Pracodawcy chcą za wolne w Wigilię znieść wolne w Trzech Króli albo 1 Maja. I bez wolnego w Wielki Piątek
Zacznijmy od Sejmu - w nim odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy ustanawiającej Wigilię dniem wolnym od pracy przygotowanego przez Lewicę. Zmienione przepisy miałyby obowiązywać już w tym roku. Okazuje się, że jest dużo krajów bez pracy w Wigilię: Czechy, Słowacja, Litwa, Finlandia i Portugalia.
Jest jednak problem rezygnacji z wolnego w Trzech Króli i 1 maja, czego oczekują niektórzy pracodawcy, o czym w poniższym tekście
Do ściągnięcia: Wigilia projekt ustawy:
Co zmienią nowe przepisy?
W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) mamy 13 dni ustawowo wolne od pracy:
1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Wigilia będzie 14-stym dniem wolnym od pracy. Ale jest to w praktyce wolny dzień od pracy już dziś - na podstawie wewnętrznych decyzji pracodawców. Nie dotyczy to handlu czy piekarzy, ale nikt nie pracuje w firmach nie obsługujących usług związanych z Wigilią.
USTAWA o Wigilii prawie pewna
Bo przemawiają za tym takie argumenty:
1) Już dziś pracodawcy często decydują się na skrócenie czasu pracy do godziny 12.00 lub 13.00, w celu zapewnienia bezpiecznego powrotu pracowników do domu do swoich bliskich.
2) Jest to dzień wolny - również dla pracowników placówek handlowych - od godz. 14.00.
3) Wigilia to masowe podróż oraz wyjazdy pracowników.
4) Podróże rozłożą się na więcej dni - będzie mniej korków i wypadków.
5) Dzieci są zwolnione ze szkoły - są problemy z opieką nad nimi.
Czy Wielki Piątek będzie dniem wolnym - pyta o to DGP
I wskazuje argumenty z 2016 r.: Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan. W 2016 r. około 56% Polaków deklarowało obchodzenie tego święta.
Związkowcy chcieli w 2016 r. skrócenia czasu pracy do 4 godzin w Wielki Piątek i Wigilie.
Źródło: PAP, Sejm, własne i DGP: Wigilia może być wolna już teraz, nie trzeba ustawy. Ale co z Wielkim Piątkiem?
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
Projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat