REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie uległy żadnym zmianom. W 2019 roku pracownik-ojciec nadal będzie mógł skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami udzielania urlopu ojcowskiego. Pobierz wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Zasiłek opiekuńczy 2019 - komu przysługuje i ile wynosi

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu ubezpieczonemu w celu sprawowania opieki nad dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku. Jakie są zasady przyznawania zasiłku w 2019 roku?

Zasady udzielania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady udzielania wolnego na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli. W wyniku zmian w Karcie Nauczyciela, nauczyciel nie ma prawa skorzystać z opieki na dziecko w wymiarze godzinowym.

Jak rozłożyć dług w ZUS na raty

Przedsiębiorcy, którzy mają problem ze spłatą zobowiązań wobec ZUS, mogą ubiegać się o rozłożenie zaległości na raty. W tym celu należy złożyć wniosek.

Urlop rodzicielski - wniosek, dokumenty

Warunkiem udzielenia urlopu rodzicielskiego jest złożenie wniosku przez pracownika w odpowiednim terminie. Jakich innych formalności należy dopełnić, by skorzystać z urlopu?

Zmiana pracodawcy a urlop ojcowski

Pracownikom-ojcom przysługuje urlop ojcowski w wymiarze do 2 tygodni. Czy w razie niewykorzystania urlopu ojcowskiego, urlop ten przechodzi do drugiej firmy?

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Jak przejść z małego na duży ZUS?

Od 2019 roku składki dla drobnych przedsiębiorców ulegną jednak zmniejszeniu proporcjonalnie do przychodu. Po zmianie przepisów, przedsiębiorca będzie musiał dokonać niezbędnych formalności by przejść z małego na pełny ZUS.

Zasiłek macierzyński z urzędu pracy 2018/2019

Bezrobotnym matkom przysługuje zasiłek macierzyński. Kobiety, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, mogą również ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.

Składki ZUS przedsiębiorcy podczas choroby

Jak poprawnie rozliczyć składki z działalności gospodarczej za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy?

Projekt dot. emerytur dla matek czwórki dzieci jest gotowy

Projekt emerytur dla matek wychowujących co najmniej czwórkę dzieci, jest gotowy - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. W najbliższym czasie ma trafić do konsultacji zewnętrznych.

Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą

W przypadku gdy ubezpieczony będący pracownikiem łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego należy obniżyć.

Gwarantowana emerytura dla matek z czwórką dzieci

Jest już gotowa wersja projektu ustawy zakładającego przyznanie emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci. W najbliższym czasie mają odbyć się konsultacje społeczne w tym zakresie.

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Urlop rodzicielski w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o urlop rodzicielski, jeżeli został on złożony w formie pisemnej oraz w terminie. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 roku? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop.

Łączenie rodzicielstwa z pracą, czyli zmiany dla pracowników

Prawo pracy to nie tylko kodeks pracy. Budowane jest przez różne ustawy i niejednokrotnie odesłań należy szukać w zupełnie innym miejscu. W maju br. znowelizowano ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 1076). Zmieniła ona kilka zapisów właśnie kodeksu pracy. Szczęśliwie zmianie podlegają zapisy, dotyczące rodziców, przyznając większą elastyczność w łączeniu życia prywatnego z zawodowym.

Ulga na start na przykładach - składki ZUS 2018/2019

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jak wygląda to w praktyce?

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Uprawnienia pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2018/2019

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracowników-ojców, m.in. urlop ojcowski, urlop rodzicielski czy urlop wychowawczy. Z jakich innych uprawnień rodzicielskich może korzystać ojciec dziecka?

Urodzenie dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Czy osoba, która urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest chroniona przed wyrejestrowaniem? Co jeśli matka urodzi dziecko przed rejestracją?

Minimalna emerytura dla matek z czwórką dzieci

Trwają prace nad projektem, dzięki któremu matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci otrzymają emeryturę. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1029,80 zł brutto.

Pracująca mama - jakie ma prawa?

Prawo przyznaje pracującym mamom ochronę już w okresie ciąży. Wiele przepisów ułatwia godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Z jakich uprawnień mogą korzystać mamy w pracy?

Wysokość składek wypadkowych od kwietnia 2018 r.

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Jak zmieniła się wysokość składek w 2018 r.?

Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat w 2018 r. - 2 dni albo 16 godzin

Pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, może skorzystać w ciągu roku kalendarzowego ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Jakie są zasady korzystania z tego zwolnienia w 2018 r.?

Urlop rodzicielski w późniejszym terminie

Wymiar urlopu rodzicielskiego to 32 lub 34 tygodnie. Pracownik nie musi wykorzystać całego wymiaru urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie warunki należy spełnić by skorzystać z "odroczonego" urlopu rodzicielskiego?

Przerwy na karmienie piersią w praktyce

Po przekroczeniu sześciu godzin dziennego czasu pracy, pracownicy przysługują dwie pełnopłatne przerwy na karmienie piersią. W praktyce przerwy na karmienie są łączone przez kobiety.

Charakterystyka umowy na czas nieokreślony w kontekście uprawnień rodzicielskich

Wydaje się, że przyszłe Mamy, posiadające umowę na czas nieokreślony maja największy pakiet i poczucie bezpieczeństwa tak w kontekście ciąży, jak i powrotu do pracy. W tej sytuacji bowiem nie ma możliwości, aby w trakcie ciąży, urlopów umowa dobiegła końca. A o czym warto wiedzieć, posiadając taki rodzaj umowy - przeczytasz poniżej.

Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 r.

Pracujący rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą bezpośrednio po nim skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 roku?

Charakterystyka umowy na czas określony i umowy na zastępstwo w kontekście uprawnień rodzicielskich

Dla przyszłych Mam, posiadających umowę na czas określony, najwięcej wątpliwości budzi to, co wydarzy się po zakończeniu umowy w trakcie ciąży czy urlopów, związanych z rodzicielstwem. Czy pracodawca ma obowiązek ją przedłużyć? Czy w ogóle ma takie uprawnienie do przedłużenia podczas nieobecności przyszłej Mamy lub Mamy? Poniżej postaram się Ciebie mocno uspokoić i odpowiedzieć na wiele pytań, dotyczących tej umowy. Znajdziesz tu również bardzo ważne informacje o specyficznej formie umowy na czas określony - czyli o umowie na zastępstwo.

Charakterystyka umowy na okres próbny w kontekście uprawnień rodzicielskich

Przyszłe Mamy często martwią się jak ciąża wpłynie na kontynuację ich umowy na czas próbny. To w pewien sposób szczególna umowa, zawarta po to, aby de facto umożliwić Pracownikowi i Pracodawcy poznanie się, sprawdzić czy zaproponowana praca i sposób jej wykonywania odpowiada poszczególnej stronie. Z założenia jest zawierana na krótki okres czasu - bo maksymalnie 3 miesięcy. Przyjrzyjmy się zatem czym charakteryzuje się ta umowa, zwłaszcza w kontekście uprawnień rodzicielskich.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim a koniec umowy na czas określony

Pracownicy wypowiedziano umowę o pracę na czas określony po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jakie prawa jej przysługują?

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Co w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia?

Długi w ZUS w 2018 r. - przedsiębiorcy bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS, w tym składki chorobowe trafiają w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszego długu. Powoduje to brak wypłaty zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Urlop tacierzyński w 2018 r.

Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od tego w jakim zakresie matka dziecka wykorzysta urlop macierzyński. Oznacza to, że jeśli matka dziecka postanowi wykorzystać urlop macierzyński w pełnym wymiarze, ojciec dziecka nie będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Jakie są zasady udzielania urlopu tacierzyńskiego w 2018 r.?

Świadczenia z urzędu pracy dla samotnych rodziców

Rodzic samotnie wychowujący dziecko może korzystać z kilku świadczeń oferowanych przez urząd pracy, m.in. ma prawo do dłuższego zasiłku dla bezrobotnych.

Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracujący rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia. Jaki jest wymiar zwolnienia w 2018 roku? W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o zwolnieniu i wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Wydłużenie prawa do zasiłku opiekuńczego do 30 dni

W przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia, rodzice będą mogli skorzystać z prawa do zwolnienia z pracy na okres do 30 dni - taką zmianę zakłada projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Składka zdrowotna przedsiębiorców na 2018 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2018 r. - dla przedsiębiorców, twórców, artystów - nie może być niższa od kwoty 319,94 zł. W 2017 r. minimalna składka zdrowotna wynosiła 297,28 zł. Przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składki zdrowotnej.

Urlop wychowawczy w 2018 r. - ile trwa, wniosek-wzór

Wymiar urlopu wychowawczego w 2018 roku to maksymalnie 36 miesięcy. Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku o urlop? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Wysokość składki zdrowotnej w 2018 r.

Znana jest już wysokość składki zdrowotnej w okresie od stycznia do grudnia 2018 r. Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne i jaką kwotę od podatku ma prawo odliczyć przedsiębiorca w 2018 r.?

Mały ZUS dla małych firm - ważne zmiany

Wśród propozycji zmian w prawie gospodarczym znalazła się propozycja wydłużenia opłacania niższych składek ZUS dla małych firm. Okres ten ma wynosić 3 lata, a nie jak obecnie 2 lata. Ponadto jeśli przychody nie przekroczą 2,5 tys, zł przedsiębiorca będzie płacił nie więcej niż 800 zł. tytułem składek.

Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r.

Rodzice na urlopie rodzicielskim nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej. Podczas tego urlopu mogą pracować, jednakże pod pewnymi warunkami. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 r.?

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

Przepisy Kodeksu pracy dają pracownikowi możliwość rezygnacji z udzielonego mu przez pracodawcę urlopu rodzicielskiego niezależnie od tego na jakiej podstawie urlop ten został udzielony. Ustawodawca przewidział dwie możliwości, dwa sposoby udzielenia urlopu rodzicielskiego.

Stare rachunki bankowe do wpłat ZUS zamknięte od 1 stycznia 2018 r.

Rachunki, na które płatnicy opłacali należności składkowe, zostały zamknięte od 1 stycznia 2018 r. i nie można ich użyć do opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek mają obowiązek opłacać wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznanemu indywidualnie każdemu z nich.

Płaca minimalna w 2018 r. i jej wpływ na inne świadczenia

W 2018 r. płaca minimalna wyniesie 2100 zł brutto. Na rękę to około 1530 zł. Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość świadczeń pracowniczych, które są wyliczane na podstawie najniższego wynagrodzenia, m.in. zasiłek chorobowy czy odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Nowe składki ZUS przedsiębiorców w 2018 r.

W 2018 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. W porównaniu z rokiem 2017 łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł. Ile wyniosą składki preferencyjne (tzw. mały ZUS)?

REKLAMA