REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składka zdrowotna w 2020 r.

Marta Borysiuk
Składka zdrowotna w 2020 r.
Składka zdrowotna w 2020 r.

REKLAMA

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2020 r. jest już znana. Będzie obowiązywała w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne i jaką kwotę od podatku ma prawo odliczyć przedsiębiorca w 2020 r.? Ile wynoszą wszystkie składki ZUS w 2020 r.?

Sprawdź: Składka zdrowotna 2021

Autopromocja

Składka zdrowotna 2020

Główny Urząd Statystyczny opublikował w dniu 21 stycznia 2020 r. wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw włącznie z wypłatami z zysku za czwarty kwartał 2019 roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło zatem 5368,01 .

Z kolei podstawę do wyliczenia składki zdrowotnej stanowi 75 % tej sumy, czyli kwota 4026 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru.

Oznacza to, że składka zdrowotna w 2020 roku wynosi 362,34 zł. W porównaniu z rokiem 2019 jest to wzrost o 20,02 zł.

Składkę w nowej wysokości – 362,34 zł przedsiębiorcy opłacą w lutym 2020 r., regulując należności za styczeń 2020 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składka zdrowotna przedsiębiorcy w 2020 roku wynosi 362,34 zł (w roku 2019 składka wynosiła 342,32 zł).

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2020 roku wynosi 4026 zł.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Wysokość wszystkich składek

O tym, jaka będzie wysokość składek ZUS decyduje kwota przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Zgodnie z założeniami projektu budżetu na 2020 r., w 2020 r. wzrośnie ona z kwoty 4765 zł do 5227 zł. Obecnie przedsiębiorcy opłacają składki od zadeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 60 procent średniego wynagrodzenia. W 2020 roku jest to – zgodnie z założeniami do ustawy budżetowej kwota 3136,20 zł.

Ile wynosi składka emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa i fundusz pracy w 2020 r.?

• składka emerytalna - 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
• składka rentowa - 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
• składka chorobowa - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
• składka wypadkowa - 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
• składka na Fundusz Pracy - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)

Łącznie przedsiębiorcy zapłacą 1431,48 zł miesięcznie. To aż o 114,51 zł więcej niż w 2019 roku.

Składka zdrowotna do odliczenia za 2020 r.

Podatnik ma prawo do odliczenia 7,75% z podstawy wymiaru na ubezpieczenie zdrowotne od podatku w ramach rozliczeń podatku od osób fizycznych. Oznacza to, że odliczeniu podlega kwota 312,02 zł miesięcznie.

Preferencyjny ZUS

Wyższe składki zapłacą również osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS.

 • składka emerytalna wyniesie 152,26 zł,
 • składka rentowa 62,40 zł,
 • składka chorobowa 19,11 zł,
 • składka wypadkowa 13,03 zł.

Razem to 246,80 zł

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne nie opłacają składki na Fundusz Pracy.

Łącznie ze składką zdrowotną, firmy z preferencyjnym ZUS-em zapłacą 609,14 zł.

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne

Zgodnie z przepisami Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego mają m.in.:

 • pracownicy, zleceniobiorcy,
 • osoby prowadzące działalność gospodarczą,
 • dzieci, studenci, uczniowie,
 • emeryci, renciści
 • bezrobotni.

Oznacza to, że osoba prowadząca działalność pozarolniczą ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do korzystania bezpłatnie z publicznej służby zdrowia.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej

Przepisy dają możliwość zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej, zarówno w całości jak i w części. Dotyczy to przedsiębiorców posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności) oraz emerytów i rencistów.

Przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne jeżeli:

 • jest emerytem lub rencistą i otrzymuje świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia – w roku 2020 r. jest to kwota 2600 zł oraz
 • jest emerytem lub rencistą i uzyskuje dodatkowe przychody tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury (minimalna emerytura w 2020 r. ma wynieść 1200 zł brutto),
 • legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, który opłaca podatek dochodowy z prowadzonej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej,
 • legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i uzyskuje przychody z tytułu działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury, bądź
 • opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  REKLAMA

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  REKLAMA