Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy
REKLAMA
REKLAMA
Przedstawiciele urzędów pracy, organizacji pozarządowych oraz władz rządowych i samorządowych po raz trzeci debatowali o wsparciu osób 50+ na rynku pracy.
REKLAMA
Trzecie spotkanie z cyklu „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+” odbyło się 31 lipca br. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Swoje doświadczenia w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ przedstawiły cztery województwa: mazowieckie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.
- Po raz pierwszy do dyspozycji pracodawców, oddaliśmy 200 mln zł pochodzących z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które są przeznaczone na szkolenia, osób już nie bezrobotnych, ale zatrudnionych. Dobre kwalifikacje i konkurencyjność na rynku pracy, zapewniają to, że osoby 50+ chcą jak najdłużej pracować, a przedsiębiorcy chcą ich jak najdłużej zatrudniać. Coraz więcej pracowników 50+ znajduje zatrudnienie i myślę, że ta tendencja będzie się poprawiać. W ramach reformy Publicznych Służb Zatrudnienia wprowadziliśmy nowe instrumenty, które w dużym stopniu zmniejszają koszty zwłaszcza te poza płacowe pracy i mają zachęcać przedsiębiorców do tego, aby zatrudniać osoby 50+. Dzisiaj wskaźniki zatrudnienia osób 50+ poprawiają się. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty – powiedział podczas spotkania Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.
Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy
Głównym celem programów skierowanych do osób 50+ przedstawionych podczas spotkania było zwiększenie zatrudnienia, umożliwienie powrotu na rynek pracy, a także pomoc w założeniu własnej firmy.
REKLAMA
- Jest bardzo wiele złych stereotypów, które mówią o tym, że pracownicy dojrzali są gorsi kompetencyjnie czy wykluczeni cyfrowo. My z tymi stereotypami chcemy walczyć. Każdy pracownik jest cenny, dlatego musimy robić wszystko, aby Ci ludzie znaleźli swoje miejsce na rynku pracy – powiedziała Czesława Ostrowska, Radca Generalny w MPiPS, Krajowy Koordynator Rządowego Programu „Solidarność Pokoleń”.
W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Krzysztof Linowski – wicedyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Andrzej Skórski – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie, Monika Wojewódka z BD Center Sp. z o. o. z województwa podkarpackiego, Katarzyna Romańska – Grupa Doradcza Projekt Sp. z o.o. z województwa Świętokrzyskiego, Kamil Żuława ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój w Kielcach, Edyta Kołtun, Anna Korzeniowska-Kowalik.
Zadaj pytanie: FORUM
- W ramach projektu „Kompendium metod i narzędzi efektywnego doradztwa i edukacji dla osób w wieku +50”,kluczową rolę odegrały trzy pakiety edukacyjne, dotyczące szkoleń zawodowych: Techniki IT – nauka obsługi komputera dla osób 50+, Księgowość komputerowa dla osób 50+, Nabycie uprawnień spawalniczych dla osób 50+- powiedziała Katarzyna Romańska z Grupy Doradczej Projekt Sp. Z o. o. z województwa świętokrzyskiego.
Uczestnicy konferencji podkreślili, że bardzo ważna jest współpraca Urzędów Pracy z sektorami niepublicznymi.
Drugi panel poświęcony był wymianie dobrych praktyk i prezentacji projektów zrealizowanych przez urzędy pracy w ramach tzw. programów specjalnych. Udział w nim wzięli: Józef Bakuła – dyrektor PUP w Radomiu, Aldona Zasina – z-ca dyrektora PUP w Mławie, Jan Wygnaniec – dyrektor PUP w Jarosławiu, Małgorzata Stanioch – dyrektor w Kielcach, Grażyna Gwiazda – dyrektor PUP w Lublinie, Roman Białek – dyrektor PUP w Skarżysku-Kamiennej.
- Będziemy robili wszystko, aby pomagać osobom w wieku 50+ w znalezieniu pracy i utrzymaniu się na rynku pracy – powiedziała Grażyna Gwiazda, dyrektor PUP w Lublinie.
Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia
Podczas konferencji uczestnicy przedstawili jak obecnie wygląda sytuacja osób 50+ w ich regionach, wymienili się doświadczeniami i praktykami dotyczącymi problemów osób 50+ na rynku pracy. Podkreślili, że powinno być jak najwięcej szkoleń z zakresu obsługi komputera, a także zajęć nie tylko teoretycznych, a przede wszystkim praktycznych.
- Do tej pory osoby w wieku 50+ mogły korzystać z różnego rodzaju programów wynikających dotychczasowej perspektywy finansowej. Na około 9 tys. osób objętych opieką w minionych latach 1,8 tys. osób znalazło zajęcie dla siebie bądź też utworzyło własne działalności gospodarcze - dodaje Kazimierz Stocki, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Czesława Ostrowska, podkreśliła, że należy doceniać każdego pracownika, nie zależnie od wieku.
W 2015 roku planowane jest zorganizowanie czterech konferencji regionalnych oraz jednej krajowej poświęconych tematyce aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+. W ramach konferencji regionalnych swoje doświadczenia prezentować będą instytucje publiczne i niepubliczne z czterech wybranych województw. Pokazywane będą projekty finansowane z Funduszu Pracy i z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej informacji nt. działań prowadzonych dla osób 50+ można znaleźć na stronach: www.50plus.gov.pl oraz www.senior.gov.pl.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat