REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Borysiuk
Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r./fot.Shutterstock
Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r./fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice na urlopie rodzicielskim nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej. Podczas tego urlopu mogą pracować, jednakże pod pewnymi warunkami. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 r.?

Kodeks pracy zezwala na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u własnego pracodawcy. Jednakże jest to ograniczone, bowiem pracownik może skorzystać z takiego uprawnienia w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

REKLAMA

Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego lub jego części może złożyć pisemny wniosek o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.

Pracownik ma w tym czasie prawo do wynagrodzenia za pracę oraz odpowiednio zmniejszonego zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek i terminy

Jeżeli pracownik chce pracować podczas urlopu rodzicielskiego powinien złożyć wniosek o dopuszczenie do pracy w trakcie tego urlopu w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W treści wniosku rodzic powinien wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. Nie ma również przeszkód, by w jednym piśmie zawnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego oraz dopuszczenie do pracy w trakcie trwania tego urlopu.

Pracodawca może nie zgodzić się na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu, gdy jest to niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jeżeli pracodawca odmówi uwzględnienia wniosku, ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracownika na piśmie.

Wydłużenie wymiaru urlopu

Jeżeli rodzic zdecyduje się na połączenie całego urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze 1/2 etatu, jego wymiar się podwoi i będzie wynosił maksymalnie:

- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 68 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Zawarcie umowy cywilnoprawnej z własnym pracodawcą

Przepisy nie zabraniają również, aby pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego podjął pracę u swojego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Warto podkreślić, że zawarcie umowy cywilnoprawnej z pracodawcą, który udzielił urlopu rodzicielskiego, a umowa ta przewiduje wykonywanie pracy tego samego rodzaju co określona w umowie o pracę, może zostać uznane za obchodzenie przepisów kodeksu pracy. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (sygn. akt III APa 24/06), wyraził pogląd, że świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy.

Praca w innej firmie

Nie ma ograniczenia w przypadku pracy podjęcia pracy u innego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego u swojego pracodawcy, który został mu udzielony w pełnym wymiarze, natomiast u innego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej może wykonywać pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Kiedy urlop rodzicielski?

Od 2 stycznia 2016 r. nie funkcjonuje już pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Został on połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. W związku z tym rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:

- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Udziela się go jednorazowo lub w czterech częściach. Ponadto każda z części nie może być krótsza od 8 tygodni i powinny przypadać jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Warto podkreślić, że z urlopu mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice dziecka, ale należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekraczać maksymalnego wymiaru, tj. 32 tygodnie (np. jeśli rodzice zdecydują się w tym samym czasie przebywać na urlopie rodzicielskim, jego wymiar dla każdego z nich wyniesie 16 tygodni).

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

REKLAMA

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA