Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne? / Fot. Fotolia
Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne? / Fot. Fotolia
Pracownicze programy emerytalne są dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Mogą one stanowić narzędzie motywujące pracowników. Pracownicze programy emerytalne działają od 15 lat, należy do nich jednak jedynie 2,5 proc. pracujących Polaków. Czy zatem warto w nie inwestować?

Pracownicy interesują się emeryturą

Autor: Paweł Dziechciarz, Menedżer ds. wynagrodzeń i benefitów, Nestlé Polska

Według obiegowej opinii, pracownicy nie doceniają dodatkowych ubezpieczeń emerytalnych. Tymczasem jest to nieprawda. Przekonałem się o tym, gdy niedawno postanowiłem zaprosić pracowników Nestlé na spotkanie w sprawie pozostawienia bądź nie pieniędzy w OFE. Spodziewałem się, że będzie trudno zebrać odpowiednią liczbę zainteresowanych tematyką oszczędzania na starość i zamówiłem salę na kilkanaście osób. Tymczasem skończyło się na ponad 20 spotkaniach, w których uczestniczyło w sumie prawie 400 pracowników. Było dużo emocji, pytań, ludzie sporo wiedzieli. I to nie byli tylko pracownicy mający w bliskiej perspektywie odejście na emeryturę, lecz także przedstawiciele tzw. pokolenia Y.

Pracowniczy program emerytalny

Dlaczego przypominam to zdarzenie? Mówiąc o PPE, należy widzieć szerszy kontekst. W polskim systemie emerytalnym mamy trzy filary: ZUS, OFE i trzeci z m.in. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) i PPE. Obecnie już wiemy, że emerytura z samego ZUS będzie niewielka, drugi filar (OFE) jest mocno ograniczany, pozostaje zatem filar trzeci, w ramach którego PPE korzysta z ulg. Zaletą PPE jest jeszcze to, że pracownikom rzeczywiście bardzo trudno jest konsekwentnie i z determinacją samodzielnie odkładać na indywidualne fundusze w ramach IKE i IKZE, a w programach pracowniczych to pracodawca odprowadza część lub całą składkę.

Z punktu widzenia pracowników za wadę należy uznać niemożność wykorzystania zgromadzonych środków przed 60. rokiem życia. Chcąc wypłacić je wcześniej, płaci się wysoki ZUS i podatek Belki. Na pewno jako wadę uznamy brak elastyczności: wysokość składki na PPE jest niezależna od oceny indywidualnych wyników pracy, przez co traci swoją funkcję motywacyjną.

Mówiąc o pożytkach z PPE, najlepiej po prostu porównać pieniądze, jakie dostaniemy w ramach emerytury z ZUS, oraz pieniądze, jakie dostalibyśmy dodatkowo, gdyby nasz pracodawca płacił np. maksymalną, 7-proc., składkę na PPE. Z naszych kalkulacji wynikało, że osoby na stanowiskach menedżerskich i przy długim czasie oszczędzania zyskują po przejściu na emeryturę dodatkowe pieniądze idące w tysiące złotych miesięcznie.

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

PPE w Nestlé funkcjonuje od 11 lat. Firma należy do pionierów, jako jedna z pierwszych wdrożyła w Polsce program emerytalny dla pracowników. Do programu przystąpiła większość zatrudnionych. Firmy bardzo ostrożnie podchodziły do PPE i dziś te, które się na nie zdecydowały, należą do nielicznych oferujących takie świadczenia. Nestlé również należy do elity wśród pracodawców i tak jest postrzegana zarówno przez pracowników, jak i kandydatów na rynku pracy.

Zastępujemy PPE autorskim programem

Robert Pruchniak, Dyrektor Biura Relacji Pracowniczych w Departamencie Zarządzania Kadrami w TUiR/TUnŻ WARTA

Z perspektywy czasu trzeba przyznać, że Pracowniczy Program Emerytalny nie odniósł w Warcie sukcesu w stopniu, jaki oczekiwaliby zarówno pracownicy, jak i pracodawca. Głównej przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać w ograniczeniach narzuconych przez ustawę. Przede wszystkim chodzi o odległy termin wypłaty przez pracownika zgromadzonych pieniędzy i brak możliwości wcześniejszego wykorzystania nawet ich części, a także ograniczenia w ich lokowaniu. Pracownicy Warty, zajmując się na co dzień ubezpieczeniami, mają większą wiedzę i swobodniejszy dostęp do innych narzędzi finansowych, stąd ich większe zainteresowanie innymi formami zabezpieczeń emerytalnych.

Biorąc pod uwagę m.in. te czynniki, zdecydowaliśmy się w Warcie na stworzenie autorskiej alternatywy oszczędzania na emeryturę. Zakładamy, że benefit, którym zastąpimy PPE, będzie dużo bardziej powszechny za sprawą elastyczności i większej przejrzystości zasad zarządzania zgromadzonymi środkami. Nowy program oparliśmy na już istniejących w Warcie, dostępnych rynkowo produktach. Nowa oferta polega na rozszerzeniu ubezpieczenia grupowego na życie o atrakcyjne fundusze inwestycyjne. W odróżnieniu od PPE, nowy program pracowniczy zapewnia krótszy okres wypłaty środków. Produkt zakłada zasadę współfinansowania składki przez pracownika i pracodawcę w równej wysokości. Limity kwotowe współfinansowania uzależnione są od poziomu stanowisk. Pracownik może też dodatkowo oszczędzać w ramach programu, wpłacając swoje wolne środki. Te dodatkowe inwestycje są dostępne dla pracownika bez ograniczeń, na każde jego żądanie. Inną oczekiwaną przez pracowników zaletą nowego produktu jest możliwość zarządzania swoimi oszczędnościami. Pracownik ma do dyspozycji 46 funduszy oraz cztery plany inwestycyjne. Może nimi zarządzać samodzielnie poprzez platformę internetową. Nie bez znaczenia jest też możliwość łatwej i stałej kontroli nad ilością zaangażowanych środków.

Forum Kadry

Z kolei dla pracodawcy program może stać się bazą dla innych programów: motywacyjnych (krótko- i długoterminowych), nagród i wyróżnień oraz retencyjnych. Można też w miarę swobodnie dostosowywać produkt do aktualnej koniunktury, zmian demograficznych czy innych czynników związanych z kadrą (np. zwiększona fluktuacja w pewnych grupach zawodowych).

Nadal uważamy, że zaoferowanie pracownikom dodatkowych możliwości oszczędzania i inwestowania środków jest atutem wyróżniającym pozytywnie firmę na rynku pracy. Kluczem jest jedynie znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy celami długofalowymi i bieżącymi oraz stworzenie formuły, która zainteresuje pracowników, realizując jednocześnie cele pracodawcy. Wierzę, że w Warcie się to udało.

PPE są jak pancerna skarbonka na starość

Agnieszka Łukawska, Dyrektor sprzedaży, Legg Mason TFI

Jestem zwolenniczką pracowniczych programów emerytalnych – sama uczestniczę w takim programie od 1999 roku i przetestowałam go osobiście. Korzyścią z programu są dodatkowe pieniądze na starość. Sama nigdy bym ich tyle nie odłożyła, bo zawsze jest sto tysięcy pilnych wydatków. PPE to taka pancerna skarbonka, bo nawet jak nas zmusza nagła potrzeba, to ustawa nie pozwala sięgnąć po te pieniądze.

Dla pracodawcy korzyścią z wdrożenia PPE jest możliwość uczynienia podwyżki wynagrodzeń dla pracowników w efektywny sposób. Wszyscy wiedzą, że podwyżka cieszy przez pierwsze dwa miesiące, a później już się o niej nie pamięta, natomiast składka na PPE wydrukowana na comiesięcznym pasku wypłaty nie daje o sobie zapomnieć. Ani pracodawca, ani pracownik nie płacą składki ZUS od kwot wpłacanych w ramach stawki podstawowej przez pracodawcę na PPE. A gdyby firma wpadła w tarapaty, to PPE jest narzędziem na tyle elastycznym, że w określonych sytuacjach pracodawca może ogłosić, że sytuacja zmusza go do zaprzestania wpłat na program. Jeżeli się nie prowadzi PPE i cały wzrost wynagrodzeń trafia do wynagrodzenia zasadniczego, nie ma takiej możliwości czasowego zawieszenia części wypłaty.

Zobacz serwis: Emerytury i renty

Mówiąc o benefitach, w ogóle pamiętajmy, że w przypadku opłacania za pracowników różnych kart czy abonamentów, pracodawca nie ma gwarancji, że te pieniądze się nie marnują, bo ktoś np. nie korzysta z jakiegoś świadczenia. W przypadku PPE składka trafia na konta wszystkich objętych programem pracowników i procentuje – nie ma szansy się zmarnować.

Korzystne jest także to, że składki na PPE mogą być zarówno kwotowe (każdy dostaje taką samą kwotę), jak i procentowe (każdy dostaje taki sam procent swojego wynagrodzenia). W tym drugim przypadku może to więc nadal być elementem systemu motywacyjnego, gdzie dla każdego będzie to kwota proporcjonalna do jego pozycji w firmie.

Niektórzy z naszych klientów uzasadniają prowadzenie programów tym, że co prawda bezrobocie jest duże, ale oni chcą zatrudniać dobrych specjalistów, a nie wszystko jedno jakich bezrobotnych. Chcąc mieć dobrych specjalistów, muszą się jednak wyróżnić na rynku pracy. Pensją nieraz jest trudno. I wtedy mogą pochwalić się, że prowadzą PPE.

Nie chcemy być skazani na 850 zł brutto

dr Wojciech Nagel, Społeczny ekspert emerytalny BCC, współtwórca pięciu pracowniczych programów emerytalnych

Z pracowniczymi programami emerytalnymi czuję się osobiście związany – ich tworzenie stanowiło moją pracę w grupie Banku Handlowego przez ponad cztery lata na początku reformy emerytalnej. Majowa konferencja zorganizowana w BCC z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Pracy, KNF i przedstawicieli rynku „System emerytalny po zmianach: czy Pracownicze Programy Emerytalne mają szanse na rozwój?”, służyła próbie bilansu, co się udało w tej dziedzinie przez minione 15 lat uczynić. I trzeba przyznać, że programy pracownicze nie odniosły sukcesu – jest w nich zgromadzone zaledwie ok. 2,5 proc. pracujących Polaków, czyli ok. 400 tys. osób. Porażka programów jest związana z faktem, że w społeczeństwie panowało (i chyba nadal panuje) przekonanie, że państwo zawsze, w każdej sytuacji, pomoże i wesprze, że jest panaceum na wszelkie nasze problemy. Dopiero dyskusja, która miała związek z faktyczną likwidacją drugiego filaru emerytalnego, zaczęła uświadamiać Polakom, że w przyszłości mogą liczyć na to, co wcześniej wypracowali i odłożyli. Oczywiście nie należy się łudzić, że nagle skokowo zacznie rosnąć liczba PPE, pracodawców, którzy je utworzą i ludzi, którzy się do nich zapiszą. Myślę, że to będzie proces narastający, ponieważ w najbliższych latach będziemy uzyskiwali kolejne komunikaty o trudnościach budżetu państwa, o konieczności finansowania ogromnego, przekraczającego 45 mld zł, niedoboru Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?

Samoświadomość ekonomiczna systematycznie wzrasta. Bardzo wyraźnie zmierzamy w kierunku jednofilarowego ZUS-owskiego systemu emerytalnego, który w przyszłości będzie mógł zapewnić jedynie minimum emerytalne. W tej sytuacji bardzo ważne jest to, żeby emerytura była tworzona z wielu źródeł. Zatem trzeci filar powinien być obiektem zainteresowania Polaków, którzy nie chcą na emeryturze poprzestać na uzyskaniu minimum. Przypomnę, że wynosi ono w tej chwili około 850 zł brutto.

W takich krajach, jak Holandia czy Wielka Brytania udział pracowników w programach zakładowych sięga 70–80 proc. i się zwiększa. Tam pracodawcy uważają, że ma to sens. Szerszy jest także system zachęt. W Polsce zachęty oraz regulacje są niewystarczające.

Mamy do czynienia z wieloma problemami, które nie dotyczą wyłącznie zmian prawnych, ale kształtowane są w otoczeniu Polski – konkurencyjność gospodarki, migracja zarobkowa o charakterze osiedleńczym i niekorzystne prognozy demograficzne.

Stoimy przed wyborem, czy w perspektywie 5–10 lat będą podwyższane składki i podatki (czyli nastąpi dalsze poszerzanie szarej strefy), czy też państwo zdecydowanie wesprze politykę ludnościową i oszczędzanie na starość, co przyniesie wymierne korzyści w niedalekiej przyszłości. Wybór wydaje się być oczywisty.

Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Zalety i wady programów emerytalnych

Kamil Skowera, Starszy konsultant praktyki emerytalnej w firmie doradczej Mercer (Polska)

Z punktu widzenia pracodawcy prowadzenie PPE oznacza konieczność poniesienia kosztu składki oraz zaangażowanie w administrację programem. Co otrzymuje pracodawca w zamian? Przede wszystkim lepsze i wzmocnione relacje z pracownikami. Składka na PPE to w pewnym sensie tania podwyżka, ponieważ od składki pracodawcy firma nie płaci składki na ZUS. Jest to niewątpliwie najważniejsza zaleta finansowa programu.

W przypadku planu emerytalnego jego wartość rośnie wraz ze zgromadzonymi w nim składkami. Dzięki mechanizmowi procentu składanego po upływie kilku–kilkunastu lat pracownicy mogą mieć na rejestrach pokaźne sumy. A wtedy plan emerytalny wyrasta niewątpliwie na najważniejsze świadczenie w pakiecie wynagrodzeń.

Z punktu widzenia pracowników program emerytalny powinien zapewniać im najlepsze warunki do oszczędzania, nieporównywalne z żadnymi produktami dostępnymi na rynku indywidualnym. Aby tak było, niezbędne jest jednak zaangażowanie pracodawcy negocjującego warunki z instytucją finansową. PPE są również dosyć przejrzyste i zapewniają uczestnikom stosunkowo duże bezpieczeństwo inwestycji. Brak możliwości wypłaty zgromadzonych środków przed osiągnięciem 60 lat (co może być odbierane przez niektórych jako wada) może też być traktowane jako zaleta. Dzięki temu środki w planie dłużej „pracują” i osiągają wyższą wartość. Warunki większości PPE pozwalają uczestnikom decydować, w jakie instrumenty finansowe chcą inwestować składki.

Forum Kadry

Jakie z kolei wady ma PPE dla pracodawców? Świadczenie wymaga odpowiedniego zaangażowania pracodawcy na etapie jego wdrożenia oraz administracji. Niestety, wszelkie dyspozycje uczestników PPE (w tym byłych pracowników będących uczestnikami PPE) muszą być składane w formie papierowej i potwierdzane przez pracodawcę. Może to być niewątpliwie pracochłonne, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorstw, o znacznej rotacji wśród załogi.

Program emerytalny jest rejestrowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i jego warunki muszą być zgodne z ustawą o PPE. W efekcie PPE nie zapewnia odpowiedniej elastyczności, której wielu pracodawców oczekuje. Nie jest np. możliwe wprowadzenie różnej wysokości składki dla różnych grup pracowników. Pełną dowolność w konstruowaniu warunków pracodawcy mają jednak w ramach planów emerytalno-oszczędnościowych.

Dla bogatszych firm, w których przeciętne wynagrodzenie jest wyższe niż tzw. limit wpłat na ZUS (powyżej którego pracodawca i pracownik nie płaci składek na ZUS), PPE traci zaletę w postaci zwolnienia składki na program z obciążeń na ZUS (których kosztów taki pracodawca już i tak nie ponosi).

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Dokumentacja kadrowa 2022. Zasady prowadzenia i przechowywania
Dokumentacja kadrowa 2022. Zasady prowadzenia i przechowywania
Tylko teraz
Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.