reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlopy okolicznościowe to dni wolne szczególnego typu. Są one udzielane pracownikowi w celu załatwienia spraw osobistych i rodzinnych. Otrzymanie ich jest możliwe np. w momencie urodzenia dziecka czy śmierci bliskiej osoby. Czy trzeba przedstawić akt urodzenia dziecka?

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Przepisy udzielania urlopu okolicznościowego nie są uwzględnione w Kodeksie pracy. Reguluje je Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.

Zgodnie z nim w razie urodzenia dziecka pracodawca zobowiązany jest zwolnić od pracy pracownika na okres 2 dni niezależnie od tego, na jaki etat jest on zatrudniony.

Komu taki urlop przysługuje i kiedy trzeba go wykorzystać?

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka przysługuję rodzicom dziecka zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Korzystają z niego ojcowie, ponieważ matce od dnia porodu przysługuje urlop macierzyński.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Przepisy prawa nie mówią jasno, kiedy należy wykorzystać ten urlop. Nie jest też powiedziane, czy dwa wolne dni trzeba wykorzystać jednocześnie, czy można rozłożyć je w czasie. Ważne jest jednak, że ma mieć to bezpośredni związek z urodzeniem dziecka.

Urlop okolicznościowy z powodu śmierci teścia lub teściowej - wniosek

Jak go wykorzystać?

Aby otrzymać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka, należy złożyć wniosek u pracodawcy. Taki wniosek musi zawierać powód udzielenia urlopu oraz jego termin. Powinno się do niego dołączyć dowód urodzenia dziecka (np. odpis aktu urodzenia, wypis ze szpitala). Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia tego urlopu w terminie zaproponowanym przez pracownika. Należy pamiętać, że pracodawca nie może z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Wynagrodzenie

Za okres nieobecności w pracy z powodu urodzenia dziecka pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ustalone w sposób określony w przepisach w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy. Za niewykorzystanie urlopu okolicznościowego nie przysługuje natomiast ekwiwalent pieniężny ani żadne dodatkowe wolne dni.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama