Waloryzacja emerytur i rent w 2015 roku

REKLAMA
REKLAMA
Waloryzacja emerytur i rent ma miejsce co rocznie, z dniem 1 marca. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, regulujących tę kwestię, waloryzacji podlega kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów albo średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów.
REKLAMA
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter
Rada Ministrów przyjęła propozycję przedstawioną przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którą, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku miałby wynosić 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Propozycja ta nie wykracza poza ustawowe minimum, przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Rząd proponuje zachowanie procentowej waloryzacji emerytur, przy jednoczesnym ustanowieniu minimum waloryzacji na poziomie 36 zł. Minimum to miałoby dotyczyć de facto emerytów, których świadczenie byłoby niższe niż 3300 złotych
Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalnych i rentowych jest przedmiotem corocznych negocjacji, przeprowadzonych w roku poprzedzającym waloryzację w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych ma 14 dni od dnia przedstawienia przez stronę rządową partnerom społecznym informacji o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym o wielkości wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny uzgodni, w drodze uchwały, na ustalenie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji. Jeżeli nie dojdzie do uzgodnienia stanowiska w sprawie waloryzacji emerytur i rent w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, Rada Ministrów ma obowiązek określenia w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Ustalając wysokość zwiększenia rada Ministrów bierze pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.
Według szacunków, zaproponowana przez Rząd wysokość wspomnianego zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na poziomie ustawowego minimum, a więc w wysokości 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, poskutkuje średni wzrost świadczeń emerytalnych i rentowych o 2,14%.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA