REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Becikowe 2014/2015

Katarzyna Pietrasik
Becikowe 2014/2015. /Fot. Fotolia
Becikowe 2014/2015. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Becikowe to jednorazowa pomoc pieniężna, którą otrzymuje matka, ojciec, opiekun prawny albo opiekun faktyczny z tytułu urodzenia dziecka. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w 2014 r. przysługuje ono jedynie najuboższym, a jego kwota wynosi 1000 zł i zwolniona jest od podatku.

Becikowe 2014/2015

Becikowe wypłacane jest od 2006 r. Od 1 stycznia 2014 r. przyznawane jest jedynie tym rodzinom, których dochód miesięczny w przeliczeniu na osoby nie przekracza 1922 zł netto miesięcznie. Przed tym okresem becikowe otrzymywała każda rodzina, w której urodziło się dziecko. Nowelizacja została wprowadzona ze względu na krytykę z wielu stron.

REKLAMA

Autopromocja

Opieka medyczna

Od 1 listopad 2009 r. matki, które chcą uzyskać becikowe, muszą dostarczyć dokument potwierdzający, że były one najpóźniej od 10 tygodnia ciąży pod opieką lekarską. Oprócz tego zaświadczenie musi dokumentować, że w każdym z trzech trymestrów ciąży kobiecie zostało przydzielone świadczenie zdrowotne (wraz z datami).

Becikowe 2014 - przewodnik

Wymagane dokumenty

Aby skutecznie ubiegać się o becikowe, należy przedstawić następujące dokumenty:

 1. wniosek o przyznanie becikowego złożony w terminie 12 miesięcy od daty urodzenia się dziecka (w przypadku dzieci objętych opieką prawną, faktyczną bądź przysposobionych termin ten wynosi 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką, nie później niż do ukończenia 18 miesięcy przez dziecko)
 2. zaświadczenie lekarskie dokumentujące, że nie później niż w 10 tygodniu ciąży matka zgłosiła się do ginekologa i pozostawała pod jego opieką aż do porodu (dotyczy tylko biologicznych rodziców)
 3. dowód osobisty wnioskodawcy
 4. oświadczenie, że drugi rodzic nie otrzymał becikowego
 5. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
 6. dokument potwierdzający przysposobienie dziecka (wyłącznie dzieci przysposobione lub objęte opieką prawną)
 7. zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości dochodów za rok poprzedzający datę złożenia wniosku
 8. akty urodzenia wszystkich dzieci składających się na rodzinę

Polecamy: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Becikowe przyznawane jest na ogół bez zbędnej zwłoki, najczęściej w terminie miesiąca od daty dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów. Jest to rozwiązywane na podstawie decyzji administracyjnej. Istotne jest to, że becikowe otrzymuje się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Gminne becikowe

Oprócz państwowego becikowego niektóre gminy decydują się na przyznanie dodatkowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka swoim mieszkańcom. Nie jest to jednak stosowane w każdej części kraju, a o warunkach przyznawania tej kwoty decydują same gminy.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA