reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Czy urlop udzielony pracownikowi pracującemu za granicą wpływa na podstawę wymiaru składek

Jak rozliczać urlopy wypoczynkowe pracowników, którzy wykonują dla naszej firmy pracę w innych krajach unijnych? Czy urlop spędzony przez pracownika w kraju, w którym ostatnio jest zatrudniony, należy wliczyć mu do tzw. dni pobytu, czy też dni urlopu mamy odpisywać od okresu oddelegowania na podstawie formularza E-101?

Dni urlopu wypoczynkowego spędzonego przez pracownika w kraju, w którym wykonuje on pracę, nie są tzw. dniami pobytu. Oznacza to, że nie można pomniejszyć podstawy wymiaru składek za miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie, o równowartość diet z tytułu podróży służbowej za dni tego urlopu.

UZASADNIENIE

Co do zasady, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotny wyjątek od tej zasady dotyczy składek opłacanych za pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Przychód tych osób, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, można w tym przypadku pomniejszyć o równowartość diety za każdy dzień pobytu za granicą (mimo że pracownicy ci nie mają prawa do diet). Chodzi tu o kwoty diet, jakie przysługują z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. W takim przypadku podstawę wymiaru składek można obniżyć maksymalnie do wysokości przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w 2009 r. wynosi ono 3193 zł).

Jeśli pracownik pracuje za granicą tylko przez część miesiąca, najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (przeciętne prognozowane wynagrodzenie) należy zmniejszyć proporcjonalnie do okresu wykonywania pracy za granicą. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pracownik w trakcie miesiąca zaczął lub zakończył pracę za granicą, chorował lub przebywał na urlopie bezpłatnym.

WAŻNE!

Miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika, który wykonuje pracę za granicą, nie może być niższa od prognozowanego wynagrodzenia na dany rok w wysokości proporcjonalnej do okresu wykonywania pracy za granicą.

Podstawowym pojęciem, które wymaga uściślenia, jest dzień pobytu. Za dni pobytu uznaje się dni, za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek. Wlicza się do nich zarówno dni wykonywania pracy, jak i dni rozkładowo wolne od pracy (np. soboty, niedziele).

Aby ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za miesiąc wykonywania pracy za granicą, przychód pracownika trzeba pomniejszyć o równowartość diet za dni pobytu za granicą według wzoru:

S = P – (D x L x K),

gdzie:

S – podstawa wymiaru składek po odliczeniu równowartości diet, która nie może być niższa niż 3193 zł,

P – przychód pracownika,

D – kwota diety za jeden dzień podróży służbowej,

L – liczba dni uznanych za dni pobytu,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama