reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy

Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie na temat wsparcia osób w wieku 50+ na rynku pracy. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty.

Przedstawiciele urzędów pracy, organizacji pozarządowych oraz władz rządowych i samorządowych po raz trzeci debatowali o wsparciu osób 50+ na rynku pracy.

Trzecie spotkanie z cyklu „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+” odbyło się 31 lipca br. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Swoje doświadczenia w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ przedstawiły cztery województwa: mazowieckie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

- Po raz pierwszy do dyspozycji pracodawców, oddaliśmy 200 mln zł pochodzących z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które są przeznaczone na szkolenia, osób już nie bezrobotnych, ale zatrudnionych. Dobre kwalifikacje i konkurencyjność na rynku pracy, zapewniają to, że osoby 50+ chcą jak najdłużej pracować, a przedsiębiorcy chcą ich jak najdłużej zatrudniać. Coraz więcej pracowników 50+ znajduje zatrudnienie i myślę, że ta tendencja będzie się poprawiać. W ramach reformy Publicznych Służb Zatrudnienia wprowadziliśmy nowe instrumenty, które w dużym stopniu zmniejszają koszty zwłaszcza te poza płacowe pracy i mają zachęcać przedsiębiorców do tego, aby zatrudniać osoby 50+. Dzisiaj wskaźniki zatrudnienia osób 50+ poprawiają się. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty – powiedział podczas spotkania Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Głównym celem programów  skierowanych do osób 50+ przedstawionych podczas spotkania było zwiększenie zatrudnienia, umożliwienie powrotu na rynek pracy,  a także pomoc w założeniu własnej firmy.

- Jest bardzo wiele złych stereotypów, które mówią o tym, że pracownicy dojrzali są gorsi kompetencyjnie czy wykluczeni cyfrowo. My z tymi stereotypami chcemy walczyć. Każdy pracownik jest cenny, dlatego musimy robić wszystko, aby Ci ludzie znaleźli swoje miejsce na rynku pracy – powiedziała Czesława Ostrowska, Radca Generalny w MPiPS, Krajowy Koordynator Rządowego Programu „Solidarność Pokoleń”.

W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Krzysztof Linowski – wicedyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Andrzej Skórski – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie, Monika Wojewódka z BD Center Sp. z o. o. z województwa podkarpackiego, Katarzyna Romańska – Grupa Doradcza Projekt Sp. z o.o. z województwa Świętokrzyskiego, Kamil Żuława ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój w Kielcach, Edyta Kołtun, Anna Korzeniowska-Kowalik.

Zadaj pytanie: FORUM

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy. / Fot. Fotolia
Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy. / Fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama