REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dress code w upalne dni

 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Dress code w upalne dni./ Fot. Fotolia
Dress code w upalne dni./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Latem, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, panujący w firmach dress code zaczyna być uciążliwy. W głowach pracowników zaczyna rodzić się pytanie o to, czy można pozwolić sobie na ewentualne odstępstwa. Jeżeli tak, warto wiedzieć, jakie elementy garderoby wybrać, by nadal wyglądać profesjonalnie.

Odpowiedni wybór

Strój w pracy mówi o nas równie wiele, jak ubranie, które wybieramy poza jej godzinami. Bardzo ważne jest, czy dana osoba posiada stały kontakt z klientami czy partnerami firmy, czy też nie. W przypadku kontaktu z osobami trzecimi należy pamiętać o tym, że nawet strój po który sięga się latem, powinien mieścić się w granicach dobrego smaku. Istnieją firmy, gdzie pracodawca pozwala na pewne modowe wyjątki, ale są też te, w których wysoka temperatura nie zezwala na naruszanie dress codu.

REKLAMA

Autopromocja

Dobra alternatywa

W upalne dni warto decydować się na konkretne rozwiązania, dzięki którym z łatwością będzie można sprostać wymogom stawianym przez warunki wykonywanej pracy. Niekiedy wystarczy zamienić jedno ubranie na inne by poczuć się komfortowo. W tym przypadku zachęca się, by nosić przewiewne, delikatne tkaniny. Podobnie ze spodniami – zamiast długich spodni, często uszytych z ciężkich i sztucznych materiałów, lepiej wybrać te o długości 7/8, czy założyć na siebie spodnie z lnu, które zawsze będą wyglądać schludnie i elegancko.

Dobrą opcją będzie także wybór lekkiej sukienki – tutaj na uwagę zasługuje jedwab czy bawełna.

Zobacz: Odpowiedni ubiór a szansa na awans

Panowie powinni zrezygnować z krótkich spodni, które są zarezerwowane na czas wolny, poza godzinami pracy. Z kolei górną częścią garderoby nigdy nie powinna być krótka koszula, na którą nałoży się marynarkę. Taki zestaw nigdy nie będzie wyglądać elegancko. Lepiej założyć długą, bawełnianą koszulę i zrezygnować przy tym z marynarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie rezygnując z gustu

Istnieją pewne zasady, których pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować. Do tych zasad zalicza się chociażby długość spódnic i sukienek, czy zwrócenie uwagi na to, by przesadnie nie eksponować swojego ciała. Żaden z współpracowników czy klientów firmy nie powinien zauważyć odkrytego brzucha czy zbyt dużego dekoltu. Panie, w przypadku sukienek i spódnic, powinny decydować się na długość do kolan, chyba, że pracodawca zezwala inaczej.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Należy podkreślić, że do każdej z sytuacji należy podchodzić indywidualnie, ponieważ firmy mają swoje zasady - mniej lub bardziej radykalne. Pomimo tego warto trzymać się kilku reguł, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych reakcji innych osób.

Biuro czy plaża?

Jeżeli koniecznie chcemy wybrać bluzkę bez rękawów, lepiej pomyśleć o klasycznej i eleganckiej wersji tej części garderoby. Dobrym rozwiązaniem będzie dobranie do niej lekkiego bolerka lub narzutki, którą nałożymy na siebie w sytuacji oficjalnej – na spotkaniu z klientami, czy rozmowie z przełożonymi. O ile tutaj można zastosować pewnego rodzaju pomocnik, który będzie ratunkiem w sytuacji awaryjnej, o tyle w kwestii obuwia nie można pozwolić sobie na wyjątki.

Wszelkiego rodzaju klapki, czy ulubione przez plażowiczów japonki nie są dozwolone w miejscu pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zauważymy, że nasz szef nosi tego typu obuwie. Wówczas założenie sandałów lub odkrytych butów nie będzie stanowiło problemu.

Najbardziej restrykcyjne standardy panują w instytucjach państwowych, bankach, czy międzynarodowych korporacjach. Tutaj jakiekolwiek odstępstwa należą do rzadkości.

Zobacz również: Jak awansować w korporacji?

Letnia elegancja

Dużym ułatwieniem w trakcie komponowania stroju do pracy będzie świadomość, że w biurze czeka na nas klimatyzowane pomieszczenie. Niestety, nie każdy może cieszyć się nią w pracy, dlatego decyzję o ubiorze w upalne dni najlepiej podjąć ostrożnie, analizując to, co zasygnalizujemy swoim wyborem. Niezależnie od zajmowanego stanowiska warto włożyć na siebie strój, który będzie świadczyć o naszym profesjonalnym podejściu do pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA