REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odwołanie z urlopu, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracownik młodociany ma prawo do urlopu w czasie ferii

Młodociany pracownik, który przeważnie jednocześnie uczy się i pracuje, ma prawo do urlopu w czasie ferii. Jeżeli o niego wystąpi, pracodawca nie może mu odmówić. Gdy zatrudniony nie ma urlopu wypoczynkowego, musi otrzymać urlop bezpłatny.

Kiedy wykorzystać zaległy urlop

Urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym należy udzielić najpóźniej do końca marca bieżącego roku.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

REKLAMA

Termin wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nakazuje udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego, niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów, najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy

Zatrudniliśmy od 1 stycznia 2010 r. pracownika, dla którego praca w naszym zakładzie jest pierwszą pracą w życiu. Czy w planie urlopów wypoczynkowych powinniśmy ująć urlop, do którego pracownik nabędzie w tym roku prawo? Prawo do urlopu nabywa on po przepracowaniu każdego miesiąca. W związku z tym na początku stycznia, kiedy ustalamy plan urlopów, nie przysługuje mu urlop.

Współczynnik urlopowy w 2010 r.

Współczynnik urlopowy w przyszłym roku nie ulegnie zmianie. Będzie on wynosił tak samo jak w 2009 r. 21,08.

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który po uzyskaniu zgody na wykorzystanie urlopu w pełnym rocznym wymiarze złożył wypowiedzenie

Pracownik złożył 15 października br. wniosek o udzielenie od 22 października br. urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, jaki mu przysługuje, tj. 20 dni. Wyraziliśmy na to zgodę. Następnie pracownik złożył 19 października br. wypowiedzenie umowy o pracę. Jego umowa o pracę rozwiązała się z końcem listopada. Po złożeniu przez pracownika wypowiedzenia, a przed rozpoczęciem korzystania przez niego z urlopu, skróciliśmy pracownikowi wymiar urlopu z 20 dni na 19 dni, które mu przysługują za 11 miesięcy pracy. Czy w takim przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Pracownik nie zgodził się na skrócenie urlopu i złożył skargę do Inspekcji Pracy.

REKLAMA

Pracowniku wykorzystaj swój urlop

Do końca roku pracownicy powinni wykorzystać przysługujący im urlop wypoczynkowy. Jeśli tego nie uczynią, ostatecznym terminem jest koniec pierwszego kwartału następnego roku.

Czy zakaz latania samolotem uprawnia kobietę w ciąży do zasiłku chorobowego

Pracownica naszej firmy, która jest w ciąży, była na urlopie w Stanach Zjednoczonych. Z powodu złego samopoczucia udała się tam do lekarza. Lekarz wydał jej zaświadczenie, które przesłała do nas, że ze względu na stan zdrowia, do czasu jego poprawy, nie powinna lecieć samolotem. Czy takie zaświadczenie lekarskie należy traktować jak zwolnienie lekarskie z powodu niezdolności do pracy? Czy możemy żądać, aby pracownica tłumaczyła na swój koszt zaświadczenie na język polski? Czy na podstawie takiego zaświadczenia powinniśmy wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe

Zatrudniamy 25 osób na pełne etaty. Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale chcielibyśmy zacząć wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Czy potrzebujemy na to zgody przedstawicieli pracowników? Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nigdy nie był u nas tworzony i tym samym nie mieliśmy żadnych porozumień w tej kwestii zawieranych z pracownikami.

Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielania młodocianemu pracownikowi urlopu zaliczkowego. Taki urlop jest przyznawany na wniosek pracownika i w miarę możliwości należy go wykorzystać w okresie ferii szkolnych.

Pracownik młodociany – zasady udzielania urlopu

Zasady nabywania oraz udzielania pracownikom młodocianym urlopów wypoczynkowych zostały w obowiązujących przepisach uregulowane jednakowo, bez względu na rodzaj zatrudnienia pracownika młodocianego. Nie ma zatem znaczenia, czy pracownik ten jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego, czy w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Urlopy przymusowe

Pracodawca w określonych przypadkach może polecić pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego bez uzgodnienia terminu.

Jak ustalać plan urlopów

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Zmiana przepisów o obliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop

Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Zaległy urlop na żądanie

Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok jako dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Obliczanie wynagrodzenia, gdy składa się na nie jednocześnie okres pracy, urlopu i zwolnienia lekarskiego

W jaki sposób obliczyć wynagrodzenie za pracę w lipcu 2009 r. w przypadku pracownika wynagradzanego stawką godzinową oraz premiami uznaniowymi w miesiącu, kiedy przez część miesiąca pracował, następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim i urlopie wypoczynkowym? Czy ww. pracownikowi należało wypłacić wyrównanie do płacy minimalnej?

Jakie składniki wliczać do podstawy wynagrodzenia urlopowego

Minister Pracy i Polityki Społecznej wydał nowe rozporządzenie w sprawie obliczania wynagrodzenia urlopowego. Zmiany będą dotyczyć m.in. sposobu ustalania podstawy służącej do obliczania ww. wynagrodzenia.

Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Jak rozliczać urlopy wypoczynkowe pracowników, którzy wykonują dla naszej firmy pracę w innych krajach unijnych? Czy urlop spędzony przez pracownika w kraju, w którym ostatnio jest zatrudniony, należy wliczyć mu do tzw. dni pobytu, czy też dni urlopu mamy odpisywać od okresu oddelegowania na podstawie formularza E-101?

Zmiana przepisów o ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego

Zmieni się sposób ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W efekcie ekwiwalent będzie ustalany w prawidłowej wysokości, zgodnie z wymogami kodeksu pracy.

Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy

Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Jak udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego?

Jednym z najważniejszych uprawnień pracownika jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi płatnych dni wolnych na odpoczynek.

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu wypoczynkowego

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Godzinowy wymiar urlopu dla niepełnoetatowca

Od 2 lutego br. zatrudniam pracownika na 1/2 etatu. Przysługujący mu wymiar urlopu wynosi 26 dni. Pracownik chciałby iść na urlop, ale nie wiem, ile w danym okresie zatrudnienia przysługuje mu dni i tym samym godzin urlopu wypoczynkowego?

Rozwiązanie stosunku pracy a wypłata ekwiwalentu pieniężnego

Pracuję od 10 lat u tego samego prywatnego pracodawcy i mam prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Myślę jednak o zmianie pracy od sierpnia 2009 r., a stosunek pracy chciałabym rozwiązać z końcem lipca. Czy pracodawca musi udzielić mi urlopu za przepracowane miesiące w 2009 r., czy mogę żądać wypłaty ekwiwalentu pieniężnego? A może będę mogła przejść z urlopem do nowego pracodawcy?

Ekwiwalent za pierwszy urlop wypoczynkowy

Wypłacając ekwiwalent za pierwszy urlop, można przyjąć, że po miesiącu pracownikowi przysługuje 1,666 dnia lub też wymiar ten można zaokrąglić do całych 2 dni.

Wynagrodzenie za czas urlopu (art. 172)

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi przebywającemu na urlopie należy się takie samo wynagrodzenie, jakie otrzymałby gdyby pracował.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)

W praktyce często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kiedy nie.

Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)

Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopu w ciągu roku. Co się dzieje w przypadku, gdy pracownik tych dni nie wykorzysta?

Wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia (art. 167(1))

W praktyce często spotykamy się z problemem, czy musimy czy nie musimy wykorzystać urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia. Ma to istotne znaczenie, gdyż za urlop niewykorzystany należy się ekwiwalent pieniężny w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Odwołanie z urlopu (art. 167)

Czasem zdarzają się sytuacje, że pracodawca musi odwołać pracownika z urlopu. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby takie odwołanie było zgodne z prawem?

Przesunięcie części urlopu na późniejszy termin (art. 166)

Często zdarza się tak, że pracownik nie może wykorzystać całości urlopu w wybranym przez siebie terminie z przyczyn od siebie niezależnych.

Przesunięcie urlopu na późniejszy termin (art. 165)

Często zdarza się tak, że pracownik nie może wykorzystać urlopu w wybranym przez siebie terminie z przyczyn od siebie niezależnych.

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że chce skorzystać w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi stawiać się w pracy, ponieważ ma urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia zaliczane do wynagrodzeń. Nie wlicza się jedynie składników o charakterze nieperiodycznym.

Ustalanie ekwiwalentu pieniężnego za urlop - nowelizacja

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy.

Jakie koszty należy zwrócić pracownikowi za odwołanie go z urlopu

Jeden z naszych pracowników 6 sierpnia 2009 r. wyjechał nad morze na 21-dniowy urlop wypoczynkowy. Niestety, 3 dni po tej dacie, z uwagi na niespodziewaną absencję chorobową zastępującej go osoby, grożącą wstrzymaniem procesu produkcyjnego, zostaliśmy zmuszeni odwołać go z tego urlopu. Jakie w związku z tym koszty powinniśmy mu zwrócić? Jeśli pracownik miałby później możliwość kontynuowania przerwanego urlopu, to czy jesteśmy zobowiązani do zrekompensowania mu kosztu ponownego dojazdu do miejscowości, w której ma wykupione wczasy?

Urlop pracownika zatrudnionego na części etatu

W zakładzie zatrudniamy na 1/4 etatu wielu długoletnich pracowników, mających prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Świadczą oni pracę 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jak postępować przy udzielaniu tym pracownikom urlopu wypoczynkowego? Czy w taki sam sposób należy postępować, jeśli pracownicy byliby zatrudnieni również na 1/4 etatu, ale wykonywaliby pracę tylko dwa razy w tygodniu, np. w poniedziałki i wtorki po 5 godzin?

Czy wyższe świadczenie urlopowe wypłacone niepełnosprawnemu pracownikowi jest zwolnione ze składek

Nasza firma zatrudnia 16 pracowników. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. W tym roku jeden z pracowników dostarczył orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy wypłacone tej osobie wyższe świadczenie urlopowe (o kwotę zwiększenia odpisu podstawowego) będzie zwolnione ze składek na ZUS?

Czy stażyście, który ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, przysługuje 12 dni wolnego za pół roku pracy

Mamy stażystę zatrudnionego na 6 miesięcy. Według urzędu pracy za każde przepracowane 30 dni należą mu się 2 dni wolnego. Za pół roku pracy przysługuje mu zatem 12 dni wolnego. Naszym zdaniem stażyście przysługuje za pół roku pracy 10 dni urlopu. Posiada on bowiem prawo do 20-dniowego urlopu wypoczynkowego. Kto ma rację?

Pracownika ma prawo do urlopu wypoczynkowego (art.152)

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika (art.153)

Pracownik podejmujący pierwszą w swoim życiu pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu jest jednak liczony w sposób odmienny niż w przypadku innych pracowników.

Jaki jest wymiar urlopu pracownika? (art.154)

Wymiar urlopu pracownika, zależy od ogólnego stażu pracy i wykształcenia pracownika.

Jak zlicza się staż urlopowy pracownika? (art. 154 (1))

Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Kiedy udziela się pracownikowi urlopu? (art. 154(2))

Pracownik korzysta ze swojego prawa do urlopu w dniach swojej pracy, a nie w dniach ustawowo wolnych.

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy (art. 155)

Zaliczanie okresu nauki do stażu pracy określa art. 155 Kodeksu pracy i ma znaczenie przy ustalaniu liczby dni urlopu wypoczynkowego danego pracownika. Prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar zależą bowiem od długości stażu pracy pracownika. Do stażu wlicza się lata nauki pracownika.

Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego (art. 155(1))

Urlop proporcjonalny przysługuje pracownikowi, który nie przepracuje wszystkich miesięcy w danym roku u jednego pracodawcy. Urlop przysługuje proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy.

REKLAMA