REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowniczy program emerytalny

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Pracowniczy program emerytalny. /Fot. Fotolia
Pracowniczy program emerytalny. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia zasad wynagradzania w firmie pracowniczy program emerytalny (PPE) jest dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Natomiast kluczową kwestią dla konstrukcji PPE jest fakt, iż jest to świadczenie, które może, ale nie musi być zaoferowane pracownikom przez pracodawcę prowadzącego program.

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Autopromocja

Jest to świadczenie pracownicze wymieniane często w jednym szeregu z innymi świadczeniami oferowanymi przez pracodawców swoim pracownikom, takimi jak: pakiety medyczne, ubezpieczenia na życie czy programy akcyjne, bądź opcje na akcje. Ustawodawca przyjął przy tym zasadę, iż PPE jest związane z pracodawcą, nie zaś z pracownikiem czy podmiotem zarządzającym (jak ma to miejsce w przypadku osób oszczędzających w ramach IKE).

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

To pracodawca prowadzi własny program, to on jest odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie, to wreszcie od jego woli zależy, czy dane PPE funkcjonuje w zakładzie pracy. Pracodawca prowadzący PPE jest tym stałym, niezbędnym czynnikiem dla istnienia programu.

Program jest z założenia świadczeniem tworzonym na czas nieokreślony, w którym dany pracownik (uczestnik) będzie uczestniczył być może tylko kilka miesięcy, a być może nawet kilkadziesiąt lat. Cechą charakterystyczną każdego PPE jest zmienność jego uczestników. Nowo zatrudniony pracownik przystępuje do programu, osoba, która odchodzi z firmy, dokonuje wypłaty transferowej zaledwie po dwóch latach uczestnictwa w PPE, a inna po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat dokonuje wypłaty środków, rozstając się tym samym definitywnie z PPE. To, co może również ulegać zmianie w trakcie funkcjonowania PPE, to podmiot zarządzający, forma, w jakiej prowadzone jest dane PPE, czy inne zmienne elementy charakteryzujące dany program, np. wysokość składki podstawowej czy sum ubezpieczenia. Jednakże bez pracodawcy, który spina te wszystkie elementy, istnienie i funkcjonowanie PPE nie jest możliwe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Faktyczną możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę w ramach PPE, posiadają tylko osoby o statusie pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o PPE z 2004 r. Co więcej, posiadają ją wyłącznie pracownicy tylko tych pracodawców, którzy zdecydują się na utworzenie oraz prowadzenie PPE. Z powyższego ograniczenia wynika już pewna elitarność tych programów. Innymi słowy, nie każdy posiadający status pracownika będzie mógł korzystać z dobrodziejstw uczestnictwa w PPE, przede wszystkim dlatego, iż tworzenie takich programów ma charakter dobrowolny i jest możliwością, a nie obowiązkiem pracodawcy. Ponadto obowiązujące przepisy uniemożliwiają tworzenie programów w niektórych podmiotach gospodarki narodowej, przykładowo przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli nie zatrudniają pracowników.

Forum Kadry

W rozumieniu przepisów ustawy o PPE z 2004 r. to pracodawca jest podmiotem prowadzącym pracowniczy program emerytalny przez cały okres jego istnienia. To pracodawca występuje z inicjatywą utworzenia programu, decyduje o wyborze jego formy, podmiotu zarządzającego, jest stroną postępowania administracyjnego o wpis PPE do rejestru przez organ nadzoru, a potem może być podmiotem kontrolowanym przez ten organ. Pracodawca prowadzi także program, a podmiot zarządzający, bez względu na formę, w której dane PPE jest prowadzone, jest zewnętrznym dla danego pracodawcy usługodawcą. Może on być zmieniony na zasadach określonych w umowie zakładowej danego PPE.

Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Z punktu widzenia pojedynczego uczestnika pracowniczy program emerytalny jest po to, aby oszczędzane przez długie lata w jego ramach środki zostały jemu wypłacone po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Środki te pochodzą przede wszystkim z finansowanej przez pracodawcę składki podstawowej oraz ze składki dodatkowej opłacanej dobrowolnie przez uczestnika. Następnie są one pomnażane przez podmiot zarządzający w wyniku podejmowanych trafnych inwestycji.

Forum Kadry

Stan prawny: 4 września 2014 roku

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA

  Korzystne trendy dla pracowników w 2024 r.

  Praca hybrydowa, spersonalizowane plany rozwoju, wspieranie work-life balance to najważniejsze trendy w HR w tym roku. Czego jeszcze można się spodziewać na rynku pracy w najbliższych miesiącach? 

  Dodatkowe uprawnienia pracownicze rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami [WYWIAD]

  Z jakich uprawnień pracowniczych w 2024 roku mogą skorzystać rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami? Kiedy mają dłuższe urlopy? Dodatkowe prawa rodziców dzieci niepełnosprawnych (także rodzice dzieci z zespołem Aspergera czy autyzmem) wymieniają przepisy prawa pracy, co z rodzicami dzieci z zaburzeniami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności? Jakie dobre praktyki stosują pracodawcy w stosunku do rodziców dzieci ze szczególnymi potrzebami? Jak ocenia się zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym? Co jeszcze należy zmienić we wsparciu dla takich rodziców?

  REKLAMA