REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym od 27 lipca 2020 r.? Opieka nad dzieckiem w wakacje. / fot. Shutterstock
Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym od 27 lipca 2020 r.? Opieka nad dzieckiem w wakacje. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że ze względu na okres wakacyjny oraz mniejszą liczbę osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, rodzice dzieci do 8. roku życia mogą pobierać go do dnia 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można korzystać w razie potrzeby ze standardowego zasiłku opiekuńczego, który reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni na rok

Od 27 lipca 2020 r. istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego tak jak było to przed nastaniem epidemii koronawirusa. To świadczenie również przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola. Mogą skorzystać z niego także rodzice zatrudniający nianię, gdy opiekunka zachoruje. Analogicznie dotyczy to również opiekuna dziennego. Ile dni zasiłku opiekuńczego przysługuje? Zgodnie z przedmiotową ustawą rodzice dziecka do 8. roku życia mogą skorzystać z zasiłku do maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Warto podkreślić, że jest to łączna liczba dni przysługująca rodzicom na wszystkie dzieci. Limit 60 dni "idzie" za rodzicami, a nie za każdym dzieckiem. Nawet jeśli do zasiłku uprawnieni są i mama i tata łącznie (pula 60 dni rozkłada się na mamę i tatę) mogą wykorzystać 60 dni na swoje dzieci (a nie na każde dziecko po 60 dni).

Zobacz: Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

Co istotne, zasiłek ten przysługuje także w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia. Jest to tzw. chorobowe, gdy rodzic otrzymuje zwolnienie lekarskie w razie choroby dziecka. Wiąże się to bowiem z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 34 ustawy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli w domu jest inny członek rodziny, który może sprawować opiekę nad dzieckiem. Nie dotyczy to dzieci do 2. roku życia.

Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dla osób ze stałą miesięczną pensją będzie to 80% wynagrodzenia.

Dzieci niepełnosprawne

Jeśli dziecko ukończyło 14 lat i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymaga opieki w związku z ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek opiekuńczy nadal przysługuje. Przyznaje się go do ukończenia przez nie 18. roku życia. W tej sytuacji jest to jednak już niższy wymiar - 30 dni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA