REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie?

Warszawa (fot. shutterstock)
Warszawa (fot. shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Warszawa jako stolica naszego kraju i zarazem największe miasto w Polsce, może pochwalić się wyjątkowo rozbudowanym rynkiem pracy. Liczni przedsiębiorcy zatrudniają tutaj na szeroką skalę, zarówno fachowców, jak i osoby bez większego doświadczenia zawodowego. Do Warszawy zjeżdżają ludzie z całej Polski, poszukując lepszego życia i wyższych zarobków. Czy w stolicy faktycznie są w stanie znaleźć to, czego szukają? Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie? GoWork zaprasza do lektury.

Rynek pracy w Warszawie

Warszawski rynek jest bogaty w oferty pracy, co można zaobserwować na portalu GoWork.pl. Co więcej, oferty te nie ograniczają się tylko do kilku wybranych branż. W stolicy praktycznie każdy sektor gospodarczy poszukuje pracowników. Z tego też względu nietrudno znaleźć tutaj zatrudnienie, nawet bez posiadania dużych kwalifikacji.

REKLAMA

Autopromocja

Wbrew pozorom, Warszawa to nie tylko strefa biurokracji. To także ogromny obszar produkcyjny i przemysłowy, który nie jest w stanie funkcjonować bez jego integralnej części - pracowników fizycznych. Pracownicy branży budowlanej, mechanicy, elektrycy, pakowacze oraz wielu innych fachowców nie będzie miało problemu ze znalezieniem pracy w stolicy. Podobnie sprawa wygląda w sektorze usługowo-handlowym. Tutaj także jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników – zarówno tych z doświadczeniem, jak i wymagających przyuczenia.

Bezrobocie w Warszawie w 2022

Bezrobocie to stan, w którym osoby zdolne do pracy nie są w stanie jej znaleźć, pomimo usilnych prób i chęci. Nie jest to pozytywne zjawisko, a im dłużej trwa, tym gorsze skutki ze sobą niesie. W 2022 roku stopa bezrobocia w Warszawie wynosiła zaledwie 1,5%. W porównaniu z innymi miastami, bądź też całym województwem mazowieckim, wynik ten napawa optymizmem – w szczególności osoby, które do stolicy przyjechały w celu podjęcia zatrudnienia. Skąd taki dobry wynik? Ponieważ to właśnie w Warszawie i jej okolicach funkcjonuje najwięcej firm posiadających wolne miejsca pracy.

Największy wzrost stopy bezrobocia Warszawa odnotowała w czasie pandemii. Liczne przedsiębiorstwa z powodu panujących obostrzeń, zmuszone były zlikwidować niektóre stanowiska, a niekiedy nawet zakończyć prowadzoną działalność. Pomimo prób obejścia niektórych ograniczeń i pomocy finansowej od rządu, część biznesów upadła, powodując wzrost stopy bezrobocia. W chwili obecnej wszystko wraca do stanu sprzed pandemii – firmy ponownie się otwierają, a zapotrzebowanie na pracowników rośnie.

Kto najszybciej znajdzie pracę w Warszawie?

REKLAMA

Aktualnie Warszawa boryka się z dużym deficytem fachowców. Zarówno hydraulicy, jak i wcześniej wspomniani pracownicy branży budowlanej czy elektrycy, mogą przebierać w setkach ofert od różnych pracodawców. W stolicy brakuje też specjalistów od remontów i robót wykończeniowych. Warszawiacy są gotowi zapłacić duże sumy pieniędzy, aby tylko znaleźć właściwą osobę do renowacji swojego mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel i gastronomia w Warszawie również intensywnie rekrutuje. Sprzedawcy oraz kucharze, ze względu na dużą rotację pracowników w tych zawodach, są stale poszukiwani. Zdarzają się nawet sytuacje, w których stanowisko kasjera lub szefa kuchni pozostaje puste miesiącami. Jak powszechnie wiadomo - wolne wakaty w firmie nie przynoszą zysku, a wręcz generują koszty. Z tego powodu, warszawscy pracodawcy często proponują wysokie stawki za objęcie danego stanowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gowork.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA