REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie?

Warszawa (fot. shutterstock)
Warszawa (fot. shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Warszawa jako stolica naszego kraju i zarazem największe miasto w Polsce, może pochwalić się wyjątkowo rozbudowanym rynkiem pracy. Liczni przedsiębiorcy zatrudniają tutaj na szeroką skalę, zarówno fachowców, jak i osoby bez większego doświadczenia zawodowego. Do Warszawy zjeżdżają ludzie z całej Polski, poszukując lepszego życia i wyższych zarobków. Czy w stolicy faktycznie są w stanie znaleźć to, czego szukają? Jaka jest kondycja rynku pracy w Warszawie? GoWork zaprasza do lektury.

Rynek pracy w Warszawie

Warszawski rynek jest bogaty w oferty pracy, co można zaobserwować na portalu GoWork.pl. Co więcej, oferty te nie ograniczają się tylko do kilku wybranych branż. W stolicy praktycznie każdy sektor gospodarczy poszukuje pracowników. Z tego też względu nietrudno znaleźć tutaj zatrudnienie, nawet bez posiadania dużych kwalifikacji.

REKLAMA

Autopromocja

Wbrew pozorom, Warszawa to nie tylko strefa biurokracji. To także ogromny obszar produkcyjny i przemysłowy, który nie jest w stanie funkcjonować bez jego integralnej części - pracowników fizycznych. Pracownicy branży budowlanej, mechanicy, elektrycy, pakowacze oraz wielu innych fachowców nie będzie miało problemu ze znalezieniem pracy w stolicy. Podobnie sprawa wygląda w sektorze usługowo-handlowym. Tutaj także jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników – zarówno tych z doświadczeniem, jak i wymagających przyuczenia.

Bezrobocie w Warszawie w 2022

Bezrobocie to stan, w którym osoby zdolne do pracy nie są w stanie jej znaleźć, pomimo usilnych prób i chęci. Nie jest to pozytywne zjawisko, a im dłużej trwa, tym gorsze skutki ze sobą niesie. W 2022 roku stopa bezrobocia w Warszawie wynosiła zaledwie 1,5%. W porównaniu z innymi miastami, bądź też całym województwem mazowieckim, wynik ten napawa optymizmem – w szczególności osoby, które do stolicy przyjechały w celu podjęcia zatrudnienia. Skąd taki dobry wynik? Ponieważ to właśnie w Warszawie i jej okolicach funkcjonuje najwięcej firm posiadających wolne miejsca pracy.

Największy wzrost stopy bezrobocia Warszawa odnotowała w czasie pandemii. Liczne przedsiębiorstwa z powodu panujących obostrzeń, zmuszone były zlikwidować niektóre stanowiska, a niekiedy nawet zakończyć prowadzoną działalność. Pomimo prób obejścia niektórych ograniczeń i pomocy finansowej od rządu, część biznesów upadła, powodując wzrost stopy bezrobocia. W chwili obecnej wszystko wraca do stanu sprzed pandemii – firmy ponownie się otwierają, a zapotrzebowanie na pracowników rośnie.

Kto najszybciej znajdzie pracę w Warszawie?

REKLAMA

Aktualnie Warszawa boryka się z dużym deficytem fachowców. Zarówno hydraulicy, jak i wcześniej wspomniani pracownicy branży budowlanej czy elektrycy, mogą przebierać w setkach ofert od różnych pracodawców. W stolicy brakuje też specjalistów od remontów i robót wykończeniowych. Warszawiacy są gotowi zapłacić duże sumy pieniędzy, aby tylko znaleźć właściwą osobę do renowacji swojego mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel i gastronomia w Warszawie również intensywnie rekrutuje. Sprzedawcy oraz kucharze, ze względu na dużą rotację pracowników w tych zawodach, są stale poszukiwani. Zdarzają się nawet sytuacje, w których stanowisko kasjera lub szefa kuchni pozostaje puste miesiącami. Jak powszechnie wiadomo - wolne wakaty w firmie nie przynoszą zysku, a wręcz generują koszty. Z tego powodu, warszawscy pracodawcy często proponują wysokie stawki za objęcie danego stanowiska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gowork.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik sezonowy przed szczytem sezonu. W tym roku rekordowa 1/3 firm zatrudni dorywczo w wakacje

Zatrudnienie pracowników sezonowych to ratunek dla wielu pracodawców w sezonie letnim. Gdzie zatrudnia się najwięcej pracowników tymczasowych? Dlaczego rekrutację do pracy sezonowej należy zaplanować z wyprzedzeniem? Od czego zacząć i jak napisać ofertę pracy?

Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

REKLAMA

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

REKLAMA

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

REKLAMA