REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dress code w upalne dni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Smart MBC
ekspert z zakresu HR
Weronika Sierant
HR Manager w firmie Smart MBC
Dress code w upalne dni./ Fot. Fotolia
Dress code w upalne dni./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Latem, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, panujący w firmach dress code zaczyna być uciążliwy. W głowach pracowników zaczyna rodzić się pytanie o to, czy można pozwolić sobie na ewentualne odstępstwa. Jeżeli tak, warto wiedzieć, jakie elementy garderoby wybrać, by nadal wyglądać profesjonalnie.

Odpowiedni wybór

Strój w pracy mówi o nas równie wiele, jak ubranie, które wybieramy poza jej godzinami. Bardzo ważne jest, czy dana osoba posiada stały kontakt z klientami czy partnerami firmy, czy też nie. W przypadku kontaktu z osobami trzecimi należy pamiętać o tym, że nawet strój po który sięga się latem, powinien mieścić się w granicach dobrego smaku. Istnieją firmy, gdzie pracodawca pozwala na pewne modowe wyjątki, ale są też te, w których wysoka temperatura nie zezwala na naruszanie dress codu.

REKLAMA

Autopromocja

Dobra alternatywa

W upalne dni warto decydować się na konkretne rozwiązania, dzięki którym z łatwością będzie można sprostać wymogom stawianym przez warunki wykonywanej pracy. Niekiedy wystarczy zamienić jedno ubranie na inne by poczuć się komfortowo. W tym przypadku zachęca się, by nosić przewiewne, delikatne tkaniny. Podobnie ze spodniami – zamiast długich spodni, często uszytych z ciężkich i sztucznych materiałów, lepiej wybrać te o długości 7/8, czy założyć na siebie spodnie z lnu, które zawsze będą wyglądać schludnie i elegancko.

Dobrą opcją będzie także wybór lekkiej sukienki – tutaj na uwagę zasługuje jedwab czy bawełna.

Zobacz: Odpowiedni ubiór a szansa na awans

Panowie powinni zrezygnować z krótkich spodni, które są zarezerwowane na czas wolny, poza godzinami pracy. Z kolei górną częścią garderoby nigdy nie powinna być krótka koszula, na którą nałoży się marynarkę. Taki zestaw nigdy nie będzie wyglądać elegancko. Lepiej założyć długą, bawełnianą koszulę i zrezygnować przy tym z marynarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie rezygnując z gustu

Istnieją pewne zasady, których pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować. Do tych zasad zalicza się chociażby długość spódnic i sukienek, czy zwrócenie uwagi na to, by przesadnie nie eksponować swojego ciała. Żaden z współpracowników czy klientów firmy nie powinien zauważyć odkrytego brzucha czy zbyt dużego dekoltu. Panie, w przypadku sukienek i spódnic, powinny decydować się na długość do kolan, chyba, że pracodawca zezwala inaczej.

Redakcja poleca: Komplet – Prawo Pracy i ZUS

Należy podkreślić, że do każdej z sytuacji należy podchodzić indywidualnie, ponieważ firmy mają swoje zasady - mniej lub bardziej radykalne. Pomimo tego warto trzymać się kilku reguł, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych reakcji innych osób.

Biuro czy plaża?

Jeżeli koniecznie chcemy wybrać bluzkę bez rękawów, lepiej pomyśleć o klasycznej i eleganckiej wersji tej części garderoby. Dobrym rozwiązaniem będzie dobranie do niej lekkiego bolerka lub narzutki, którą nałożymy na siebie w sytuacji oficjalnej – na spotkaniu z klientami, czy rozmowie z przełożonymi. O ile tutaj można zastosować pewnego rodzaju pomocnik, który będzie ratunkiem w sytuacji awaryjnej, o tyle w kwestii obuwia nie można pozwolić sobie na wyjątki.

Wszelkiego rodzaju klapki, czy ulubione przez plażowiczów japonki nie są dozwolone w miejscu pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zauważymy, że nasz szef nosi tego typu obuwie. Wówczas założenie sandałów lub odkrytych butów nie będzie stanowiło problemu.

Najbardziej restrykcyjne standardy panują w instytucjach państwowych, bankach, czy międzynarodowych korporacjach. Tutaj jakiekolwiek odstępstwa należą do rzadkości.

Zobacz również: Jak awansować w korporacji?

Letnia elegancja

Dużym ułatwieniem w trakcie komponowania stroju do pracy będzie świadomość, że w biurze czeka na nas klimatyzowane pomieszczenie. Niestety, nie każdy może cieszyć się nią w pracy, dlatego decyzję o ubiorze w upalne dni najlepiej podjąć ostrożnie, analizując to, co zasygnalizujemy swoim wyborem. Niezależnie od zajmowanego stanowiska warto włożyć na siebie strój, który będzie świadczyć o naszym profesjonalnym podejściu do pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA