Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odprawa rentowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odprawa rentowa.
Obowiązki pracodawcy związanie z rozwiązaniem stosunku pracy
Aktualizacja: 08.07.2016
Rozwiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracodawcy szereg obowiązków. Zakres obowiązków pracodawcy związanych z rozwiązaniem stosunku pracy uzależniony jest od tego, czy rozwiązanie następuje w trybie zwykłym, czy w trybie szczególnym. »
Rodzaje odpraw wypłacanych przez pracodawcę
Aktualizacja: 20.08.2015
Kodeks pracy oraz niektóre ustawy regulują różne rodzaje odpraw. Jedną z nich jest odprawa pieniężna przy zwolnieniu grupowym. Innymi rodzajami odpraw są m.in. odprawa emerytalna lub rentowa oraz pośmiertna, przysługująca członkowi rodziny zmarłego pracownika. »
Aktualizacja: 09.02.2015
Kodeks pracy przewiduje 3 rodzaje odpraw. Jedną z nich jest odprawa przy zwolnieniu grupowym, która ma zastosowanie również w przypadku odrzucenia przez pracownika nowych warunków pracy zaproponowanych przez pracodawcę. Innymi rodzajami odpraw jest emerytalna lub rentowa oraz pośmiertna, przysługująca członkowi rodziny zmarłego pracownika. »
Aktualizacja: 15.09.2014
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy istnieje kilka rodzajów odpraw, na które mogą liczyć pracownicy. Tym, co je łączy, jest zwykle wymóg przepracowania określonego czasu. Komu i kiedy przysługuje odprawa pracownicza? »
Aktualizacja: 28.08.2013
Odprawa emerytalna i rentowa to świadczenia jednorazowe. Przysługują w przypadkach ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę bądź emeryturę. Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej i rentowej? »
Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 26.03.2013
Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia? »
Czy pracownik ma prawo do odprawy rentowej po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 18.01.2013
W marcu 2012 r. rozwiązaliśmy umowę za porozumieniem stron z pracownicą, która wykorzystała cały przysługujący jej okres zasiłkowy. Po ustaniu zatrudnienia pracownica złożyła wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2012 r. uzyskała rentę. Czy z tego tytułu przysługuje jej od nas odprawa? Jeśli tak, to czy powinniśmy skorygować wydane wcześniej pracownicy świadectwo pracy i ZUS Rp-7, podając informację o wypłaconej odprawie? »
Jak ustalić prawo do odprawy emerytalno-rentowej
Aktualizacja: 23.02.2012
Odprawa emerytalna ma charakter jednorazowy. Oznacza to, że pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Jednak w sytuacji, gdy osoba uprawniona do odprawy jest zatrudniona u kilku pracodawców i z każdym z nich rozwiąże stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę w tym samym terminie, odprawa przysługuje od każdego z tych pracodawców. »
Kiedy pracownikowi należy wypłacić odprawę
Aktualizacja: 09.11.2011
Pracownikowi przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy w sytuacjach określonych przez przepisy prawa pracy. Pracodawca wypłaca ją m.in. w przypadku przejścia pracownika na emeryturę. »
Aktualizacja: 07.06.2011
Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? »
Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej
Aktualizacja: 26.05.2011
Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą? »
Odprawa - dodatkowe świadczenie dla pracownika
Aktualizacja: 11.04.2011
Odprawa to dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikowi lub ewentualnie członkom jego najbliższej rodziny. Kodeks pracy przewiduje cztery rodzaje odpraw: emerytalną, rentową, pośmiertną oraz związaną z zatrudnieniem na podstawie wyboru. »
Aktualizacja: 21.02.2011
Czy odprawa emerytalno-rentowa przysługuje wszystkim pracownikom, a także tym zajmującym kierownicze stanowisko w zakładzie pracy? »
Ustalanie wysokości odprawy emerytalnej i rentowej
Aktualizacja: 18.01.2011
Odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Może się jednak zdarzyć, że pracownik otrzyma dwie odprawy, np. gdy jest zatrudniony w dwóch zakładach pracy i w związku z przejściem na emeryturę jednocześnie rozwiąże obie umowy o pracę. »
Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS
Aktualizacja: 20.12.2010
Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę lub jej wygaśnięciem są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Zwolnione ze składek są także dodatkowe świadczenia wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI