REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownicy tymczasowi - mity

Pracownicy tymczasowi często przedstawiani są jako gorsi od pracowników zatrudnianych na stałe. Czy mity dotyczące tego typu pracowników można obalić?

Odroczenie płatności i rozłożenie na raty zaległości składkowych

Wszystko wskazuje na to, że możliwość odroczenia płatności i rozłożenia na raty zaległości składkowych wejdzie w życie. W środę (8 kwietnia 2015 r.) wszystkie kluby i koła poselskie poparły projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W czwartek (9 kwietnia 2015 r.) Sejm uchwalił nowelę.

ZUS - ostatnie 5 lat działania

Prezesem ZUS przez ostatnie 5 lat był Zbigniew Derdziuk. W tym okresie wiele się zmieniło. Jakie działania były podejmowane?

Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu.

REKLAMA

Składanie wniosków o zasiłki przez internet - zmiany

Nowelizacja ustawy zakładającej składanie wniosków o zasiłki przez internet nie przewiduje umożliwienia pracownikowi socjalnemu wglądu w konto bankowe osoby uprawnionej do świadczenia. Będzie jednak mógł zaczerpnąć informacji ze szkół czy przychodni.

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Podróże motywacyjne pracowników

Podróże motywacyjne pracowników stają się coraz bardziej popularne. Czy warto w nie inwestować? Jakie korzyści mogą przynieść pracodawcy?

Zmiany w PIT od aut służbowych - korzyść dla bogatych

Zmiany dotyczące rozliczenia PIT od użytkowania przez pracowników aut służbowych do celów prywatnych przynoszą korzyść tylko najbogatszym. Dlaczego?

REKLAMA

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych – co czeka członków zarządu i rad nadzorczych w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 roku weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która do dotychczasowego katalogu osób fizycznych podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom (emerytalnemu i rentowym) włączyła także członków rad nadzorczych. Obowiązek ten dotyczy osób sprawujących swoją funkcję na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymujących z tego tytułu wynagrodzenie.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Podmiot zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego ustalany jest, biorąc pod uwagę liczbę ubezpieczonych w przedsiębiorstwie. Stan ubezpieczonych w dniu 30 listopada rzutuje na to, kto będzie przez cały kolejny rok kalendarzowy wypłacał zasiłki bez możliwości zmiany.

Ograniczenie kontroli pracodawców - skutki

Państwowa Inspekcja Pracy postuluje za zniesieniem ograniczeń kontroli pracodawców. Nowe Prawo działalności gospodarczej jest realizacją postanowień expose premier Ewy Kopacz.

Członek rady nadzorczej w Płatniku

Od 1 stycznia 2015 r. członkowie rad nadzorczych sprawujący swoje funkcje odpłatnie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Jakie obowiązują kody w Płatniku?

Dowóz pracowników do pracy - zmiany

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie zmiany w dowozie pracowników do pracy. Przedsiębiorca, który organizuje dowóz pracowników do pracy autobusem ma prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Rzecznik Praw Pracowniczych - nowa instytucja?

Polska Partia Socjalistyczna i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje powstanie nowej instytucji - Rzecznika Praw Pracowniczych. Rzecznik miałby za zadanie reagować na wszelkie formy dyskryminacji pracowników, niewypłacanie przez pracodawców wynagrodzenia i inne naruszenia Kodeksu pracy.

Pracownik na działalności gospodarczej - przyszłość rynku pracy?

Zdaniem głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan wszystko wskazuje na to, że stosunek pracy zostanie wyparty poprzez działalność gospodarczą. Każdy pracownik będzie wykonywał swoją pracę właśnie będąc przedsiębiorcą. Przyszłość należy do relacji między przedsiębiorcami.

Problem sygnalistów w polskim prawie pracy

Wykrycie nieprawidłowości w zakładzie pracy może okazać się niemożliwe. Powinni informować o nich sami pracownicy, którzy jednak boją się konsekwencji. Problem sygnalistów w polskim prawie pracy polega na braku ochrony takich osób.

Dochody członków rad nadzorczych - składki ZUS od 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w przypadku członków rad nadzorczych. Od dochodów członków rad nadzorczych należy więc odprowadzać składki ZUS. Zmianie uległy również zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Rywalizacja pracowników - kradzieże pomysłów

Pracodawcy cenią u pracowników zaangażowanie i kreatywność. Rywalizacja pracowników doprowadza więc czasami do kradzieży pomysłów. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy współpracownik przedstawia twój pomysł jako autorski?

Nowe kody ubezpieczenia członków rad nadzorczych

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członków rad nadzorczych. W związku z tą zmianą modyfikacji uległy również kody tytułów ubezpieczeń, które używane są przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek.

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego to przychód, który powstaje z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu. Obowiązek ubezpieczenia społecznego powstaje w sytuacji zatrudnienia lub podjęcia innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.

Tradycyjne i komputerowe gry szkoleniowe

Pracodawcy coraz częściej w celu rozwoju pracowników stosują różnego rodzaju gry szkoleniowe. Wyróżnia się tradycyjne i komputerowe gry szkoleniowe. Łączenie rozrywki z nauką i wyciąganiem wniosków to najbardziej efektywna forma szkoleniowa.

Umowa o ubezpieczeniu społecznym z Republiką Mołdawii od 1 grudnia 2014 r.

Dnia 1 grudnia 2014 r. wejdzie w życie umowa o ubezpieczeniu społecznym z Republiką Mołdawii. Umowa koordynuje systemy ubezpieczeniowe obowiązujące w Polsce i w Mołdawii. Stanowi gwarancję, że zmiana miejsca zamieszkania lub zatrudnienia pomiędzy tymi dwoma państwami nie pogorszy sytuacji danej osoby w kontekście ubezpieczenia społecznego.

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Zarządzanie talentami w firmie

Zarządzanie talentami w firmie powinno być oparte na rozwijaniu umiejętności i kompetencji pracownika. Dotyczy to szczególnie pracowników o najwyższym potencjale, którzy mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość pracodawcy.

Poradnik dla opiekunów osób starszych

Od 1 października 2014 r. internetowy poradnik dla opiekunów osób starszych można znaleźć w zakładce na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Elektroniczny ZUS na YouTube

ZUS ma swój kanał na YouTube - Elektroniczny ZUS. Można dowiedzieć się tam, o co chodzi w ubezpieczeniach społecznych oraz z jakich praw korzystają ubezpieczeni.

TK: KRUS ma prawo potrącać z zasiłków chorobowych zaległe składki

31 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Uprawnienie KRUS do dokonywania potrąceń z zasiłków chorobowych zgodne z konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Do kogo należy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego i w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia? Wiele osób nie zna odpowiedzi na to pytanie. Poniższy artykuł wyjaśnia kto jest odpowiedzialny za zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz w jak dokonać zgłoszenia.

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Coraz częściej stosowaną na rynku pracy podstawą zatrudnienia są umowy cywilnoprawne. Niektóre z umów regulowanych przez prawo cywilne objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo zgłosić, opłacić i rozliczyć składki na ubezpieczenia, potrzebna jest wiedza, które umowy objęte są tym obowiązkiem.

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Pobierany przez niego zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę niemożności uzyskiwania dochodu. Jaka jest procedura dochodzenia zwrotu zasiłku w wyniku uzyskaniu informacji o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy po wypłacie zasiłku?

Zasady orzekania o niezdolności do pracy

O niezdolności do pracy dla celu przyznania renty socjalnej orzekają lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie są zasady orzekania o niezdolności do pracy?

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

Renta z tytułu niezdolności do pracy stanowi świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez ZUS, w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez ubezpieczonego zdolności do pracy zarobkowej. Kiedy prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu?

Postępowanie o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy stanowi świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez ZUS, w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez ubezpieczonego zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, gdy ubezpieczony ten nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Jaki jest tryb postępowania o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy?

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne młodych pracowników

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne ma na celu wsparcie pracodawców, którzy zatrudnią skierowaną przez powiatowy urząd pracy osobę bezrobotną do 30. roku życia, podejmującą zatrudnienie po raz pierwszy. Jakie pozytrywne efekty przynosi uzyskanie tejże refundacji?

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika może nastąpić w przypadku, gdy pracodawca ciężko naruszy swoje podstawowe obowiązki. Kiedy można dokonać wypowiedzenia w trybie natychmiastowym?

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2015 r.

Zasiłek pielęgnacyjny stanowi świadczenie przeznaczone dla rodzin, które zmagają się z chorobą, lub niepełnosprawnością bliskiej osoby. Pomimo podwyższenia kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, wysokość zasiłku w 2015 r. pozostanie bez zmian.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017

Od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie waloryzowana proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na jakiej zasadzie będzie przebiegała waloryzacja świadczenia i kto może je otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne 2016

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych od styczna 2016 r. będzie corocznie waloryzowane – jego wysokość po 2016 r. będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym a świadczeniem pielęgnacyjnym

Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, mimo podobieństwa nazw, stanowią dwa zupełnie inne świadczenia. Najbardziej wyraźną różnicą między nimi jest wysokość ich kwoty.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Po utracie zatrudnienia niektóre osoby mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymywać zasiłek przedemerytalny?

Jak postępować z nielojalnym pracownikiem?

Lojalność i zaufanie to podstawowe zasady współpracy, jednak nie mogą one podlegać tylko subiektywnej ocenie pracodawcy. Kiedy dochodzi do nadużycia jego zaufania? Jakie działania można w takich przypadkach podjąć wobec szeregowych pracowników, a jakie wobec kadry kierowniczej?

Umowa zlecenia – zmiany w 2014 r.

Zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmiany - pełne oskładkowanie tej formy zatrudnienia, a tym samym rozszerzenie kręgu osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym dotyczy zarówno wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jak i samej umowy (zarówno okresowej, jak i bezterminowej).

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

REKLAMA