REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, Rodzicielstwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu projekt zmian w prawie pracy, który przewiduje nowe, szczególne rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców. Rodzice będą mieli możliwość ubiegania się o elastyczne formy organizacji czasu pracy. Zakłada się również prawo do łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą aż do 64 tygodni. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Wymiar urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy jest dodatkowym uprawnieniem rodzicielskim. Przejście na taki urlop stanowi trudną decyzję, gdyż jest to urlop bezpłatny. Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, czyli 3 lata. Może zostać wykorzystany do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Rodzaje składek w pracowniczym programie emerytalnym - składka podstawowa

Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych określa dopuszczalne rodzaje składek. Wyróżnia się składki podstawowe i składki dodatkowe. Jaka jest wysokość składki podstawowej i sposób jej ustalania?

Przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Projekt zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich to dobry znak w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie korzystania z tego typu urlopów. Jak przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

REKLAMA

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom powrót do pracy na dotychczasowym stanowisku po urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Kiedy pracodawca może skierować pracownika do pracy na innym stanowisku? Czy ma możliwość złożenia wypowiedzenia?

Becikowe 2014/2015

Becikowe to jednorazowa pomoc pieniężna, którą otrzymuje matka, ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny z tytułu urodzenia dziecka. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2014 r. przysługuje ono jedynie najuboższym, a jego kwota wynosi 1000 zł i zwolniona jest od podatku.

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlopy okolicznościowe to dni wolne szczególnego typu. Są one udzielane pracownikowi w celu załatwienia spraw osobistych i rodzinnych. Otrzymanie ich jest możliwe np. w momencie urodzenia dziecka czy śmierci bliskiej osoby. Czy trzeba przedstawić akt urodzenia dziecka?

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Pracownicze programy emerytalne są dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Mogą one stanowić narzędzie motywujące pracowników. Pracownicze programy emerytalne działają od 15 lat, należy do nich jednak jedynie 2,5 proc. pracujących Polaków. Czy zatem warto w nie inwestować?

REKLAMA

Warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego

Pracownik–ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nawet gdy matka dziecka sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem. Jakie są warunki udzielania i korzystania z urlopu ojcowskiego?

Zmiany w dorabianiu do emerytury

W efekcie zmiany od 1 września kwoty przychodu powodującej zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych, emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej niż dotychczas, aby nie stracić prawa do pobieranych świadczeń.

Więcej środków przejdzie z OFE do ZUS w latach 2014-2015

Środki przekazywane z OFE do ZUS w latach 2014-2015 osiągną wartość 8,5 mld zł. Będą przekazywane w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa.

Oskładkowanie zleceń i znalezienie dodatkowych środków na emerytury priorytetem rządu

Rząd przedstawił swoje plany na resztę kadencji. Sejm pracuje nad ustawą, zakładającą oskładkowanie umów zleceń. W planach rządu jest także wzrost zastosowania umów o pracę, m.in. przez zmiany w prawie zamówień publicznych. Po ograniczeniu roli OFE rząd szuka dodatkowych wpływów do państwowego systemu emerytalnego.

Pracowniczy program emerytalny

Z punktu widzenia zasad wynagradzania w firmie pracowniczy program emerytalny (PPE) jest dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Natomiast kluczową kwestią dla konstrukcji PPE jest fakt, iż jest to świadczenie, które może, ale nie musi być zaoferowane pracownikom przez pracodawcę prowadzącego program.

Kwoty przychodu ogłoszone do celów emerytalnych oraz zmniejszania i zawieszania emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał w komunikatach wysokość kwot przychodu ogłoszonych do celów emerytalnych oraz zmniejszania albo zawieszania emerytur i rent.

Jak przejść na emeryturę męża?

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jak zatem przejść na emeryturę męża?

Jak złożyć wniosek o przyznanie emerytury?

Postępowanie w sprawie świadczenia emerytalnego wiąże się z wykonaniem szeregu czynności formalnych. Pracodawca ma obowiązek udzielenia w tym zakresie pomocy przyszłemu emerytowi. Jak należy złożyć wniosek o przyznanie emerytury?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytuły urodzenia dziecka potocznie zwana jest becikowym. Od 2013 roku to wysokość dochodu rodziny decyduje o przyznaniu tego świadczenia rodzinnego.

Oszczędzanie na emeryturę z ZUS i OFE

Termin zgłaszania wniosków o pozostanie w OFE minął z końcem lipca tego roku. Na oszczędzanie równocześnie z ZUS i OFE zdecydowało się około 2 mln Polaków. Mimo wszystko wysokość emerytur w małym stopniu będzie zależała od podjętej decyzji ubezpieczonych. Bez dodatkowych oszczędności raczej nie można liczyć na satysfakcjonującą emeryturę.

Duża licza umów cywilnoprawnych wpływa negatywnie na system emerytalny

Na umowach cywilnoprawnych pracuje dziś ponad 1,5 mln Polaków. Liczba ta z roku na rok jest coraz wyższa. Przyszłe emerytury osób zatrudnionych na podstawie umów-zlecenie i o dzieło mogą być niższe niż minimalne, a to oznacza, że państwo będzie musiało do nich dopłacać. Eksperci ostrzegają, że w konsekwencji system emerytalny może przestać się bilansować.

Ryzyko braku emerytur

Jak wskazała kontrola NIK-u, w kasie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych może zabraknąć środków na wypłatę przyszłych emerytur Polaków. Może być to wynik niskiego wskaźnika urodzeń i dużej emigracji oraz znacznego uszczuplenia środków Funduszu na skutek wypłaty emerytur rocznikom z wyżu demograficznego po 1945 roku. Jednocześnie postępuje wydłużenie się życia Polaków.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Urlop okolicznościowy jest wykorzystywany przez pracownika w celu załatwienia prywatnych spraw i jednocześnie zwalnia go z obowiązku świadczenia pracy. W sytuacji kiedy pracownik zostaje rodzicem może skorzystać z urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka. Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Emerytura osób pełniących czynną służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. - wyrok TK

24 lipca 2014 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy stawy o emeryturach i rentach z FUS nie przewidujące dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne.

Zerowy wkład do emerytury za okres zasadniczej służby wojskowej sprzed 1999 r. zgodny z Konstytucją

24 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z Konstytucją przepisów stawy o emeryturach i rentach z FUS, które nie przewidują dla okresu odbywania przez ubezpieczonego obowiązkowej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 r. przyjmowania za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne kwoty obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników lub obowiązującej w tym okresie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Oznacza to możliwość przyjęcia za okres odbywania zasadniczej służby wojskowej przed dniem 1 stycznia 1999 r. zerowej stawki kapitału początkowego do przyszłej emerytury.

Urlop ojcowski - wniosek

Każdy ojciec spełniający wszystkie wymagane formalności ma prawo do 14-dniowego urlopu ojcowskiego. Aby uzyskać prawo do urlopu, należy swojemu pracodawcy złożyć pisemny wniosek o urlop ojcowski. Co taki wniosek powinien zawierać i w jakim terminie należy go złożyć?

Łączenie pobierania renty rodzinnej z emeryturą

Łączenie pobierania renty rodzinnej z emeryturą, inną rentą, zasiłkiem albo świadczeniem przedemerytalnym w wymiarze: jedno pełne świadczenie oraz 25% drugiego jest negatywnie oceniane przez Konfederację Lewiatan. Dlaczego wprowadzenie w życie tych przepisów jest nieuzasadnione i wpłynie negatywnie na FUS?

Umowa zlecenia emeryta lub rencisty - zbieg tytułów do ubezpieczeń

Osoba posiadająca uprawnienia emerytalne lub rentowe może podejmować zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, umowy o pracę, prowadzić działalność gospodarczą. Czy jest obowiązana płacić składki na ubezpieczenie społeczne, skoro już jest emerytem lub rencistą?

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Osoby o ustalonym prawie do zasiłku rodzinnego, mogą w szczególnych sytuacjach otrzymać również prawo do specjalnych dodatków do zasiłku rodzinnego. Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego przysługują osobom uprawnionym?

Emerytura mundurowa a emerytura z ZUS

Świadczenia wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zaopatrzenie emerytalne, wypłacane bezpośrednio z budżetu państwa, są świadczeniami podlegającymi odrębnym reżimom prawnym. Różnią się przede wszystkim warunkami, które należy spełnić, aby móc skorzystać z danego świadczenia, metodą obliczania należnego świadczenia, a także rodzajami samych świadczeń oferowanymi przez ustawodawcę.

Okresowa emerytura kapitałowa – nowe zasady

Od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalania i wypłacania okresowych emerytur kapitałowych. Obecnie ustalane są ze środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku nie przekroczy ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wynika to z propozycji przedstawionej przez Radę Ministrów Komisji Trójstronnej ds. społeczno – gospodarczych. Jednocześnie rząd zaproponował, aby przy zachowaniu procentowej waloryzacji emerytur ustanowić jej minimum, sięgające 36 zł.

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku

Rząd postuluje o pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. Waloryzacja świadczeń nastąpi z dniem 1 marca 2015 r. Zachowując procentowa waloryzację emerytur, rząd zaproponował wprowadzenie minimalnej podwyżki świadczeń na poziomie 36 zł.

Emeryci i renciści bez prawa do zasiłku chorobowego - wyrok TK

Po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego osobom niezdolnym do pracy, które mają ustalone prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy zasiłek chorobowy nie przysługuje. Przepis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest zgodny z konstytucją. Stwierdził tak Trybunał Konstytucyjny.

Śmierć rodziców a renta rodzinna

Śmierć ojca czy matki dla wielu rodzin oznacza utratę środków utrzymania. Ustawodawca, aby zabezpieczyć byt najbliższym zmarłego wprowadził instytucję renty rodzinnej, przysługującej uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń bądź też w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Renta socjalna 2014

Renta socjalna podlega waloryzacji na zasadach przewidzianych dla emerytur i rent z FUS. W 2014 r. wskaźnik waloryzacji rent i emerytur pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie. Według szacunków, świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %. Oznacza to, że renciści mogą liczyć tylko na symboliczną podwyżkę.

Renta rodzinna 2014

W związku z faktem, iż w 2014 r. wskaźnik waloryzacji pozostanie na minimalnym ustawowym poziomie, osoby pobierające rentę rodzinną nie mają co liczyć na duże podwyżki. Według rządowych szacunków świadczenia w przyszłym roku wzrosną o 2,14 %.

Jakie dokumenty należy dołączyć we wniosku o rentę rodzinną w 2014 r.

Osoba ubiegająca się o rentę rodzinną musi złożyć wniosek na druku ZUS Rp-2 do właściwej jednostki ZUS-u. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające uprawnienia do renty rodzinnej.

Jak obliczyć dochód do zasiłku rodzinnego

Prawo do zasiłku rodzinnego przepisy uzależniają od spełnienia kryterium dochodowego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych, przysługiwanie zasiłku rodzinnego determinuje wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę. Dochodem rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskiwany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

Zasiłek macierzyński dla rolnika

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne przysługujące z tytułu urodzenia się dziecka. Czy rolnik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego? Jakie powinien spełnić warunki, aby go otrzymać?

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego a urlop macierzyński

Wydłużenie okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego w związku z wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego może skutkować tym, że w okresie opieki nad dzieckiem pracownica (ubezpieczona niebędąca pracownicą) urodzi kolejne dziecko. Wówczas powstaje wątpliwość, czy ubezpieczona nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, czy ma prawo do dalszej części urlopu rodzicielskiego.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym (pracownikom, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą oraz współpracującym przy prowadzeniu działalności. Ile wynosi zasiłek macierzyński?

Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży

Bezrobotna w ciąży może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych, który jest wydłużany o czas przez jaki przysługiwałby jej, zgodnie z przepisami kodeksu pracy, zasiłek macierzyński. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi tu o przypadek, kiedy w ciążę zachodzi kobieta pobierająca już zasiłek.

W jakiej wysokości pracownik otrzyma zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany ubezpieczonemu matce lub ojcu dziecka, w wysokości odpowiednio 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku w zależności od rodzaju urlopu, z którego korzysta rodzic. Co ważne wysokość zasiłku pomniejsza się również proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy obowiązującego danego pracownika.

Zasiłek rodzinny a dochód utracony

Zasiłek rodzinny będzie przysługiwał rodzicowi, który wykaże odpowiedni dochód utracony. Przyznając świadczenia, gmina weźmie pod uwagę zwolnienie z pracy i przejście na urlop wychowawczy. Od września dotyczy to też zawieszenia prowadzenia firmy z powodu opieki nad potomkiem. Jakie dochody musi utracić rodzic?

Świadczenia rodzinne - wniosek

Świadczenia rodzinne ustalane są i wypłacane na wniosek. Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczeń udostępnia podmiot realizujący świadczenia rodzinne.

Urlop wychowawczy 2013/2014

Urlop wychowawczy jest udzielany na wniosek pracownika. Mogą z niego skorzystać rodzice lub opiekunowie dziecka. Maksymalny wymiar urlopu wynosi 36 miesięcy. Po zakończeniu urlopu pracodawca dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Urlop wychowawczy po zmianach

Urlop wychowawczy po zmianach, które weszły w życie dnia 1 października 2013 r. został dostosowany do prawa UE. Przewidziano, że jeden z 36 miesięcy musi zostać wykorzystany przez drugiego z rodziców. Gdy nie skorzysta z przysługującego mu uprawnienia, miesiąc urlopu wychowawczego przepada.

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Urlop ojcowski 2014

Skorzystanie z prawa do urlopu ojcowskiego jest uwarunkowane wiekiem dziecka i złożeniem odpowiedniego wniosku do pracodawcy. Mogą z niego skorzystać zarówno ojcowie biologiczni jak i adopcyjni. Obecnie pracownikowi przysługuje urlop ojcowski w wymiarze 2 tygodni.

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Możliwość łączenia pracy z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich jest dużym ułatwieniem dla wszystkich aktywnych na rynku pracy rodziców. Pewne wątpliwości jednak może budzić sposób rozliczania choćby zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączonego z praca na pół etatu.

Zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje za czas urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

REKLAMA