Urlop rodzicielski - wniosek, dokumenty
REKLAMA
REKLAMA
Na skutek zmian w Kodeksie pracy, które miały miejsce w 2016 r., obecnie obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). Łącznie to 52 tygodnie.
REKLAMA
Urlop macierzyński
Prawo do urlopu macierzyńskiego zostało uregulowane w Kodeksie pracy w art. 180. Pracownica matka może skorzystać z urlopu macierzyńskiego przysługującego w wymiarze:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie,
- 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania
Urlop rodzicielski - wymiar
Bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, rodzice dziecka mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Wymiar urlopu rodzicielskiego, podobnie jak urlopu macierzyńskiego uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:
- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Co istotne, z urlopu rodzicielskiego może skorzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka, również jednocześnie. Należy jednak pamiętać, że łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekroczyć 32 lub 34 tygodni.
Urlop rodzicielski w częściach
Rodzice dziecka mogą wykorzystać urlop rodzicielski w całości lub w częściach. W przypadku dzielenia urlopu na części nie może być ich więcej niż cztery i przypadać powinny bezpośrednio jedna po drugiej.
Na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego, rodzice mają czas aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.
Co do zasady, każda część urlopu rodzicielskiego powinna trwać minimum 8 tygodni. Od tej zasady przewidziano wyjątki:
- pierwsza część urlopu rodzicielskiego może trwać do 6 tygodni, jeżeli przy porodzie urodzone zostało jedno dziecko,
- do wykorzystania pozostałej części urlopu zostało mniej niż 8 tygodni urlopu.
Od zasady, że poszczególne części urlopu powinny następować bezpośrednio jedna po drugiej, ustawodawca dopuścił wyjątek, zgodnie z którym rodzic może zrobić przerwę w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego i wykorzystać maksymalnie 16 tygodni tego urlopu w terminie późniejszym. Pamiętać należy, że wykorzystanie urlopu powinno mieć miejsce do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.
Konsekwencją skorzystania z tej możliwości będzie jednak pomniejszenie liczby przysługujących części urlopu wychowawczego.
Wniosek
Warunkiem formalnym udzielenia wspomnianego urlopu jest złożenie wniosku przez pracownika, w terminie co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Wniosek powinien zawierać:
- imię i nazwisko pracownika,
- wskazanie terminu zakończenia korzystania z urlopu macierzyńskiego albo pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop rodzicielski w pełnym wymiarze.
Do wniosku należy dołączyć:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
- oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku.
Wniosek o udzielenie pracownikowi części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo części urlopu rodzicielskiego powinien zawierać:
1) imię i nazwisko pracownika;
2) wskazanie terminu zakończenia korzystania z urlopu macierzyńskiego albo zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – terminu zakończenia poprzedniej części tego urlopu albo terminu zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego;
3) wskazanie okresu dotychczas wykorzystanego urlopu rodzicielskiego lub zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego oraz liczby wykorzystanych części urlopu rodzicielskiego, w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego, lub liczby wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego;
4) wskazanie okresu, na który ma być udzielona część urlopu rodzicielskiego, przypadającego bezpośrednio po zakończeniu korzystania z urlopu macierzyńskiego albo zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – przypadającego bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego albo bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego.
Do wniosku należy dołączyć:
1) skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci) lub zagraniczny akt urodzenia dziecka (dzieci) albo kopie tych dokumentów;
2) oświadczenie pracownika o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego przez drugiego z rodziców dziecka przez okres wskazany we wniosku albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z urlopu rodzicielskiego albo z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w okresie objętym wnioskiem.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat