Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA
Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?
Podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest odpowiednia wysokość wynagrodzenia z odprowadzanymi składkami. W przypadku przedsiębiorców nie możemy mówić o wysokości wynagrodzenia. Nie ma znaczenia także wysokość przychodu. Istotna jest zadeklarowana podstawa, od której odprowadzane będą składki do ZUS i czy będzie odprowadzana składka na Fundusz Pracy.
Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł
Zwolnienie ze składek a zasiłek dla bezrobotnych
Przedsiębiorcy, którzy na początku swojej działalności skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek, w przypadku zamknięcia firmy w trakcie korzystania z ulgi, nie otrzymają prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
Kup książkę:
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych poradW przypadku skorzystania z opcji zwolnienia ze składek, przypadek wydaje się być nieskomplikowanym, brak składek oznacza brak zasiłku.
ZUS preferencyjny a zasiłek dla bezrobotnych
Analogicznie wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy opłacali tzw. ZUS preferencyjny.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak jest, skoro składki były odprowadzane? Tak, ale przepisy stanowią, że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje w przypadku odprowadzania składek od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Podstawę wymiaru składek preferencyjnych stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePrzedsiębiorca musi także opłacać składkę na Fundusz Pracy. Przepisy nakładają obowiązek jej odprowadzania dopiero od wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Prawo do zasiłku otrzymają tylko ci przedsiębiorcy, którzy odprowadzali składki naliczane od co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPodstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(1)
Pokaż: