reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku

Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku

Rząd postuluje o pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2014 r. Waloryzacja świadczeń nastąpi z dniem 1 marca 2015 r. Zachowując procentowa waloryzację emerytur, rząd zaproponował wprowadzenie minimalnej podwyżki świadczeń na poziomie 36 zł.

Zgodnie z postulatami rządu, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku będzie wynosił 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik ten jest przedmiotem corocznych negocjacji, przeprowadzonych w roku poprzedzającym waloryzację. Rząd zaproponował, przy uwzględnieniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, zachowanie procentowej waloryzacji emerytur, ustanawiając przy tym minimalna wartość podwyższenia świadczeń waloryzowanych, na poziomie 36 zł. Minimum to miałoby dotyczyć de facto osób, których świadczenie byłoby niższe niż 3300 złotych

Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?

W tym roku Rząd zaproponował Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych aby wysokość wspomnianego zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent pozostawiono na poziomie ustawowego minimum, które wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Rada Ministrów przyjęła tym samym propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r., przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej. Waloryzacja nastąpi z dniem 1 marca 2015 roku.

Mając na uwadze powyższe, przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2014 roku na poziomie 101,5 proc. i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2014 r. wynoszącej 2,6 proc. (20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w 2014 r. – 0,52 proc.) – prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2015 r. kształtuje się na poziomie 102,02 proc.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Kwestia zwiększenia wskaźnika waloryzacji w części dotyczącej realnego wzrostu płac jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W przypadku nieuzgodnienia stanowiska w Trójstronnej Komisji w sprawie tego zwiększenia, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama