Wynagrodzenia - czy firmy planują podwyżki?
REKLAMA
REKLAMA
Podwyżki wynagrodzeń 2022
"Odsetek firm przewidujących wzrost przeciętnego wynagrodzenia w kolejnym kwartale spadł kdk o 2,5 pp. do poziomu 46 proc. (48 proc. po przeważeniu zatrudnieniem). Obecny poziom tego wskaźnika przewyższa jednak długookresową średnią o ponad 20 pp. Spadek kdk odnotowano również w przypadku prognoz na kolejne 12 miesięcy – w ciągu roku wynagrodzenia zamierza podnieść 71,5 proc. firm; w poprzednim kwartale wartość ta wynosiła 76 proc." - napisano.
REKLAMA
Dane ankietowe sugerują, że planowane podwyżki wynagrodzeń będą miały, podobnie jak w poprzednim kwartale, raczej powszechny charakter.
Ponad 55 proc. firm prognozujących wzrost przeciętnej płacy deklaruje, że podwyżki dostanie ponad 80 proc. zatrudnionych, kolejne 17,5 proc. ankietowanych przewiduje podwyżki dla 50-80 proc. załogi. Rozkład odpowiedzi na analogiczne pytanie zadane w II kw. br. (czyli dotyczące prognoz na III kw. br.) był bardzo zbliżony – łącznie ok. 70 proc. prognozujących podwyżki informowało, że wzrost wynagrodzeń będzie dotyczył ponad połowy pracowników firmy.
Presja płacowa 2022
Podobnie jak w przypadku presji płacowej, zróżnicowanie branżowe odsetka firm prognozujących podwyżki jest niskie na tle danych historycznych.
"Największy udział przedsiębiorstw planujących podwyższenie wynagrodzeń w kolejnym kwartale jest w tych sekcjach, w których presja płacowa jest największa tj. w transporcie i przetwórstwie, ale we wszystkich analizowanych sektorach (poza gospodarką wodną) przekracza on 40 proc." - napisano.
Rozkład wysokości prognozowanych podwyżek wynagrodzeń pozostał bardzo zbliżony do wartości notowanych od roku.
"Od końca ubiegłego roku miary pozycyjne rozkładu prognozowanych podwyżek utrzymują się na podwyższonym względem danych historycznych, ale stabilnym poziomie. Średnia wysokość prognozowanej podwyżki płac według ostatniego odczytu wynosi 7,1 proc. (niecałe 2 pp. więcej od długookresowej średniej), wartości 1. i 3. kwartyla rozkładu pozostały na wysokości odpowiednio 5 proc. i 10 proc. Według prognoz na kolejne 12 miesięcy po raz kolejny wzrosła natomiast średnia i medianowa wysokość podwyżki. Wartości te rosną od roku, przy stabilnej wartości 1. i 3. kwartyla rozkładu" - napisano.
Wzrost kosztów pracy
Czynnikiem hamującym wzrost wynagrodzeń może być duża wrażliwość firm na wzrost kosztów pracy.
Blisko 32 proc. ankietowanych firm twierdzi, że w ogóle nie ma przestrzeni finansowej do podwyżek płac.
Kolejne 38 proc. deklaruje, że mogą sobie pozwolić na maksymalnie 5-procentowy wzrost kosztów pracy przy założeniu utrzymania rentowności na satysfakcjonującym poziomie.
Wzrost kosztów pracy powyżej 10 proc. akceptowalny byłby dla niespełna 9 proc. ankietowanych firm.
"Wrażliwość przedsiębiorstw na wzrost kosztów pracy różni się w zależności od sekcji PKD – największy udział firm deklarujących brak takiej przestrzeni finansowej jest w Edukacji (37,5 proc.), Gospodarce wodnej i ściekowej (37,2 proc.), Działalności w zakresie usług administrowania (37 proc.) oraz Działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią (36,6 proc.). Najmniejszy zaś w: Informacji i komunikacji (21,7 proc.), Handlu (27 proc.) i Przetwórstwie przemysłowym (27,5 proc.)" - podaje NBP.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat