REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie na temat wsparcia osób w wieku 50+ na rynku pracy. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty.

Przedstawiciele urzędów pracy, organizacji pozarządowych oraz władz rządowych i samorządowych po raz trzeci debatowali o wsparciu osób 50+ na rynku pracy.

Autopromocja

Trzecie spotkanie z cyklu „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+” odbyło się 31 lipca br. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Swoje doświadczenia w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ przedstawiły cztery województwa: mazowieckie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

- Po raz pierwszy do dyspozycji pracodawców, oddaliśmy 200 mln zł pochodzących z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które są przeznaczone na szkolenia, osób już nie bezrobotnych, ale zatrudnionych. Dobre kwalifikacje i konkurencyjność na rynku pracy, zapewniają to, że osoby 50+ chcą jak najdłużej pracować, a przedsiębiorcy chcą ich jak najdłużej zatrudniać. Coraz więcej pracowników 50+ znajduje zatrudnienie i myślę, że ta tendencja będzie się poprawiać. W ramach reformy Publicznych Służb Zatrudnienia wprowadziliśmy nowe instrumenty, które w dużym stopniu zmniejszają koszty zwłaszcza te poza płacowe pracy i mają zachęcać przedsiębiorców do tego, aby zatrudniać osoby 50+. Dzisiaj wskaźniki zatrudnienia osób 50+ poprawiają się. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty – powiedział podczas spotkania Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Głównym celem programów  skierowanych do osób 50+ przedstawionych podczas spotkania było zwiększenie zatrudnienia, umożliwienie powrotu na rynek pracy,  a także pomoc w założeniu własnej firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jest bardzo wiele złych stereotypów, które mówią o tym, że pracownicy dojrzali są gorsi kompetencyjnie czy wykluczeni cyfrowo. My z tymi stereotypami chcemy walczyć. Każdy pracownik jest cenny, dlatego musimy robić wszystko, aby Ci ludzie znaleźli swoje miejsce na rynku pracy – powiedziała Czesława Ostrowska, Radca Generalny w MPiPS, Krajowy Koordynator Rządowego Programu „Solidarność Pokoleń”.

W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Krzysztof Linowski – wicedyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Andrzej Skórski – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie, Monika Wojewódka z BD Center Sp. z o. o. z województwa podkarpackiego, Katarzyna Romańska – Grupa Doradcza Projekt Sp. z o.o. z województwa Świętokrzyskiego, Kamil Żuława ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój w Kielcach, Edyta Kołtun, Anna Korzeniowska-Kowalik.

Zadaj pytanie: FORUM

- W ramach projektu „Kompendium metod i narzędzi efektywnego doradztwa  i edukacji dla osób w wieku +50”,kluczową rolę odegrały trzy pakiety edukacyjne, dotyczące szkoleń zawodowych: Techniki IT – nauka obsługi komputera dla osób 50+, Księgowość komputerowa dla osób 50+, Nabycie uprawnień spawalniczych dla osób 50+- powiedziała Katarzyna Romańska z Grupy Doradczej Projekt Sp. Z o. o. z województwa świętokrzyskiego.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że bardzo ważna jest współpraca Urzędów Pracy z sektorami niepublicznymi.

Drugi panel poświęcony był wymianie dobrych praktyk i prezentacji projektów zrealizowanych przez urzędy pracy w ramach tzw. programów specjalnych. Udział w nim wzięli: Józef Bakuła – dyrektor PUP w Radomiu, Aldona Zasina – z-ca dyrektora PUP w Mławie, Jan Wygnaniec – dyrektor PUP w Jarosławiu, Małgorzata Stanioch – dyrektor w Kielcach, Grażyna Gwiazda – dyrektor PUP w Lublinie, Roman Białek – dyrektor PUP w Skarżysku-Kamiennej.

- Będziemy robili wszystko, aby pomagać osobom w wieku 50+ w znalezieniu pracy i utrzymaniu się na rynku pracy – powiedziała Grażyna Gwiazda, dyrektor PUP w Lublinie.

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Podczas konferencji uczestnicy przedstawili jak obecnie wygląda sytuacja osób 50+ w ich regionach, wymienili się doświadczeniami i praktykami dotyczącymi problemów osób  50+ na rynku pracy.  Podkreślili, że powinno być jak najwięcej szkoleń z zakresu obsługi komputera, a także zajęć nie tylko teoretycznych, a przede wszystkim praktycznych.

- Do tej pory osoby w wieku 50+ mogły korzystać z różnego rodzaju programów wynikających dotychczasowej perspektywy finansowej. Na około 9 tys. osób objętych opieką w minionych latach 1,8 tys. osób znalazło zajęcie dla siebie bądź też utworzyło własne działalności gospodarcze - dodaje Kazimierz Stocki, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Czesława Ostrowska, podkreśliła, że należy doceniać każdego pracownika, nie zależnie od wieku.

W 2015 roku  planowane jest zorganizowanie czterech konferencji regionalnych oraz jednej krajowej poświęconych tematyce aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+. W ramach konferencji regionalnych swoje doświadczenia prezentować będą instytucje publiczne i niepubliczne z czterech wybranych województw. Pokazywane będą projekty finansowane z Funduszu Pracy i z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej informacji nt. działań prowadzonych dla osób 50+ można znaleźć na stronach: www.50plus.gov.pl oraz www.senior.gov.pl.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA