REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 27 lipca 2020 r. już nie przysługuje

Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym od 27 lipca 2020 r.? Opieka nad dzieckiem w wakacje. / fot. Shutterstock
Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym od 27 lipca 2020 r.? Opieka nad dzieckiem w wakacje. / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje od dnia 27 lipca 2020 r. Ze względu na okres wakacyjny i mniejszą liczbę osób pobierających ten zasiłek ostatnim dniem, za który można go otrzymać jest 26 lipca. Po tej dacie istnieje możliwość korzystania ze standardowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 lipca 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że ze względu na okres wakacyjny oraz mniejszą liczbę osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, rodzice dzieci do 8. roku życia mogą pobierać go do dnia 26 lipca 2020 r. Po tej dacie można korzystać w razie potrzeby ze standardowego zasiłku opiekuńczego, który reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni na rok

Od 27 lipca 2020 r. istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego tak jak było to przed nastaniem epidemii koronawirusa. To świadczenie również przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola. Mogą skorzystać z niego także rodzice zatrudniający nianię, gdy opiekunka zachoruje. Analogicznie dotyczy to również opiekuna dziennego. Ile dni zasiłku opiekuńczego przysługuje? Zgodnie z przedmiotową ustawą rodzice dziecka do 8. roku życia mogą skorzystać z zasiłku do maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Warto podkreślić, że jest to łączna liczba dni przysługująca rodzicom na wszystkie dzieci. Limit 60 dni "idzie" za rodzicami, a nie za każdym dzieckiem. Nawet jeśli do zasiłku uprawnieni są i mama i tata łącznie (pula 60 dni rozkłada się na mamę i tatę) mogą wykorzystać 60 dni na swoje dzieci (a nie na każde dziecko po 60 dni).

Zobacz: Po 26 lipca 2020 r. można wnioskować o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach

Co istotne, zasiłek ten przysługuje także w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia. Jest to tzw. chorobowe, gdy rodzic otrzymuje zwolnienie lekarskie w razie choroby dziecka. Wiąże się to bowiem z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 34 ustawy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli w domu jest inny członek rodziny, który może sprawować opiekę nad dzieckiem. Nie dotyczy to dzieci do 2. roku życia.

Wysokość zasiłku wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Dla osób ze stałą miesięczną pensją będzie to 80% wynagrodzenia.

Dzieci niepełnosprawne

Jeśli dziecko ukończyło 14 lat i posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymaga opieki w związku z ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek opiekuńczy nadal przysługuje. Przyznaje się go do ukończenia przez nie 18. roku życia. W tej sytuacji jest to jednak już niższy wymiar - 30 dni.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA