REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia - czy firmy planują podwyżki?

Jaki wzrost wynagrodzeń 2022?
Jaki wzrost wynagrodzeń 2022?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń 2022. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano niewielki spadek udziału firm planujących podwyżki wynagrodzeń w horyzoncie kolejnych 3 miesięcy, ale na bardzo wysokim, na tle danych historycznych, poziomie - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Podwyżki wynagrodzeń 2022

"Odsetek firm przewidujących wzrost przeciętnego wynagrodzenia w kolejnym kwartale spadł kdk o 2,5 pp. do poziomu 46 proc. (48 proc. po przeważeniu zatrudnieniem). Obecny poziom tego wskaźnika przewyższa jednak długookresową średnią o ponad 20 pp. Spadek kdk odnotowano również w przypadku prognoz na kolejne 12 miesięcy – w ciągu roku wynagrodzenia zamierza podnieść 71,5 proc. firm; w poprzednim kwartale wartość ta wynosiła 76 proc." - napisano.

Autopromocja

Dane ankietowe sugerują, że planowane podwyżki wynagrodzeń będą miały, podobnie jak w poprzednim kwartale, raczej powszechny charakter.

Ponad 55 proc. firm prognozujących wzrost przeciętnej płacy deklaruje, że podwyżki dostanie ponad 80 proc. zatrudnionych, kolejne 17,5 proc. ankietowanych przewiduje podwyżki dla 50-80 proc. załogi. Rozkład odpowiedzi na analogiczne pytanie zadane w II kw. br. (czyli dotyczące prognoz na III kw. br.) był bardzo zbliżony – łącznie ok. 70 proc. prognozujących podwyżki informowało, że wzrost wynagrodzeń będzie dotyczył ponad połowy pracowników firmy.

Presja płacowa 2022

Podobnie jak w przypadku presji płacowej, zróżnicowanie branżowe odsetka firm prognozujących podwyżki jest niskie na tle danych historycznych.

"Największy udział przedsiębiorstw planujących podwyższenie wynagrodzeń w kolejnym kwartale jest w tych sekcjach, w których presja płacowa jest największa tj. w transporcie i przetwórstwie, ale we wszystkich analizowanych sektorach (poza gospodarką wodną) przekracza on 40 proc." - napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozkład wysokości prognozowanych podwyżek wynagrodzeń pozostał bardzo zbliżony do wartości notowanych od roku.

"Od końca ubiegłego roku miary pozycyjne rozkładu prognozowanych podwyżek utrzymują się na podwyższonym względem danych historycznych, ale stabilnym poziomie. Średnia wysokość prognozowanej podwyżki płac według ostatniego odczytu wynosi 7,1 proc. (niecałe 2 pp. więcej od długookresowej średniej), wartości 1. i 3. kwartyla rozkładu pozostały na wysokości odpowiednio 5 proc. i 10 proc. Według prognoz na kolejne 12 miesięcy po raz kolejny wzrosła natomiast średnia i medianowa wysokość podwyżki. Wartości te rosną od roku, przy stabilnej wartości 1. i 3. kwartyla rozkładu" - napisano.

Wzrost kosztów pracy

Czynnikiem hamującym wzrost wynagrodzeń może być duża wrażliwość firm na wzrost kosztów pracy.

Blisko 32 proc. ankietowanych firm twierdzi, że w ogóle nie ma przestrzeni finansowej do podwyżek płac.

Kolejne 38 proc. deklaruje, że mogą sobie pozwolić na maksymalnie 5-procentowy wzrost kosztów pracy przy założeniu utrzymania rentowności na satysfakcjonującym poziomie.

Wzrost kosztów pracy powyżej 10 proc. akceptowalny byłby dla niespełna 9 proc. ankietowanych firm.

"Wrażliwość przedsiębiorstw na wzrost kosztów pracy różni się w zależności od sekcji PKD – największy udział firm deklarujących brak takiej przestrzeni finansowej jest w Edukacji (37,5 proc.), Gospodarce wodnej i ściekowej (37,2 proc.), Działalności w zakresie usług administrowania (37 proc.) oraz Działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią (36,6 proc.). Najmniejszy zaś w: Informacji i komunikacji (21,7 proc.), Handlu (27 proc.) i Przetwórstwie przemysłowym (27,5 proc.)" - podaje NBP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA