będzie czerpał latami. "Według badania Macierzyństwo a aktywność zawodowa wsparcie partnera jest jednym z trzech najczęściej wymienianych rozwiązań ułatwiających kobietom powrót do pracy. Jednak, aby partner mógł przejąć część obowiązków wychowawczych musi mieć wsparcie pracodawcy." - mówi Karolina Bury, wiceprezeska Fundacji Rodzic w mieście.

Pracodawca, który dba o dobrostan pracowników, wie, że łączenie ról jest trudnym zadaniem. Powinien jednak mieć także świadomość, że wdrażanie programów wspierających pracujących rodziców, ma długofalowe pozytywne skutki także dla przedsiębiorstwa. "Zadbanie o rodziców w miejscu pracy przynosi korzyści dla obydwu stron, zaopiekowany rodzic to oddany i zaangażowany pracownik a zaangażowany pracownik przynosi wiele korzyści dla organizacji" - wskazuje Anna Ickiewicz, Asystentka ds. Rekrutacji i Wizerunku Pracodawcy Lafarge Cement S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnorodne środowisko pracy to niezwykle ważny element budowania wizerunku pracodawcy. W takich firmach wszyscy czują się dobrze, bez względu na sytuację życiową, w jakiej aktualnie się znajdują. Zwraca na to uwagę Izabela Mendelowska, Head of Brand&Communications, Sodexo Polska “Różnorodność i włączanie to część kultury organizacyjnej Sodexo. Chcemy tworzyć miejsce pracy, w którym odpowiadamy na potrzeby naszych różnorodnych zespołów, gdzie każdy czuje się bezpieczny i szanowany" - mówi.

Co tak naprawdę zmieni Dyrektywa Work-Life Balance?

Pomimo wielu działań podejmowanych na rzecz równouprawnienia płci kobiety na rynku pracy znajdują się w gorszej sytuacji niż mężczyźni. Otrzymują niższe wynagrodzenie i mają mniejsze możliwości awansu. Najważniejszą przyczyną są obowiązki opiekuńcze, jakie
w głównej mierze spoczywają na barkach kobiet. "Wdrażana obecnie w Unii Europejskiej Dyrektywa Work-Life Balance ma przede wszystkim przeciwdziałać tej nierówności, a co
za tym idzie i jest równie ważne w jej kontekście – dawać ojcom więcej możliwości dzielenia obowiązków rodzicielskich i jednocześnie szansę na większe zaangażowanie w życie rodzinne." podkreśla Iwona Napierała, Specjalistka ds. Budowania Wizerunku Pracodawcy, Dr.Max

Dyrektywa służy zwiększeniu uczestnictwa kobiet w rynku pracy i zapewnieniu lepszego podziału obowiązków opiekuńczych między mężczyzn i kobiety. Choć z prawnego punktu widzenia zmiany nie są radykalne, to mogą przynieść efekt na poziomie społecznym. Wspomina o tym r.pr. Marta Kopeć, Partner Zarządzający Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni. “Znacząca część regulacji, na które wskazuje Dyrektywa, funkcjonuje już w naszym Kodeksie pracy. Jednak jej wdrożenie stworzy przestrzeń do rozmów i poszerzania wiedzy ojców o ich prawach związanych z rodzicielstwem” - komentuje.

Większy udział ojców w opiece nad dziećmi to korzyść dla wszystkich. Dla kobiet, ponieważ ułatwia im powrót do pracy i wyrównuje szanse na awans i podwyżkę. Dla pracodawców, ponieważ tworzą zróżnicowane, inkluzywne środowisko pracy. Dla społeczeństwa, ponieważ mniej w nim nierówności i szkodliwych stereotypów.

Zachęcamy do pobrania publikacji: www.pracujeiwychowuje.pl/ojciecnaurlopie

Źródło: Fundacja Rodzic w mieście

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  REKLAMA

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

  Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

  Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

  Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

  Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

  Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

  REKLAMA

  Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

  Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

  Sztuczna Inteligencja w analizie wynagrodzeń: Nowe wyzwania i możliwości dla specjalistów HR

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, specjaliści ds. zasobów ludzkich stają w obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (SI) w analizie wynagrodzeń. Postęp technologiczny otwiera nowe horyzonty, umożliwiając bardziej precyzyjną analizę danych dotyczących wynagrodzeń, identyfikację trendów rynkowych oraz dostosowywanie strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków. 

  REKLAMA