reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku nie przekroczy ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wynika to z propozycji przedstawionej przez Radę Ministrów Komisji Trójstronnej ds. społeczno – gospodarczych. Jednocześnie rząd zaproponował, aby przy zachowaniu procentowej waloryzacji emerytur ustanowić jej minimum, sięgające 36 zł.

Waloryzacja emerytur i rent ma miejsce co rocznie, z dniem 1 marca. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, regulujących tę kwestię, waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Rada Ministrów przyjęła propozycję przedstawioną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którą, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku miałby wynosić 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Propozycja ta nie wykracza poza ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd proponuje zachowanie procentowej waloryzacji emerytur, przy jednoczesnym ustanowieniu minimum waloryzacji na poziomie 36 zł. Minimum to miałoby dotyczyć de facto emerytów, których świadczenie byłoby niższe niż 3300 złotych

Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych jest przedmiotem corocznych negocjacji, przeprowadzonych w roku poprzedzającym waloryzację w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych ma 14 dni od dnia przedstawienia przez stronę rządową partnerom społecznym informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym o wielkości wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny uzgodni, w drodze uchwały, na ustalenie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji. Jeżeli nie dojdzie do uzgodnienia stanowiska w sprawie waloryzacji emerytur i rent w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, Rada Ministrów ma obowiązek określenia w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Ustalając wysokość zwiększenia rada Ministrów bierze pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Wynagrodzenie minimalne 2015

Według szacunków, zaproponowana przez Rząd wysokość wspomnianego zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie ustawowego minimum, a więc w wysokości 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, poskutkuje średni wzrost świadczeń emerytalnych i rentowych o 2,14%.

Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama