reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Odprawa emerytalno-rentowa tylko raz

Odprawa emerytalno-rentowa tylko raz

Oprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Tylko raz pracownik przechodzący na emeryturę lub rentę otrzyma odprawę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Prawo do odprawy

Pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę ma prawo do odprawy pieniężnej. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może już ponownie nabyć do niej prawa.

Wypłata tylko raz

Odprawa emerytalna lub rentowa jest świadczeniem jednorazowym. Oznacza to, że pracownik nie może nabyć do niej prawa po raz kolejny po ponownym zatrudnieniu się.

Zobacz: Kiedy pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?

Pracownik, który już raz otrzymał odprawę emerytalną, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Prawo do odprawy emerytalnej jest uprawnieniem jednorazowym.

Informacja o wypłacie odprawy emerytalnej lub rentowej powinna być przez pracodawcę zamieszczona w wydawanym pracownikowi świadectwie pracy. Pozwala to kolejnemu pracodawcy zdobyć informację o fakcie wypłacenia już pracownikowi odprawy.

Z renty na emeryturę

Co dzieje się w sytuacji, gdy pracownik po rozwiązaniu stosunku pracy przeszedł na rentę, otrzymując odprawę rentową, a następnie ponownie nawiązał stosunek pracy i po uzyskaniu prawa do emerytury przeszedł na emeryturę.

Należy uznać, że pracownik nie będzie miał już prawa do ponownej odprawy przy przejściu na emeryturę. Przepisy prawa pracy stanowią bowiem, że pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Jeżeli raz została już wypłacona odprawa emerytalna lub rentowa, to pracownik nie może nabyć ponownie prawa do żadnej z tych odpraw.

Zobacz serwis: Kadry

Praca u niejednego pracodawcy

W przypadku gdy pracownik był równocześnie zatrudniony u kilku pracodawców, odprawa przysługuje od każdego z nich. Wysokość tych odpraw może być różna. Dzieje się tak, bowiem u poszczególnych pracodawców pracownik może mieć różnej wysokości wynagrodzenie. Ponadto u każdego z pracodawców mogą obowiązywać odmienne przepisy płacowe.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama