Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy zezwala na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u własnego pracodawcy. Jednakże jest to ograniczone, bowiem pracownik może skorzystać z takiego uprawnienia w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
REKLAMA
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego lub jego części może złożyć pisemny wniosek o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.
Pracownik ma w tym czasie prawo do wynagrodzenia za pracę oraz odpowiednio zmniejszonego zasiłku macierzyńskiego.
Wniosek i terminy
Jeżeli pracownik chce pracować podczas urlopu rodzicielskiego powinien złożyć wniosek o dopuszczenie do pracy w trakcie tego urlopu w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.
Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia
W treści wniosku rodzic powinien wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. Nie ma również przeszkód, by w jednym piśmie zawnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego oraz dopuszczenie do pracy w trakcie trwania tego urlopu.
Pracodawca może nie zgodzić się na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu, gdy jest to niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jeżeli pracodawca odmówi uwzględnienia wniosku, ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracownika na piśmie.
Wydłużenie wymiaru urlopu
Jeżeli rodzic zdecyduje się na połączenie całego urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze 1/2 etatu, jego wymiar się podwoi i będzie wynosił maksymalnie:
- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 68 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Zawarcie umowy cywilnoprawnej z własnym pracodawcą
Przepisy nie zabraniają również, aby pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego podjął pracę u swojego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Warto podkreślić, że zawarcie umowy cywilnoprawnej z pracodawcą, który udzielił urlopu rodzicielskiego, a umowa ta przewiduje wykonywanie pracy tego samego rodzaju co określona w umowie o pracę, może zostać uznane za obchodzenie przepisów kodeksu pracy. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (sygn. akt III APa 24/06), wyraził pogląd, że świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy.
Praca w innej firmie
Nie ma ograniczenia w przypadku pracy podjęcia pracy u innego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego u swojego pracodawcy, który został mu udzielony w pełnym wymiarze, natomiast u innego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej może wykonywać pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.
Kiedy urlop rodzicielski?
Od 2 stycznia 2016 r. nie funkcjonuje już pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Został on połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. W związku z tym rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:
- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
Udziela się go jednorazowo lub w czterech częściach. Ponadto każda z części nie może być krótsza od 8 tygodni i powinny przypadać jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Warto podkreślić, że z urlopu mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice dziecka, ale należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekraczać maksymalnego wymiaru, tj. 32 tygodnie (np. jeśli rodzice zdecydują się w tym samym czasie przebywać na urlopie rodzicielskim, jego wymiar dla każdego z nich wyniesie 16 tygodni).
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat