REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dzieci, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieopłacenie składek ZUS w terminie - co się stanie i czy ubezpieczenie ustanie?

Czy nieopłacenie składek ZUS w terminie spowoduje automatyczne ustanie tytułu do ubezpieczenia? Jakie są terminy na składanie dokumentów do ZUSu i opłacanie składek? Jakie kary za nieopłacanie składek w terminie?

KRUS - do 6 listopada można wygrać jedną z 50 hulajnóg

Już tylko do 6 listopada można rozwiązać kurs e-learningowy i wygrać jedną z 50 hulajnóg ufundowanych przez KRUS

Wynagrodzenia - czy firmy planują podwyżki?

Podwyżki wynagrodzeń 2022. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano niewielki spadek udziału firm planujących podwyżki wynagrodzeń w horyzoncie kolejnych 3 miesięcy, ale na bardzo wysokim, na tle danych historycznych, poziomie - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

UNICEF wesprze wypłatę 500 plus dla Ukraińców

500 plus dla Ukraińców. UNICEF przeznaczy blisko 100 mln zł na wsparcie rządowego programu Rodzina 500+. Środki trafią do ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z wojną na terytorium ich kraju.

REKLAMA

Najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy

Dzisiaj najważniejsze jest utrzymanie miejsc pracy – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o szczególnym wsparciu firm znad Odry.

Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość

86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.

Enefit rozwija swoją działalność w Polsce i otwiera nowe biuro na Śląsku

Enefit, spółka należąca do estońskiej grupy Eesti Energia, jednego z największych wytwórców energii elektrycznej w krajach bałtyckich, otworzył biuro sprzedaży w Katowicach. Nowy oddział jest odpowiedzią na rosnącą liczbę klientów z regionu śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. W ostatnich miesiącach firma powiększyła także swój zespół w Warszawie.

Wyzwanie zatrudniania w szczycie sezonu rolniczego

Okresowe zapotrzebowanie na pracowników sezonowych wzrasta przed okresem żniw i zbiorów, a to powoduje konieczność nie tylko znalezienia wystarczającej liczby osób, ale również zaproponowania im optymalnej formy zatrudnienia.

REKLAMA

Niektóre firmy żyją jakby pandemii nie było, a inne już sugerują dystans i noszenie maseczek

Ostatnie dwa tygodnie to drastyczny wzrost ilości skarg dotyczącej sytuacji epidemicznej w Polsce – przyznają przedstawiciele stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Wiadomości dotyczą ukrywania potencjalnych zakażeń COVID-19, ale i sugerowanie pracownikom, by nie poddawali się testom, a gdy czują się źle po prostu braki pracę zdalną lub zwolnienie lekarskie.

Urlop wychowawczy a własna działalność

Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Dyskryminacja pracowników migrujących i ich dzieci

Niezgodne z prawem Unii Europejskiej (UE) jest dostosowanie przyznawanych przez Austrię pracownikom, zasiłków rodzinnych i różnych przywilejów podatkowych w zależności od państwa miejsca zamieszkania ich dzieci. Prowadzi to do dyskryminacji (pośredniej) pracowników migrujących i ich dzieci opartej na przynależności państwowej.

ZUS - przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety „Polski Ład” wprowadził zmiany dotyczące rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji - ZUS automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej a to może skutkować błędnym rozliczeniem.

MKiDN powołał Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

MKiDN utworzył nową instytucję kultury – Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.

Dziecko w żłobku – już płyną pieniądze z ZUS

W mieniony piątek 20 maja na konta żłobków popłynęły pierwsze pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w pierwszej transzy ponad 86 milionów złotych. Liczba dzieci, na które przyznano do tej pory dofinansowanie wynosi ponad 65 tys.

Postępowanie kontrolne Państwowej Inspekcji Pracy

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) precyzyjnie określa zakres obowiązków i praw, jakie wzajemnie wobec siebie mają podczas kontroli kontrolowani i kontrolerzy. Przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania kontrolnego.

Pomoc Ukraińcom w poszukiwaniu pracy i zakładaniu działalności – nowy trend na rynku pracy

Napływ pracowników z Ukrainy jest korzystny dla wielu branż. Przedsiębiorcy wpadli na nowy pomysł. Chcą pomagać Ukraińcom zakładać firmy i zdobywać zlecenia.

Usługi rozwojowe a innowacyjność

Aż 64% przedsiębiorstw szkoleniowych i doradczych nie podejmuje żadnych działań w zakresie innowacyjności – wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Prezes Banku Światowego odwiedził Konfederację Lewiatan

David Malpass, prezes Banku Światowego spotkał się z kilkudziesięcioma przedstawicielami firm zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan. Tematem rozmów były m.in. pomoc Ukrainie, neutralność klimatyczna i programy przeznaczone dla prywatnych przedsiębiorstw.

Zmiana w przyjmowaniu w Polsce pracowników ukraińskich

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wsparcia działań, których celem jest zacieśnienie współpracy badawczo-rozwojowo-produkcyjnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą – „Współpraca Techniczna”. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest skoordynowanie działań podejmowanych przez przedsiębiorców z siedzibą w RP, jeśli chodzi o relokację i stworzenie przez nich warunków zatrudnienia pracowników z ukraińskich przedsiębiorstw.

Wojna na Ukrainie - stanowisko BCC

Wojna na Ukrainie - znamy stanowisko BCC. O co apelują przedsiębiorcy?

Emerytury uzależnione od dochodów dzieci?

Emerytury uzależnione od dochodów dzieci (alimentacyjny system emerytalny) - MRiPS zapewnia, że nie pracuje nad uregulowaniem wysokości emerytur w ten sposób.

Składka zdrowotna 2022 - kalkulator dla przedsiębiorcy

Składka zdrowotna 2022 - nowa wysokość składki dla przedsiębiorców obliczana jest za pomocą kalkulatora ZUS. Kalkulator składki zdrowotnej jest odpowiedni dla różnych form opodatkowania. Zaznacza się opcje: podatek według skali, podatek liniowy, karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bez formy opodatkowania.

Składka zdrowotna 2022 - działalność gospodarcza, zmiany

Składka zdrowotna 2022 - jakie zmiany dla działalności gospodarczej wprowadza Polski Ład? Jak obliczyć podstawę wymiaru składki? Ile wynosi składka zdrowotna przy podatku liniowym? Jakie będą nowe zasady rozliczania?

Dofinansowanie wynagrodzeń z tarczy a sukcesja przedsiębiorstwa

Czy dofinansowanie wynagrodzeń z tarczy antykryzysowej czyli wypłata świadczenia z FGŚP na ochronę miejsc pracy przysługuje w przypadku sukcesji przedsiębiorstwa?

Składki ZUS a stan wyjątkowy

Składki ZUS - stan wyjątkowy może wpływać na problemy z opłacaniem składek przez przedsiębiorców. Z jakiej pomocy mogą skorzystać?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2021

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które mają wejść w życie w 2021 r. wpłyną na większą ochronę przedsiębiorców. Co przewiduje nowelizacja ubezpieczeń?

Inżynier na rynku pracy - prognoza na 2030 rok

Wzór inżyniera na rynku pracy. Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw jest na alarmująco niskim poziomie. Jedną z przyczyn jest ograniczony dostęp do pracowników posiadających odpowiednie kompetencje. Inżynier przyszłości - czego nie ma, a co powinien mieć?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego.

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Nie każdy przedsiębiorca zarejestrowany w urzędzie pracy otrzyma zasiłek dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać świadczenie?

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy a umowa o pracę

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, gdy nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Czy dodatkowa praca na podstawie umowy o pracę na pół etatu uniemożliwia otrzymanie postojowego? Z jakich form pomocy taka osoba może skorzystać?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU).

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ważne informacje dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Ulgi w spłacie lub umorzenie należności z tytułu składek, zasiłki chorobowe i opiekuńcze, pomniejszenie podstawy wymiaru składek - to podstawowe formy wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców od 1 lutego 2020 r. - mały ZUS plus

1 lutego wchodzą w życie zmiany w małym ZUS dla przedsiębiorców. Jest to tzw. mały ZUS plus. Z „małego ZUS” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. Jakie firmy są wykluczone z małego ZUS plus.

Składka zdrowotna w 2020 r.

Składka zdrowotna w 2020 r. jest już znana. Będzie obowiązywała w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne i jaką kwotę od podatku ma prawo odliczyć przedsiębiorca w 2020 r.? Ile wynoszą wszystkie składki ZUS w 2020 r.?

Wyższe składki ZUS przedsiębiorców w 2020 r.

1431,48 zł – tyle wyniesie łączna kwota składek, które już od lutego będą płacić indywidualni przedsiębiorcy. To aż o 114,51 zł (8,7 proc.) więcej niż w 2019 roku.

Kiedy zgłosić się do Małego ZUS-u Plus?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z Małego ZUS-u Plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca 2020 r. W tym celu powinien złożyć odpowiednie dokumenty.

Mały ZUS plus od 1 lutego 2020 r. - warunki, dla kogo

Już od 1 lutego 2020 roku zacznie obowiązywać Mały ZUS Plus, dzięki któremu poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki, co dotychczas było możliwe dzięki Małemu ZUS-owi. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc korzystać z nowej ulgi.

Informacja dla przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 r.

Każdy przedsiębiorca otrzyma informację o stanie rozliczeń z ZUS za 2019 r. - przekazał ZUS. Ważne, aby każdy płatnik składek dokładnie się z nią zapoznał i sprawdził czy jego konto jest rozliczone na tzw. „zero”, czy też ma nadpłatę lub niedopłatę.

Mały ZUS plus 2020 - najważniejsze informacje, przykłady, wyjaśnienia

Od 1 lutego 2020 r. wejdą w życie nowe zasady korzystania z małego ZUS plus. Jakie dokumenty zgłoszeniowe musisz złożyć, jeśli chcesz skorzystać z małego ZUS plus? Jakie warunki musisz spełnić? Jak długo możesz korzystać z małego ZUS plus? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zmian.

Mały ZUS - termin składania wniosków do 8 stycznia 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z ulgi tzw. małego ZUS-u, a spełniają obecnie określone wymogi, powinni zgłosić się do małego ZUS-u w terminie do 8 stycznia 2020 r.

Mały ZUS 2020 - współczynnik za okres od 1 do 31 stycznia 2020 r.

ZUS opublikował kwotę współczynnika potrzebnego do wyliczenia składek „małego ZUS” za okres od 1 do 31 stycznia 2020 r.

Mały ZUS Plus w 2020 - dla kogo, kiedy i jak się zgłosić, limit przychodów

Od 1 lutego 2020 r. więcej firm może skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, czyli z Małego ZUS Plus. Kto może, a kto nie - skorzystać z Małego ZUS Plus? Jak liczyć limit przychodów w Małym ZUS Plus? Jak ustalić podstawę składek na Mały ZUS Plus?

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy - niezbędny wniosek

Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. W tym celu należy złożyć wniosek do ZUS.

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS przez internet

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w ZUS przedsiębiorca może złożyć przez stronę internetową biznes.gov.pl. Jest to nowa usługa oraz ułatwienie dla przedsiębiorców. Usługa wydania zaświadczenia jest bezpłatna.

500 plus dla firm, czyli nowa ulga w ZUS - gdzie jest pułapka?

500 plus dla firm, czyli niższe składki ZUS - to nowa propozycja przygotowana przez Rząd. Eksperci jednak zwracają uwagę na zagrożenia przy wprowadzeniu nowego programu.

Wyższe składki ZUS przedsiębiorców w 2020 roku [PODCAST]

Od 1 stycznia 2020 r. wzrośnie wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców opłacających pełny ZUS, preferencyjny ZUS (dla nowych firm) oraz mały ZUS. Sprawdź, ile wyniesie składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa i fundusz pracy - szczegóły w podcaście.

Tydzień przedsiębiorcy w ZUS - 23-27 września

W dniach 23-27 września ZUS organizuje Tydzień Przedsiębiorcy, w którym przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z porad ekspertów.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS - kto może, wniosek

Kto może starać się o odroczenie terminu płatności składek ZUS? W jakim terminie należy złożyć wniosek o odroczenie?

REKLAMA