reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r.

Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r.

Rodzice na urlopie rodzicielskim nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności zawodowej. Podczas tego urlopu mogą pracować, jednakże pod pewnymi warunkami. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego w 2018 r.?

Kodeks pracy zezwala na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą u własnego pracodawcy. Jednakże jest to ograniczone, bowiem pracownik może skorzystać z takiego uprawnienia w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego lub jego części może złożyć pisemny wniosek o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż 1/2 etatu.

Pracownik ma w tym czasie prawo do wynagrodzenia za pracę oraz odpowiednio zmniejszonego zasiłku macierzyńskiego.

Wniosek i terminy

Jeżeli pracownik chce pracować podczas urlopu rodzicielskiego powinien złożyć wniosek o dopuszczenie do pracy w trakcie tego urlopu w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

W treści wniosku rodzic powinien wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. Nie ma również przeszkód, by w jednym piśmie zawnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego oraz dopuszczenie do pracy w trakcie trwania tego urlopu.

Pracodawca może nie zgodzić się na łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu, gdy jest to niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Jeżeli pracodawca odmówi uwzględnienia wniosku, ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracownika na piśmie.

Wydłużenie wymiaru urlopu

Jeżeli rodzic zdecyduje się na połączenie całego urlopu rodzicielskiego z pracą w wymiarze 1/2 etatu, jego wymiar się podwoi i będzie wynosił maksymalnie:

- 64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 68 tygodni – w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Zawarcie umowy cywilnoprawnej z własnym pracodawcą

Przepisy nie zabraniają również, aby pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego podjął pracę u swojego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Warto podkreślić, że zawarcie umowy cywilnoprawnej z pracodawcą, który udzielił urlopu rodzicielskiego, a umowa ta przewiduje wykonywanie pracy tego samego rodzaju co określona w umowie o pracę, może zostać uznane za obchodzenie przepisów kodeksu pracy. Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (sygn. akt III APa 24/06), wyraził pogląd, że świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę poza normalnym czasem pracy pracowników, na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło), jest kontynuowaniem stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie takich umów stanowi obejście przepisów o czasie pracy.

Praca w innej firmie

Nie ma ograniczenia w przypadku pracy podjęcia pracy u innego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji pracownik korzysta z urlopu rodzicielskiego u swojego pracodawcy, który został mu udzielony w pełnym wymiarze, natomiast u innego pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej może wykonywać pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Kiedy urlop rodzicielski?

Od 2 stycznia 2016 r. nie funkcjonuje już pojęcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Został on połączony z urlopem rodzicielskim w jeden urlop rodzicielski. W związku z tym rodzice, którzy wykorzystają podstawowy urlop macierzyński, mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze:

- do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- do 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie.

Udziela się go jednorazowo lub w czterech częściach. Ponadto każda z części nie może być krótsza od 8 tygodni i powinny przypadać jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Warto podkreślić, że z urlopu mogą korzystać jednocześnie oboje rodzice dziecka, ale należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu obojga rodziców nie może przekraczać maksymalnego wymiaru, tj. 32 tygodnie (np. jeśli rodzice zdecydują się w tym samym czasie przebywać na urlopie rodzicielskim, jego wymiar dla każdego z nich wyniesie 16 tygodni).

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r./fot.Shutterstock
Praca podczas urlopu rodzicielskiego w 2018 r./fot.Shutterstock

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama