reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe

Zatrudniamy 25 osób na pełne etaty. Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale chcielibyśmy zacząć wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Czy potrzebujemy na to zgody przedstawicieli pracowników? Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nigdy nie był u nas tworzony i tym samym nie mieliśmy żadnych porozumień w tej kwestii zawieranych z pracownikami.

Zatrudniając 25 osób na pełne etaty nie mogą Państwo wypłacać świadczeń urlopowych. Świadczenia urlopowe mogą wypłacać na podstawie przepisów ustawy o zfśs tylko zakłady pracy, w których zatrudnienie jest mniejsze niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Świadczenie urlopowe wypłacane przez większe firmy (od 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty) nie jest świadczeniem urlopowym, które podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. Byłby to kolejny element wynagrodzenia, które nie jest świadczeniem urlopowym uregulowanym w ustawie o zfśs.

UZASADNIENIE

Świadczenie urlopowe na podstawie przepisów ustawy o zfśs mogą wypłacać tylko zakłady pracy, w których zatrudnienie jest mniejsze niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W konsekwencji świadczenie urlopowe wypłacane przez większe firmy (od 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty) nie jest świadczeniem urlopowym wskazanym w tych przepisach. Nie będzie np. podlegało zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż temu zwolnieniu podlegają tylko świadczenia urlopowe wypłacane na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs. Przepis ten dotyczy tylko zakładów pracy zatrudniających mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

W Państwa przypadku będziemy mieli do czynienia z kolejnym elementem wynagrodzenia, który został nazwany świadczeniem urlopowym (mógłby zostać równie dobrze nazwany dodatkiem urlopowym lub premią urlopową), ale który nie jest świadczeniem urlopowym uregulowanym w ustawie o zfśs.

Z sytuacji opisanej w pytaniu można także domniemywać, że w Państwa zakładzie nie została dokonana, określona w przepisach, procedura rezygnacji z zfśs.

Pracodawcy zatrudniający 1 stycznia co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą zrezygnować z tworzenia zfśs. Postanowienie dotyczące rezygnacji powinno znaleźć się w układzie zbiorowym pracy. W sytuacji gdy zakład pracy nie jest objęty układem, postanowienie w tej sprawie zawiera regulamin wynagradzania.

W zakładzie pracy, w którym działa organizacja związkowa, regulamin wynagradzania (a także zmiany do tego regulaminu) ustala pracodawca po obligatoryjnych uzgodnieniach ze związkiem zawodowym. Jeżeli w zakładzie pracy nie działa organizacja związkowa, pracodawca nie może sam wprowadzić do regulaminu wynagradzania postanowień dotyczących rezygnacji z tworzenia zfśs. Musi to uzgodnić z przedstawicielem pracowników wybranym przez załogę zakładu pracy w celu reprezentowania jej interesów.

Decyzja w sprawie rezygnacji z zfśs podjęta przez pracodawcę bez dokonania wymienionych uzgodnień jest nieważna. Z pytania wynika, że w tej sprawie nie zostało zawarte porozumienie z przedstawicielami pracowników. Należy zatem uznać, że w tym przypadku pracodawca nie tworzy zfśs, mimo że obowiązek ten nadal istnieje. Należy podkreślić, że pracodawca, który jest zobowiązany do tworzenia zfśs, a go nie tworzy, podlega karze grzywny (do 5000 zł). Powinni więc Państwo jak najszybciej przeprowadzić procedurę rezygnacji z zfśs.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 pkt 21 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń.
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama