Ustawowe minimum wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z postulatami rządu, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku będzie wynosił 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Jest to ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnik ten jest przedmiotem corocznych negocjacji, przeprowadzonych w roku poprzedzającym waloryzację. Rząd zaproponował, przy uwzględnieniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, zachowanie procentowej waloryzacji emerytur, ustanawiając przy tym minimalna wartość podwyższenia świadczeń waloryzowanych, na poziomie 36 zł. Minimum to miałoby dotyczyć de facto osób, których świadczenie byłoby niższe niż 3300 złotych
REKLAMA
Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?
W tym roku Rząd zaproponował Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych aby wysokość wspomnianego zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent pozostawiono na poziomie ustawowego minimum, które wynosi 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Rada Ministrów przyjęła tym samym propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 r., przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej. Waloryzacja nastąpi z dniem 1 marca 2015 roku.
Mając na uwadze powyższe, przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2014 roku na poziomie 101,5 proc. i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2014 r. wynoszącej 2,6 proc. (20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń w 2014 r. – 0,52 proc.) – prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2015 r. kształtuje się na poziomie 102,02 proc.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Kwestia zwiększenia wskaźnika waloryzacji w części dotyczącej realnego wzrostu płac jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W przypadku nieuzgodnienia stanowiska w Trójstronnej Komisji w sprawie tego zwiększenia, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat