REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Becikowe 2014/2015

Katarzyna Pietrasik
Becikowe 2014/2015. /Fot. Fotolia
Becikowe 2014/2015. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Becikowe to jednorazowa pomoc pieniężna, którą otrzymuje matka, ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny z tytułu urodzenia dziecka. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2014 r. przysługuje ono jedynie najuboższym, a jego kwota wynosi 1000 zł i zwolniona jest od podatku.

Becikowe 2014/2015

Becikowe wypłacane jest od 2006 r. Od 1 stycznia 2014 r. przyznawane jest jedynie tym rodzinom, których dochód miesięczny w przeliczeniu na osoby nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Przed tym okresem becikowe otrzymywała każda rodzina, w której urodziło się dziecko. Nowelizacja została wprowadzona ze względu na krytykę z wielu stron.

Autopromocja

Opieka medyczna

Od 1 listopad 2009 r. matki, które chcą uzyskać becikowe, muszą dostarczyć dokument potwierdzający, że były one najpóźniej od 10 tygodnia ciąży pod opieką lekarską. Oprócz tego zaświadczenie musi dokumentować, że w każdym z trzech trymestrów ciąży kobiecie zostało przydzielone świadczenie zdrowotne (wraz z datami).

Becikowe 2014 - przewodnik

Wymagane dokumenty

Aby skutecznie ubiegać się o becikowe, należy przedstawić następujące dokumenty:

 1. wniosek o przyznanie becikowego złożony w terminie 12 miesięcy od daty urodzenia się dziecka (w przypadku dzieci objętych opieką prawną, faktyczną bądź przysposobionych termin ten wynosi 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką, nie później niż do ukończenia 18 miesięcy przez dziecko)
 2. zaświadczenie lekarskie dokumentujące, że nie później niż w 10 tygodniu ciąży matka zgłosiła się do ginekologa i pozostawała pod jego opieką aż do porodu (dotyczy tylko biologicznych rodziców)
 3. dowód osobisty wnioskodawcy
 4. oświadczenie, że drugi rodzic nie otrzymał becikowego
 5. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 6. dokument potwierdzający przysposobienie dziecka (wyłącznie dzieci przysposobione lub objęte opieką prawną)
 7. zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodów za rok poprzedzający datę złożenia wniosku
 8. akty urodzenia wszystkich dzieci składających się na rodzinę

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Becikowe przyznawane jest na ogół bez zbędnej zwłoki, najczęściej w terminie miesiąca od daty dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów. Jest to rozwiązywane na podstawie decyzji administracyjnej. Istotne jest to, że becikowe otrzymuje się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Gminne becikowe

Oprócz państwowego becikowego niektóre gminy decydują się na przyznanie dodatkowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka swoim mieszkańcom. Nie jest to jednak stosowane w każdej części kraju, a o warunkach przyznawania tej kwoty decydują same gminy.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

REKLAMA

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA