reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Okresowa emerytura kapitałowa – nowe zasady

Okresowa emerytura kapitałowa – nowe zasady

Od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalania i wypłacania okresowych emerytur kapitałowych. Obecnie ustalane są ze środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

Okresowa emerytura kapitałowa

Okresową emeryturę kapitałową można uzyskać obok emerytury z FUS przy spełnieniu określonych warunków:

  • kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r.
  • ukończenie powszechnego wieku emerytalnego
  • przystąpienie do OFE.

Polecamy poradnik: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Ustalenie i wypłata emerytury kapitałowej następuje jedynie wówczas, gdy minimalna kwota środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS jest nie niższa niż dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego. W przypadku niższej kwoty zgromadzone środki wpływają na powiększenie podstawy obliczenia emerytury z I filaru czyli z ZUS. Wówczas emerytura kapitałowa nie zostanie wypłacona. Minimalną kwotę środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS liczy się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego emerytura kapitałowa będzie przyznana. Natomiast dodatek pielęgnacyjny aktualnie wynosi 206,76 zł (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Jego dwudziestokrotność równa się więc 4135,20 zł. W sytuacji zgromadzenia na subkoncie w ZUS kwoty 4135,20 zł oraz większej osobie uprawnionej zostanie wypłacona okresowa emerytura kapitałowa. W przypadku zgromadzenia mniejszej kwoty emerytura kapitałowa nie zostanie wypłacona, a powiększy ona podstawę obliczenia emerytury z ZUS.

Zapisz się na nasz newsletter

Wyżej opisaną procedurę wprowadziła ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r., która weszła w życie 1 lutego 2014 r. Wcześniej okresowe emerytury kapitałowe składały się z dwóch części:

  • I część ustalana ze środków zgromadzonych w OFE
  • II część ustalana ze środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

Aktualnie po przeniesieniu środków z OFE do ZUS emerytury kapitałowe są wypłacane już tylko w jednej części – w całości z subkonta w ZUS. ZUS zapisuje na subkoncie środki, które otrzymuje od OFE. Są to środki zgromadzone na rachunku członka OFE.

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej ustala ZUS. Obliczeń dokonuje, dzieląc kwotę środków zgromadzonych na subkoncie (wysokość z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego ma zostać przyznana emerytura) przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla danego wieku przejścia na emeryturę.

Czas przysługiwania okresowej emerytury kapitałowej

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje maksymalnie do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku i kwartale, w którym urodziła się kobieta uprawniona do tego świadczenia. Co istotne, dotychczas istniała możliwość uzyskania prawa do dożywotniej emerytury kapitałowej. Od 1 lutego 2014 r. przepisy regulujące tę możliwość zostały zniesione. Obecnie w razie ukończenia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn środki kobiet tracących prawo do emerytury kapitałowej uwzględnia się przy emeryturze z I filaru czyli z ZUS.

Polecamy serwis: ZUS czy OFE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama