reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlop wypoczynkowy w czasie choroby

Urlop wypoczynkowy w czasie choroby

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi będącemu w okresie zwolnienia lekarskiego, nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.

Urlop jest jedną z instytucji zabezpieczających prawo pracownika do wypoczynku, czego wyrazem są stosowne przepisy kodeksu pracy oraz Konstytucji RP.

Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego całokształt regulacji prawnej urlopów wypoczynkowych uzasadnia tezę, że udzielenie pracownikowi urlopu w okresie zwolnienia lekarskiego jest niedopuszczalne i prawnie nieskuteczne, nawet gdy ten wyraził na to zgodę. Sformułowanie zawarte w art. 165 kp o niemożności rozpoczęcia przez pracownika urlopu w ustalonym terminie z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby upoważnia do stwierdzenia, że okres choroby stanowi przeszkodę w rozpoczęciu urlopu.

Redakcja poleca: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Zgodnie z art. 166 KP, część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym. Z obu powołanych przepisów wynika, że niezdolność do pracy z powodu choroby pozostaje w opozycji do zwolnienia urlopowego. Urlop wypoczynkowy przypadający w okresie choroby z istoty swej nie może spełnić przypisanych mu funkcji. Dlatego udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie niedopuszczalne (zob. wyrok SN z dnia 10 listopada 1999 r., I PKN 350/99, LEX nr 46316). Powyższy zakaz skierowany jest do pracodawcy i ma on charakter stanowczy.

Zobacz: Urlop macierzyński dla samotnych ojców

Źródło: NSZZ Solidarność; Autor: Tomasz Gryczan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama