reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Jak przejść z małego na duży ZUS?

Jak przejść z małego na duży ZUS?

Od 2019 roku składki dla drobnych przedsiębiorców ulegną jednak zmniejszeniu proporcjonalnie do przychodu. Po zmianie przepisów, przedsiębiorca będzie musiał dokonać niezbędnych formalności by przejść z małego na pełny ZUS.

Przedsiębiorca, który po dwóch latach zaczyna opłacać składki do ZUS w pełnej wysokości, musi pamiętać o dopełnieniu formalności w Zakładzie.

Kto może skorzystać z małego ZUS?

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą opłacają składki do ZUS na preferencyjnych zasadach. Ulga dla małych firm w opłacaniu składek ZUS przysługuje przedsiębiorcy, który wcześniej w okresie ostatnich 5 lat nie prowadził innej działalności gospodarczej i nie współpracował z firmą na podstawie umowy o pracę w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym - dopuszczalna jest współpraca na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło.

Opłacanie składek do ZUS na preferencyjnych zasadach trwa przez pełne 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczął działalność w połowie miesiąca, to ten pierwszy niepełny miesiąc także wlicza się do okresu małego ZUS. Przykładowo: przedsiębiorca rozpoczynający działalność od 15 sierpnia 2018 roku, może korzystać z możliwości opłacania preferencyjnych składek ZUS do 31 sierpnia 2019 roku, a pełne składki zacznie opłacać od września 2019 roku.

Wysokość małego ZUS w 2018 roku

Podstawa wymiaru, od jakiej liczony jest mały ZUS jest ustalana w oparciu o 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2018 roku wynosi 2100 zł brutto. Podstawa dla małego ZUS wynosi więc 630 zł, a same składki:

  • składka emerytalna (19,52 proc.) - 122,98 zł,
  • składka rentowa (8 proc.) - 50,40 zł,
  • składka chorobowa (2,45 proc.) - 15,44 zł,
  • składka wypadkowa (1,8 proc. dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych) - 11,34 zł,

Przedsiębiorcy opłacający ZUS na preferencyjnych zasadach są zwolnieni ze składki na Fundusz Pracy. Łączna składka miesięczna w 2018 r. wynosi więc 200,16 zł.

Mniejsze składki przy małym ZUS od 2019 roku

Od 2019 roku składki dla drobnych przedsiębiorców ulegną jednak zmniejszeniu proporcjonalnie do przychodu - to skutek ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. W efekcie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. wynosi ono 2100 zł, więc jest to 5250 zł), będą mogły płacić niższe, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z nowych rozwiązań przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama