REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie osób w wieku 50+ na rynku pracy

REKLAMA

REKLAMA

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie na temat wsparcia osób w wieku 50+ na rynku pracy. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty.

Przedstawiciele urzędów pracy, organizacji pozarządowych oraz władz rządowych i samorządowych po raz trzeci debatowali o wsparciu osób 50+ na rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Trzecie spotkanie z cyklu „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+” odbyło się 31 lipca br. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Swoje doświadczenia w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ przedstawiły cztery województwa: mazowieckie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskie.

- Po raz pierwszy do dyspozycji pracodawców, oddaliśmy 200 mln zł pochodzących z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, które są przeznaczone na szkolenia, osób już nie bezrobotnych, ale zatrudnionych. Dobre kwalifikacje i konkurencyjność na rynku pracy, zapewniają to, że osoby 50+ chcą jak najdłużej pracować, a przedsiębiorcy chcą ich jak najdłużej zatrudniać. Coraz więcej pracowników 50+ znajduje zatrudnienie i myślę, że ta tendencja będzie się poprawiać. W ramach reformy Publicznych Służb Zatrudnienia wprowadziliśmy nowe instrumenty, które w dużym stopniu zmniejszają koszty zwłaszcza te poza płacowe pracy i mają zachęcać przedsiębiorców do tego, aby zatrudniać osoby 50+. Dzisiaj wskaźniki zatrudnienia osób 50+ poprawiają się. Aktywizacja osób 50+ i to co robią dla tej grupy osób Urzędy Pracy zaczyna przynosić efekty – powiedział podczas spotkania Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Rekomendowany produkt: Komplet zmian w prawie pracy

Głównym celem programów  skierowanych do osób 50+ przedstawionych podczas spotkania było zwiększenie zatrudnienia, umożliwienie powrotu na rynek pracy,  a także pomoc w założeniu własnej firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- Jest bardzo wiele złych stereotypów, które mówią o tym, że pracownicy dojrzali są gorsi kompetencyjnie czy wykluczeni cyfrowo. My z tymi stereotypami chcemy walczyć. Każdy pracownik jest cenny, dlatego musimy robić wszystko, aby Ci ludzie znaleźli swoje miejsce na rynku pracy – powiedziała Czesława Ostrowska, Radca Generalny w MPiPS, Krajowy Koordynator Rządowego Programu „Solidarność Pokoleń”.

W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Krzysztof Linowski – wicedyrektor Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, Andrzej Skórski – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie, Monika Wojewódka z BD Center Sp. z o. o. z województwa podkarpackiego, Katarzyna Romańska – Grupa Doradcza Projekt Sp. z o.o. z województwa Świętokrzyskiego, Kamil Żuława ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój w Kielcach, Edyta Kołtun, Anna Korzeniowska-Kowalik.

Zadaj pytanie: FORUM

- W ramach projektu „Kompendium metod i narzędzi efektywnego doradztwa  i edukacji dla osób w wieku +50”,kluczową rolę odegrały trzy pakiety edukacyjne, dotyczące szkoleń zawodowych: Techniki IT – nauka obsługi komputera dla osób 50+, Księgowość komputerowa dla osób 50+, Nabycie uprawnień spawalniczych dla osób 50+- powiedziała Katarzyna Romańska z Grupy Doradczej Projekt Sp. Z o. o. z województwa świętokrzyskiego.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że bardzo ważna jest współpraca Urzędów Pracy z sektorami niepublicznymi.

Drugi panel poświęcony był wymianie dobrych praktyk i prezentacji projektów zrealizowanych przez urzędy pracy w ramach tzw. programów specjalnych. Udział w nim wzięli: Józef Bakuła – dyrektor PUP w Radomiu, Aldona Zasina – z-ca dyrektora PUP w Mławie, Jan Wygnaniec – dyrektor PUP w Jarosławiu, Małgorzata Stanioch – dyrektor w Kielcach, Grażyna Gwiazda – dyrektor PUP w Lublinie, Roman Białek – dyrektor PUP w Skarżysku-Kamiennej.

- Będziemy robili wszystko, aby pomagać osobom w wieku 50+ w znalezieniu pracy i utrzymaniu się na rynku pracy – powiedziała Grażyna Gwiazda, dyrektor PUP w Lublinie.

Osoby 50+ na rynku pracy - szkolenia

Podczas konferencji uczestnicy przedstawili jak obecnie wygląda sytuacja osób 50+ w ich regionach, wymienili się doświadczeniami i praktykami dotyczącymi problemów osób  50+ na rynku pracy.  Podkreślili, że powinno być jak najwięcej szkoleń z zakresu obsługi komputera, a także zajęć nie tylko teoretycznych, a przede wszystkim praktycznych.

- Do tej pory osoby w wieku 50+ mogły korzystać z różnego rodzaju programów wynikających dotychczasowej perspektywy finansowej. Na około 9 tys. osób objętych opieką w minionych latach 1,8 tys. osób znalazło zajęcie dla siebie bądź też utworzyło własne działalności gospodarcze - dodaje Kazimierz Stocki, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Czesława Ostrowska, podkreśliła, że należy doceniać każdego pracownika, nie zależnie od wieku.

W 2015 roku  planowane jest zorganizowanie czterech konferencji regionalnych oraz jednej krajowej poświęconych tematyce aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+. W ramach konferencji regionalnych swoje doświadczenia prezentować będą instytucje publiczne i niepubliczne z czterech wybranych województw. Pokazywane będą projekty finansowane z Funduszu Pracy i z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Więcej informacji nt. działań prowadzonych dla osób 50+ można znaleźć na stronach: www.50plus.gov.pl oraz www.senior.gov.pl.

Korzyści dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego 50+

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA