| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Becikowe 2014/2015

Becikowe 2014/2015

Becikowe to jednorazowa pomoc pieniężna, którą otrzymuje matka, ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny z tytułu urodzenia dziecka. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2014 r. przysługuje ono jedynie najuboższym, a jego kwota wynosi 1000 zł i zwolniona jest od podatku.

Becikowe 2014/2015

Becikowe wypłacane jest od 2006 r. Od 1 stycznia 2014 r. przyznawane jest jedynie tym rodzinom, których dochód miesięczny w przeliczeniu na osoby nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Przed tym okresem becikowe otrzymywała każda rodzina, w której urodziło się dziecko. Nowelizacja została wprowadzona ze względu na krytykę z wielu stron.

Opieka medyczna

Od 1 listopad 2009 r. matki, które chcą uzyskać becikowe, muszą dostarczyć dokument potwierdzający, że były one najpóźniej od 10 tygodnia ciąży pod opieką lekarską. Oprócz tego zaświadczenie musi dokumentować, że w każdym z trzech trymestrów ciąży kobiecie zostało przydzielone świadczenie zdrowotne (wraz z datami).

Becikowe 2014 - przewodnik

Wymagane dokumenty

Aby skutecznie ubiegać się o becikowe, należy przedstawić następujące dokumenty:

  1. wniosek o przyznanie becikowego złożony w terminie 12 miesięcy od daty urodzenia się dziecka (w przypadku dzieci objętych opieką prawną, faktyczną bądź przysposobionych termin ten wynosi 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką, nie później niż do ukończenia 18 miesięcy przez dziecko)
  2. zaświadczenie lekarskie dokumentujące, że nie później niż w 10 tygodniu ciąży matka zgłosiła się do ginekologa i pozostawała pod jego opieką aż do porodu (dotyczy tylko biologicznych rodziców)
  3. dowód osobisty wnioskodawcy
  4. oświadczenie, że drugi rodzic nie otrzymał becikowego
  5. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
  6. dokument potwierdzający przysposobienie dziecka (wyłącznie dzieci przysposobione lub objęte opieką prawną)
  7. zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodów za rok poprzedzający datę złożenia wniosku
  8. akty urodzenia wszystkich dzieci składających się na rodzinę

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Becikowe przyznawane jest na ogół bez zbędnej zwłoki, najczęściej w terminie miesiąca od daty dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów. Jest to rozwiązywane na podstawie decyzji administracyjnej. Istotne jest to, że becikowe otrzymuje się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Gminne becikowe

Oprócz państwowego becikowego niektóre gminy decydują się na przyznanie dodatkowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka swoim mieszkańcom. Nie jest to jednak stosowane w każdej części kraju, a o warunkach przyznawania tej kwoty decydują same gminy.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »