REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik może odmówić prania odzieży roboczej?

Lubasz i Wspólnicy
Kancelaria Radców Prawnych
Czy pracownik może odmówić prania odzieży roboczej?
Czy pracownik może odmówić prania odzieży roboczej?

REKLAMA

REKLAMA

Pranie odzieży roboczej. Firma nie posiada zakładowej pralni, dlatego poleciła pracownikom pranie odzieży roboczej we własnym zakresie. Pracownik odmawia twierdząc, że pranie odzieży roboczej to obowiązek pracodawcy. Czy pracownik ma racje?

Nie. Jeżeli pracodawca nie ma możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej, może powierzyć pranie odzieży pracownikowi pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

REKLAMA

Autopromocja

Odzież robocza

Jednym z obowiązków pracodawców jest dostarczanie pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach, jeśli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu lub gdy ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik będzie miał prawo do roboczego obuwia i odzieży również, jeżeli świadczy pracę na stanowiskach, na których wykonywane prace są związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

W świetle art. 304 §1 Kodeksu pracy obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej przez pracodawcę, obejmuje także osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych np. zleceniobiorców.

Pracodawca powinien prowadzić oddzielnie dla każdego pracownika kartę ewidencji przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także przechowywać dokumenty związane z wypłatą ekwiwalentu pieniężnego za ich pranie i konserwację.

Co do zasady to pracodawca pozostaje odpowiedzialny za pranie odzieży roboczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 237 (9) §3 Kodeksu pracy, jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Pracodawca może polecić pracownikowi pranie odzieży roboczej

Nowelizacja Kodeksu pracy z 26 lipca 2002 r. uchyliła obowiązek uzyskania przez pracodawcę zgody na powierzenie pracownikowi prania odzieży roboczej. W rezultacie, obecnie pracodawca może bez zgody pracownika nałożyć na niego powinność prania swojej odzieży roboczej. W poprzednim stanie prawnym pracownik miał zatem prawo odmówić prania odzieży, jeżeli według swojej oceny, pracodawca ma możliwość zapewnienia takiego prania.

Obecnie odmowa prania odzieży roboczej może być zatem kwalifikowana jako naruszenie obowiązków pracowniczych, w rezultacie może w skrajnych skutkować nałożeniem na pracownika kary porządkowej lub rozwiązaniem umowy o pracę.

Kodeks pracy nie definiuje co oznacza, że pracodawca „nie ma możliwości” zapewnienia prania odzieży. Pracodawca może samodzielnie zdecydować o wystąpieniu powyższego warunku powierzenia prania pracownikom. Wydaje się bowiem, że obiektywnie pracodawca co do zasady zawsze ma taką możliwość, ale w praktyce może uznać przykładowo, że koszty prania odzieży roboczym będą wyższe niż powierzenia prania pracownikom za wypłatą ekwiwalentu.

REKLAMA

W nauce prawa pracy, zwracano też uwagę, że w odniesieniu do największych zakładów pracy, należy przyjąć, że obiektywnie wykluczony jest brak zapewnienia prania odzieży roboczej, jeżeli bez większych problemów można zorganizować pranie na terenie zakładu pracy.

Warto również pamiętać, że co do zasady nie jest możliwe powierzenie pracownikowi prania odzieży roboczej jedynie części pracowników np. pojedynczym pracownikom lub pracownikom na określonych stanowiskach, jeżeli pracodawca zapewnia pranie odzieży pozostałych pracowników.

Podstawa prawna: art. 237 (7) – art. 237 (10), art. 304 §1 Kodeksu pracy

Magdalena Sudoł, adwokat, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA