| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka

Jednorazowa zapomoga z tytuły urodzenia dziecka potocznie zwana jest becikowym. Od 2013 roku to wysokość dochodu rodziny decyduje o przyznaniu tego świadczenia rodzinnego.

Obecnie jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł.

Kwotę w wysokości 1000 zł na jedno dziecko, przyznaje się z tytułu urodzenia się żywego dziecka.

Zapomoga zostanie przyznana jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Należy to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Przepisu tego nie stosuje się do osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.

Od nowego roku becikowe uzależnione od dochodu

Gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek?

W związku z urodzeniem się dziecka można w urzędzie gminy lub w Ośrodku Pomocy Społecznej   (tj. w miejscu, gdzie są wypłacane świadczenia rodzinne) złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie należnego świadczenia pieniężnego z tego tytułu.

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.

Becikowe - niezbędne dokumenty

Komu nie przysługuje becikowe?

Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ustawę wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł otrzymywały dotychczas wszystkie matki, niezależnie od dochodu.

Forum Kadry

Czytaj także

Aktualizacja: 14.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. /fot. Fotolia
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. /fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »