REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okresowa emerytura kapitałowa – nowe zasady

Okresowa emerytura kapitałowa - nowe zasady. /Fot. Fotolia
Okresowa emerytura kapitałowa - nowe zasady. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 1 lutego 2014 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalania i wypłacania okresowych emerytur kapitałowych. Obecnie ustalane są ze środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

Okresowa emerytura kapitałowa

Okresową emeryturę kapitałową można uzyskać obok emerytury z FUS przy spełnieniu określonych warunków:

REKLAMA

Autopromocja
  • kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r.
  • ukończenie powszechnego wieku emerytalnego
  • przystąpienie do OFE.

Polecamy poradnik: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Ustalenie i wypłata emerytury kapitałowej następuje jedynie wówczas, gdy minimalna kwota środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS jest nie niższa niż dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego. W przypadku niższej kwoty zgromadzone środki wpływają na powiększenie podstawy obliczenia emerytury z I filaru czyli z ZUS. Wówczas emerytura kapitałowa nie zostanie wypłacona. Minimalną kwotę środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS liczy się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego emerytura kapitałowa będzie przyznana. Natomiast dodatek pielęgnacyjny aktualnie wynosi 206,76 zł (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Jego dwudziestokrotność równa się więc 4135,20 zł. W sytuacji zgromadzenia na subkoncie w ZUS kwoty 4135,20 zł oraz większej osobie uprawnionej zostanie wypłacona okresowa emerytura kapitałowa. W przypadku zgromadzenia mniejszej kwoty emerytura kapitałowa nie zostanie wypłacona, a powiększy ona podstawę obliczenia emerytury z ZUS.

Zapisz się na nasz newsletter

Wyżej opisaną procedurę wprowadziła ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r., która weszła w życie 1 lutego 2014 r. Wcześniej okresowe emerytury kapitałowe składały się z dwóch części:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • I część ustalana ze środków zgromadzonych w OFE
  • II część ustalana ze środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS.

Aktualnie po przeniesieniu środków z OFE do ZUS emerytury kapitałowe są wypłacane już tylko w jednej części – w całości z subkonta w ZUS. ZUS zapisuje na subkoncie środki, które otrzymuje od OFE. Są to środki zgromadzone na rachunku członka OFE.

Wysokość okresowej emerytury kapitałowej ustala ZUS. Obliczeń dokonuje, dzieląc kwotę środków zgromadzonych na subkoncie (wysokość z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego ma zostać przyznana emerytura) przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla danego wieku przejścia na emeryturę.

Czas przysługiwania okresowej emerytury kapitałowej

Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje maksymalnie do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny urodzonego w tym samym roku i kwartale, w którym urodziła się kobieta uprawniona do tego świadczenia. Co istotne, dotychczas istniała możliwość uzyskania prawa do dożywotniej emerytury kapitałowej. Od 1 lutego 2014 r. przepisy regulujące tę możliwość zostały zniesione. Obecnie w razie ukończenia powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn środki kobiet tracących prawo do emerytury kapitałowej uwzględnia się przy emeryturze z I filaru czyli z ZUS.

Polecamy serwis: ZUS czy OFE

Przeliczenie emerytury przez ZUS

W przedstawionej sytuacji ZUS z urzędu przelicza wysokość emerytury. Następuje to w przypadku:

  • osiągnięcia przez kobietę powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny, który urodził się w tym samym roku i w tym samym kwartale co kobieta;
  • pobierania okresowej emerytury kapitałowej do dnia poprzedzającego osiągnięcie wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzny lub zawieszenia do tego dnia prawa do emerytury.

Przeliczenie kwoty emerytury przez ZUS w podanych okolicznościach następuje poprzez zastosowanie obliczenia polegającego na sumowaniu: a) składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego świadczenie przysługuje w nowej wysokości z uwzględnieniem ich waloryzacji, b) zwaloryzowanego kapitału początkowego, c) środków zewidencjonowanych na subkoncie z uwzględnieniem ich waloryzacji. ZUS uwzględniając środki z subkonta, przyjmuje średnie dalsze trwanie życia ustalone dla powszechnego wieku emerytalnego przewidzianego dla mężczyzn. Istotne jest, aby dane pochodziły z dnia osiągnięcia tego wieku.

Przeliczona emerytura nie może przedstawiać wartość niższą niż suma dotychczasowej emerytury z FUS i okresowej emerytury kapitałowej.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA