reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że ze względu na okres wakacyjny oraz mniejszą liczbę osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, rodzice dzieci do 8. roku życia mogą pobierać go do dnia 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można korzystać w razie potrzeby ze standardowego zasiłku opiekuńczego, który reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni na rok

Od 27 lipca 2020 r. istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego tak jak było to przed nastaniem epidemii koronawirusa. To świadczenie również przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola. Mogą skorzystać z niego także rodzice zatrudniający nianię, gdy opiekunka zachoruje. Analogicznie dotyczy to również opiekuna dziennego. Ile dni zasiłku opiekuńczego przysługuje? Zgodnie z przedmiotową ustawą rodzice dziecka do 8. roku życia mogą skorzystać z zasiłku do maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Warto podkreślić, że jest to łączna liczba dni przysługująca rodzicom na wszystkie dzieci. Limit 60 dni "idzie" za rodzicami, a nie za każdym dzieckiem. Nawet jeśli do zasiłku uprawnieni są i mama i tata łącznie (pula 60 dni rozkłada się na mamę i tatę) mogą wykorzystać 60 dni na swoje dzieci (a nie na każde dziecko po 60 dni).

Zobacz: Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

Co istotne, zasiłek ten przysługuje także w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia. Jest to tzw. chorobowe, gdy rodzic otrzymuje zwolnienie lekarskie w razie choroby dziecka. Wiąże się to bowiem z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zgodnie z art. 34 ustawy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli w domu jest inny członek rodziny, który może sprawować opiekę nad dzieckiem. Nie dotyczy to dzieci do 2. roku życia.

Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dla osób ze stałą miesięczną pensją będzie to 80% wynagrodzenia.

Dzieci niepełnosprawne

Jeśli dziecko ukończyło 14 lat i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymaga opieki w związku z ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek opiekuńczy nadal przysługuje. Przyznaje się go do ukończenia przez nie 18. roku życia. W tej sytuacji jest to jednak już niższy wymiar - 30 dni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama