Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracownika.
Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Aktualizacja: 15.06.2012
W kodeksie pracy wykroczenia zostały podzielone na 3 grupy. Pierwsza grupa jest związana z zatrudnieniem pracownika oraz przebiegiem jego zatrudnienia, druga sankcjonuje odpowiedzialność za naruszanie najbardziej podstawowych praw związanych ze stosunkiem pracy, tj. prawa do wynagrodzenia, odpoczynku i realizacji wyroków sądowych. Trzecia reguluje wykroczenia dotyczące naruszeń szeroko rozumianych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. »
Kontrola trzeźwości pracowników
Aktualizacja: 06.06.2011
W praktyce pracodawcy często spotykają się z problemem nietrzeźwych pracowników. Powinni więc dostosować procedury kontrolne do obowiązujących przepisów i np. wprowadzić do regulaminu zapisy o wyrywkowej kontroli trzeźwości. »
Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 20.04.2011
Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo? »
Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika
Aktualizacja: 25.03.2011
Pracodawcy często zapisują w regulaminach wewnętrznych zakazy rozpowszechniania przez pracowników jakichkolwiek informacji na temat wysokości wynagrodzeń. Jednak często zapisy te są martwym prawem wewnątrzzakładowym. »
Pracodawcy mogą zlecać dyżur tylko w wyjątkowych sytuacjach
Aktualizacja: 01.01.2011
Polskie ustawodawstwo w zakresie stosowania dyżurów jest niezgodne z prawem unijnym. Przykładowo planowanie dyżuru zastępuje czas pracy, a tym samym stanowi obejście przepisów prawa. »
Co grozi pracodawcy za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia
Aktualizacja: 17.10.2010
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może nie tylko wymierzyć sankcje przewidziane w ustawie o PIP, ale również kary przewidziane w innych aktach prawnych, np. w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych. »
Prywatne e-maile i rozmowy telefoniczne pracowników
Aktualizacja: 08.12.2008
W polskim prawie nie ma przepisów o kontroli prywatnych e-maili i rozmów telefonicznych pracowników. »
Wniosek o odroczenie składek za XI