REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, Cudzoziemcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 15102 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za sierpień 2023

15102,2 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej według stanu na ostatni dzień sierpnia 2023 r. – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To o 22,6 tys. osób mniej niż w lipcu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku 42,0 lata. Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

990 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce w sierpniu 2023 r. To 6,5% ogółu zatrudnionych. GUS podał dane

990 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce w końcu sierpnia 2023 r. Było ich o ponad 6,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących utrzymał się w sierpniu na dotychczasowym poziomie 6,5%. Obcokrajowcy pracujący w Polsce pochodzili z ponad 150 państw. Najwięcej było pracowników z Ukrainy – prawie 692 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Czy działalność gospodarcza wlicza się do stażu pracy?

Jest światełko nadziei dla przedsiębiorców. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajęła się pytaniem RPO: czy do stażu pracy wlicza się działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne? Ogromna ilość przedsiębiorców czy samozatrudnionych w Polsce wykonujących pracę np. na podstawie umowy zlecenia czy o dzieło od wielu lat postuluje o wliczanie do stażu pracy - warunkującego uprawnienia pracownicze - okresów działalności gospodarczej oraz pracy świadczonej na podstawie umów cywilnoprawnych.

B2B a BHP

B2B a BHP - jakie są obowiązki pracodawców czy przedsiębiorców współpracujących z osobami niebędącymi pracownikami czy też  z innymi przedsiębiorcami? Czy jednoosobowa działalność musi mieć szkolenie BHP? Czy pracodawca musi zapewnić BHP studentom? Okazuje się, że jest wiele obowiązków, o których nie wiedzą pracodawcy czy przedsiębiorcy.

996,5 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce w lipcu 2023 r. To 6,5% ogółu zatrudnionych

996,5 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce w końcu lipca 2023 r., o ponad 10 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Ich udział w ogólnej liczbie pracujących wyniósł w lipcu 6,5%. Obcokrajowcy pracujący w Polsce pochodzili z ponad 150 państw. Najwięcej było pracowników z Ukrainy – prawie 691 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Praca cudzoziemców. 986 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce pod koniec czerwca 2023 r. To 6,4% ogółu zatrudnionych.

Na koniec czerwca 2023 r. pracowało w Polsce 986 tys. cudzoziemców. Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4%. Obcokrajowcy wykonujący pracę w czerwcu 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najwięcej było pracowników z Ukrainy – prawie 686 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

Zatrudnianie cudzoziemców. Jakie są skutki niewypracowanie zadeklarowanej liczby godzin

Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców na podstawie umowy zlecenia i dokumentu legalizującego taką pracę zastanawiają się, co w przypadku niewypracowania zadeklarowanej liczby godzin? Czy mogą wypłacić wynagrodzenie za rzeczywiście przepracowane godziny? Odpowiadamy. 

Praca cudzoziemców. Prawie 983 tys. cudzoziemców pracowało w Polsce pod koniec maja 2023 r. Stanowili 6,4% ogółu pracujących. GUS podał dane

Na koniec maja 2023 r. pracowało w Polsce 982,9 tys. cudzoziemców. Ich udział w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,4%. Obcokrajowcy wykonujący pracę w maju 2023 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najwięcej było pracowników z Ukrainy – prawie 685 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Prawie 7 proc. zatrudnionych w Polsce to cudzoziemcy. GUS podał dane za marzec 2023 r.

Ponad milion obcokrajowców pracowało w Polsce w końcu marca 2023 r. Cudzoziemcy stanowili 6,6% ogólnej liczby wykonujących pracę w Polsce. Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy pochodzili z ponad 150 państw.

PPK. Naliczanie wpłat za osobę współpracującą

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Na początku września br. poślubiłem swoją pracownicę i zgłosiłem ją do ubezpieczeń społecznych jako osobę współpracującą. W związku z tym, że jest ona uczestnikiem PPK, mam pytanie, czy nadal jestem zobowiązany do naliczania za nią wpłat do PPK?   

Praca cudzoziemców. Czy student – cudzoziemiec musi mieć zezwolenie na pracę

Cudzoziemiec z kraju trzeciego, by legalnie pracować w Polsce powinien mieć tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Jest bowiem grupa cudzoziemców, którzy nie potrzebują zezwolenia na pracę. Zaliczają się do niej m.in. studenci. Jakie warunki powinien spełnić student (cudzoziemiec), by świadczyć pracę w Polsce bez zezwolenia na pracę? Odpowiadamy. 

Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej. Jakie korzyści i obowiązki?

Po narodzinach dziecka tacie przysługuje prawo do trzech rodzajów urlopu – tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. Ten pierwszy jest zależny od urlopu macierzyńskiego, a pozostałe dwa są niezależne od siebie i urlopu branego przez matkę. Z takiej formy wolnego mogą korzystać m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Wiemy, ilu cudzoziemców pracowało w Polsce w 2022 r. GUS podał dane

Ponad milion cudzoziemców pracowało w Polsce w końcu 2022 r. Stanowili oni 6,5% ogólnej liczby wykonujących pracę w naszym kraju. Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 r. liczba cudzoziemców w tej grupie wzrosła o 27,3%. Główny Urząd Statystyczny podał dane o cudzoziemcach wykonujących pracę w Polsce w 2022 r.

Od 1 sierpnia 2023 r. zmiany dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Trzeba sprawdzić dokumenty

Straciły moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy od 1 sierpnia posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca (w zależności od jego sytuacji formalno-prawnej). 

Praca sezonowa cudzoziemca

Praca sezonowa cudzoziemca jest możliwa w Polsce - jednak tylko w konkretnych branżach i przez określony czas. Określone są szczegółowo podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenia na pracę sezonową, biorąc pod uwagę znacznie wyższe zapotrzebowanie na siłę roboczą w niektórych okresach roku ze względu na powtarzające się czynności i uwarunkowania sezonowe.

Praca cudzoziemców: Czy podwyżka wynagrodzenia wymaga nowego zezwolenia

Zezwolenie na pracę, które pracodawca uzyskuje, kiedy chce zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, określa między innymi wynagrodzenie, jakie ma otrzymywać pracownik – cudzoziemiec. Jakie powinno być to wynagrodzenie? Czy pracodawca może dać podwyżkę pracownikowi – cudzoziemcowi? Wyjaśniamy.

Od 5 maja 2023 r. nowe zasady zatrudniania cudzoziemców i nowy wzór zaproszenia

W dniu 5 maja 2023 r. wejdą w życie nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Jakie będzie wyglądał wzór zaproszenia, wzór formularza wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń oraz jaka jest wysokości środków, które powinien posiadać zapraszający?

Przepisy dotyczące emerytur dla cudzoziemców nie zmieniły się w ostatnich latach

Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, aby otrzymać polską emeryturę, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w Polsce.

Cudzoziemcy - zezwolenie na pracę. Kiedy potrzebny nowy dokument?

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego, którego dokument pobytowy uprawnia do wykonywania pracy w Polsce. Wydaje się je na wniosek pracodawcy dla wskazanego w nim cudzoziemca. W zezwoleniu określa się warunki zatrudnienia. Czy każda ich zmiana wymaga uzyskania nowego zezwolenia na pracę? Odpowiadamy.

Trudno o wizę dla cudzoziemca, który chce pracować w Polsce

Niektóre polskie placówki dyplomatyczno–konsularne w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Czy każda emerytura i renta zwalnia z płacenia ZUS?

Kwestie podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej dla emerytów i rencistów nie różnią się niczym od prowadzenia firmy przez innych przedsiębiorców. Mogą oni wybrać jedną z trzech form opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy bądź ryczałt. Inaczej natomiast prezentuje się kwestia składek na ubezpieczenie społeczne.

Rośnie liczba firm należących do cudzoziemców

Rośnie liczba podmiotów gospodarczych należących do cudzoziemców. Jak powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec. Drugie i trzecie miejsce zajmują Białorusini i Wietnamczycy. Zaraz za nimi są Niemcy i Rosjanie.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - co warto wiedzieć?

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest uproszczoną procedurą zatrudniania cudzoziemców z wybranych krajów. Uproszczoną w stosunku do zezwolenia na pracę. Nazywana jest także procedurą oświadczeniową. Obecnie, po wykluczeniu Rosji (w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie), pracodawcy w Polsce mogą zatrudniać w tym trybie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Zmiana zezwolenia na pobyt czasowy i pracę

Cudzoziemiec, który przebywa w Polsce w ramach zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, gdy zmienia warunki zatrudnienia lub pracodawcę, nie zawsze musi składać wniosek o nowe zezwolenie. Może również zmienić te, które ma. Co warto wiedzieć o procedurze zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę?

Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. W grudniu 2022 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1 mln 63 tys. i wzrosła o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 r.

Przedłużenie zezwolenia na pracę typu A

Zezwolenie na pracę typu A jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium RP na podstawie umowy z pracodawcą, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski. Okres ważności takiego zezwolenia wynosi maksymalnie 3 lata. Gdy zbliża się data końcowa dokumentu i pracodawca nadal chce zatrudniać cudzoziemca, może złożyć wniosek o przedłużenie zezwolenia. Jak i kiedy to zrobić? Odpowiadamy.

Prawie 2 miliony ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce rośnie, wśród nich najwięcej jest obywateli Ukrainy. Zasilają oni nasz rynek pracy, uzupełniają luki kadrowe i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – przekazała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Koniec 2022 roku! Podsumowanie sytuacji na polskim rynku pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dokonało podsumowania za 2021 r. i 2022 r. na polskim rynku pracy. Jaka jest skala bezrobocia? Ile wynosił współczynnik aktywności w 2022 r.? Co się zmieniło i zmieni w 2023 r.?

Blisko 60% mikroprzedsiębiorców nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać formy działalności

Jak wynika z najnowszego badania, niemal sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie zmienić jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną formę prowadzenia biznesu. Z kolei co szósty ankietowany zamierza dokonać takiej zmiany. Ponad połowa przedstawicieli tej ostatniej grupy deklaruje przejście na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a co dziesiąty respondent planujący przekształcenie chce wybrać spółkę komandytową. Głównymi powodami planowanych zmian są obciążenia ZUS-owskie oraz podatkowe.

Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?

Multikulti – czy Polska jest na to gotowa

W ostatnich latach Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej, i wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego. Takie wnioski płyną z raportu „Europolis. Migranci w Polsce” przygotowanego dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight.

Liczba ubezpieczonych cudzoziemców stale rośnie

Na koniec września liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła ponad 1 mln i wzrosła o 44 tys. w stosunku do sierpnia – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Czy ulga PIT-0 przysługuje emerytowi na etacie i prowadzącemu działalność

PIT-0 dla seniora. Czy ulga w PIT przysługuje emerytowi na etacie i prowadzącemu działalność gospodarczą?

Obcokrajowcy zalewają rynek pracy. Coraz więcej zezwoleń na pobyt

Obcokrajowcy w Polsce: Urzędnicy wydali rdr. o blisko 60 proc. więcej zezwoleń na pobyt czasowy niż rok temu.

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej a zasiłek dla bezrobotnych

Jaki wpływ na prawo do zasiłku i okres jego wypłacania ma zawieszenie działalności gospodarczej, a jaki zamknięcie działalności? Odpowiadamy.

Zezwolenie jednolite - co w przypadku odmowy wszczęcia postępowania?

O zezwolenie jednolite na pobyt czasowy i pracę stara się cudzoziemiec, który chce przedłużyć swój pobyt w Polsce, a głównym celem tego pobytu jest praca. W przepisach znajdziemy szereg okoliczności, które sprawiają, że wojewoda odmówi wszczęcia postępowania w sprawie wydania takiego zezwolenia. Warto więc sprawdzić, przed złożeniem wniosku, czy cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Zatrudnianie cudzoziemców - co zmienią nowe przepisy?

Zatrudnianie cudzoziemców. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców usprawni proces wydawania dokumentów legalizujących ich pracę – oceniła Konfederacja Lewiatan. Zastrzegła jednak, że nowe zasady nałożą też na pracodawców pewne ograniczenia i dodatkowe koszty.

Własna działalność a L4 w ciąży

Czy prowadzenie działalności gospodarczej przez kobietę w zaawansowanej ciąży może być uznane przez ZUS jako przeszkoda do podlegania ubezpieczeniom społecznym? Czy ZUS może uznać, że działalność została założona pozornie, dla uzyskania zasiłku z ZUS? Czy ważna jest wysokość przychodu w porównaniu do kosztów prowadzonej działalności?

Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - o co chodzi?

Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy jest możliwe na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia.

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

Narodziny dziecka to szczególny moment, z którym wiąże się wiele zmian - w tym również te finansowe. Czy przedsiębiorczynie, które spodziewają się dziecka, mogą liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego - a jeśli tak, to na jakich warunkach?

Webinarium „Umowy cywilnoprawne z cudzoziemcami”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowy cywilnoprawne z cudzoziemcami” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 30 września 2022 roku. Polecamy!

Zatrudnianie cudzoziemców - czy odcisk stempla w paszporcie coś zmienia?

Cudzoziemcy, którzy starają się w Polsce o zezwolenie na pobyt czasowy, po złożeniu wniosku mogą liczyć na legalny pobyt do czasu wydania decyzji. W trakcie tego pobytu mogą też być uprawnieni do pracy. Muszą jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Odpowiadamy.

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?

Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.

REKLAMA