reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zmiany w dorabianiu do emerytury

Zmiany w dorabianiu do emerytury

W efekcie zmiany od 1 września kwoty przychodu powodującej zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych, emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej niż dotychczas, aby nie stracić prawa do pobieranych świadczeń.

Dość powszechne wśród emerytów i rencistów jest dorabianie do otrzymywanych świadczeń. Zaznaczyć należy, iż emerytów i rencistów obowiązują progi zarobkowe, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie otrzymywanej emerytury czy renty, a które zmieniają się raz na kwartał. Wpływ na zmianę wysokości przychodu emeryta i rencisty, powodującą zmniejszenie lub zawieszenie pozyskiwanych świadczeń emerytalnych czy rentowych, ma przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Zarobki emerytów i rencistów nie mogą bowiem przekroczyć 70% i 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Waloryzacja emerytur w 2015 r.

Zgodnie więc z obowiązującymi zasadami, od 1 września 2014 r. zmianie uległa kwota przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów. Kwota bazowa bowiem, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2014 r. wynosi 3739.97 zł. W efekcie, jak już wspomniano, emeryci i renciści będą mogli dorabiać mniej niż dotychczas, aby nie stracić pobieranych świadczeń. Od 1 września 2014 r. więc, dolny próg zarobkowy wynosi 2618 zł, zaś górny 4862 zł. Oznacza to spadek limitów zarobkowych w stosunku do okresy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2014 r. odpowiednio o 108,80 zł w przypadku niższego progu zarobkowego i 201,90, w przypadku wyższego progu zarobkowego.

Wskazane progi zarobkowe oznaczają, iż gdy przychód dorabiającego emeryta i rencisty przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, prawo do pobieranego świadczenia ulegnie zawieszeniu. W przypadku zaś, gdy przychód dorabiającego emeryta lub rencisty przekroczy 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zaś nie przekroczy 130 proc. jego wartości, pobierane świadczenie ulegnie zmniejszeniu, z zastrzeżeniem kwoty maksymalnego zmniejszenia. W przypadku emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy można bowiem maksymalnie zmniejszyć o  Świadczenia można bowiem maksymalnie zmniejszyć o 557,91 zł. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, zmniejszenie może wynosić 418,46 zł. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby zaś, zmniejszenie – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany w dorabianiu do emerytury. /Fot. Fotolia
Zmiany w dorabianiu do emerytury. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama