REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia - czy firmy planują podwyżki?

Jaki wzrost wynagrodzeń 2022?
Jaki wzrost wynagrodzeń 2022?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń 2022. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano niewielki spadek udziału firm planujących podwyżki wynagrodzeń w horyzoncie kolejnych 3 miesięcy, ale na bardzo wysokim, na tle danych historycznych, poziomie - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Podwyżki wynagrodzeń 2022

"Odsetek firm przewidujących wzrost przeciętnego wynagrodzenia w kolejnym kwartale spadł kdk o 2,5 pp. do poziomu 46 proc. (48 proc. po przeważeniu zatrudnieniem). Obecny poziom tego wskaźnika przewyższa jednak długookresową średnią o ponad 20 pp. Spadek kdk odnotowano również w przypadku prognoz na kolejne 12 miesięcy – w ciągu roku wynagrodzenia zamierza podnieść 71,5 proc. firm; w poprzednim kwartale wartość ta wynosiła 76 proc." - napisano.

REKLAMA

Autopromocja

Dane ankietowe sugerują, że planowane podwyżki wynagrodzeń będą miały, podobnie jak w poprzednim kwartale, raczej powszechny charakter.

Ponad 55 proc. firm prognozujących wzrost przeciętnej płacy deklaruje, że podwyżki dostanie ponad 80 proc. zatrudnionych, kolejne 17,5 proc. ankietowanych przewiduje podwyżki dla 50-80 proc. załogi. Rozkład odpowiedzi na analogiczne pytanie zadane w II kw. br. (czyli dotyczące prognoz na III kw. br.) był bardzo zbliżony – łącznie ok. 70 proc. prognozujących podwyżki informowało, że wzrost wynagrodzeń będzie dotyczył ponad połowy pracowników firmy.

Presja płacowa 2022

Podobnie jak w przypadku presji płacowej, zróżnicowanie branżowe odsetka firm prognozujących podwyżki jest niskie na tle danych historycznych.

"Największy udział przedsiębiorstw planujących podwyższenie wynagrodzeń w kolejnym kwartale jest w tych sekcjach, w których presja płacowa jest największa tj. w transporcie i przetwórstwie, ale we wszystkich analizowanych sektorach (poza gospodarką wodną) przekracza on 40 proc." - napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozkład wysokości prognozowanych podwyżek wynagrodzeń pozostał bardzo zbliżony do wartości notowanych od roku.

"Od końca ubiegłego roku miary pozycyjne rozkładu prognozowanych podwyżek utrzymują się na podwyższonym względem danych historycznych, ale stabilnym poziomie. Średnia wysokość prognozowanej podwyżki płac według ostatniego odczytu wynosi 7,1 proc. (niecałe 2 pp. więcej od długookresowej średniej), wartości 1. i 3. kwartyla rozkładu pozostały na wysokości odpowiednio 5 proc. i 10 proc. Według prognoz na kolejne 12 miesięcy po raz kolejny wzrosła natomiast średnia i medianowa wysokość podwyżki. Wartości te rosną od roku, przy stabilnej wartości 1. i 3. kwartyla rozkładu" - napisano.

Wzrost kosztów pracy

Czynnikiem hamującym wzrost wynagrodzeń może być duża wrażliwość firm na wzrost kosztów pracy.

Blisko 32 proc. ankietowanych firm twierdzi, że w ogóle nie ma przestrzeni finansowej do podwyżek płac.

Kolejne 38 proc. deklaruje, że mogą sobie pozwolić na maksymalnie 5-procentowy wzrost kosztów pracy przy założeniu utrzymania rentowności na satysfakcjonującym poziomie.

Wzrost kosztów pracy powyżej 10 proc. akceptowalny byłby dla niespełna 9 proc. ankietowanych firm.

"Wrażliwość przedsiębiorstw na wzrost kosztów pracy różni się w zależności od sekcji PKD – największy udział firm deklarujących brak takiej przestrzeni finansowej jest w Edukacji (37,5 proc.), Gospodarce wodnej i ściekowej (37,2 proc.), Działalności w zakresie usług administrowania (37 proc.) oraz Działalności związanej z zakwaterowaniem i gastronomią (36,6 proc.). Najmniejszy zaś w: Informacji i komunikacji (21,7 proc.), Handlu (27 proc.) i Przetwórstwie przemysłowym (27,5 proc.)" - podaje NBP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta rodzinna 2024 i 2025 r.

Kto ma prawo do renty rodzinnej? Co z rentą rodzinną w 2024 i 2025? Czy renta rodzinna jest waloryzowana? Ile wynosi limit dorabiana do renty rodzinnej od czerwca 2024? Kiedy ZUS zawiesi albo zmniejszy rentę rodzinną? 

Wsparcie dla dzieci i uczniów z rodzin poszkodowanych wskutek zjawisk atmosferycznych – zasiłek 1000 zł, dofinansowanie wyjazdu 1540 zł, wsparcie organizacji zajęć 500 zł

W razie wystąpienia zjawisk pogodowych takich jak powódź czy huragan poszkodowane dzieci i uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia. W ramach wsparcia możliwe jest otrzymanie zasiłku oraz dofinansowania do wyjazdu i zajęć opiekuńczych.

Kiedy wejdzie 35 dni urlopu?

NSZZ "Solidarność" chce wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 35 dni i zrównania go dla wszystkich pracowników. Od kiedy każdy pracownik będzie miał prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego?

Jak obliczyć ile dni urlopu się należy?

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Liczbę przysługujących dni urlopu ustala się zależności od stażu pracy pracownika.

REKLAMA

Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu?
Czy opłaca się przejść na emeryturę w czerwcu? Zdecydowanie nie, chodzi o roczną waloryzację. Chociaż w tym roku jest rekordowa, dobrze jest poczekać z przejściem na emeryturę przed czerwcem czy w lipcu i kolejnych miesiącach.
Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem

Urlop macierzyński to nie urlop: to praca w domu i opieka nad dzieckiem. Trwa zbieranie podpisów pod petycją na rzecz zmiany określenia: "urlop macierzyński". Aż 90 proc. respondentów uważa, że określenie „urlop” nie pasuje do okresu opieki nad dzieckiem, szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia. Podobnie powinno się zastąpić sformułowanie: zasiłek macierzyński - zasiłkiem rodzicielskim.

Kiedy 20 a kiedy 26 dni urlopu?

W zależności od okresu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika wynosi 20 lub 26 dni. Jakie okresy wlicza się do okresu, od którego ustala się wymiar urlopu?

Ważne: Lex Uber [od 17 czerwca polskie prawo jazdy dla kierowców z aplikacji]

Tak zwane Lex Uber, to już od 17 czerwca 2024 r. kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do realizacji usług przewozu muszą posiadać polskie prawo jazdy. Najważniejsze cele to: poprawa bezpieczeństwa pasażerów, wysokie kary dla pośredników i ujednolicenie zasad przewozu.

REKLAMA

Oskładkowanie umów o dzieło. Komentarz ministry rodziny, pracy i polityki społecznej

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że pełne ozusowanie umów zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników. To rozwiązanie jest akceptowane przez organizacje społeczne.

Kiedy jest niedziela handlowa w czerwcu?

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA