Wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnieni rodzice mogą skorzystać z uprawnień związanych z narodzinami dziecka m.in. z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wymiar tych urlopów uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku urodzenia jednego dziecka urlop macierzyński wynosi 20 tygodni, natomiast urlop rodzicielski 32 tygodnie. Łącznie to 52 tygodnie.
REKLAMA
Urlop macierzyński
Przepisy Kodeksu pracy pozwalają skorzystać z urlopu macierzyńskiego w następującym wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Wymiar urlopu rodzicielskiego
Rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:
- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Jednakże nie w każdym przypadku urlop rodzicielski przysługuje w pełnym wymiarze. Skrócenie wymiaru tego urlopu nastąpi:
- w razie zgonu dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego – przysługuje prawo do 7 dni urlopu od dnia zgonu dziecka
- w przypadku porzucenia dziecka przez pracownika lub umieszczenia dziecka, na podstawie orzeczenia sądu, w pieczy zastępczej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym albo w zakładzie rehabilitacji leczniczej, pracownikowi nie przysługuje część urlopu rodzicielskiego przypadającego po dniu porzucenia dziecka albo umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej albo w ww. zakładzie.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.
Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice jednocześnie, ale istotne jest żeby łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie przekroczył 32 lub 34 tygodni.
Urlop rodzicielski w częściach
Urlop ten jest urlopem fakultatywnym, co oznacza, że rodzice dziecka mogą ale nie muszą z niego korzystać. Mogą też wykorzystać go w całości lub w części, np. 11 albo 28 tygodni. Na jego wykorzystanie mają czas aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
Przy czym żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni. Od tej zasady przewidziano wyjątek:
- pierwsza część urlopu rodzicielskiego może trwać do 6 tygodni, jeżeli przy porodzie urodzone zostało jedno dziecko
- do wykorzystania pozostałej części urlopu zostało mniej niż 8 tygodni urlopu.
Część urlopu rodzicielskiego (do 16 tygodni) można wykorzystać w dogodnym dla rodziców czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu – tj. można wykorzystać go do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Tę część można podzielić maksymalnie na 2 części po 8 tygodni.
Wysokość zasiłku macierzyńskiego
Warto wspomnieć, że wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy od tego, kiego został złożony wniosek o jego udzielenie. Jeżeli pracownica złoży pisemny wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze – nie później niż 21 dni po porodzie, będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 80 % podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Natomiast jeżeli - pracownica lub pracownik złoży pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub jego części – w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem z tego urlopu (części urlopu), to będzie mu przysługiwać zasiłek macierzyński w wysokości 100 % podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni), 100 % za 6 tygodni urlopu rodzicielskiego oraz 60 % podstawy wymiaru zasiłku za pozostały okres urlopu rodzicielskiego, tj. za 26 tygodni.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat