REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca cudzoziemców: Czy podwyżka wynagrodzenia wymaga nowego zezwolenia

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
paszport pieczątka wizy przekroczenie granicy granica praca zatrudnienie cudzoziemców cudzoziemcy obcokrajowcy cudzoziemiec
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na pracę, które pracodawca uzyskuje, kiedy chce zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, określa między innymi wynagrodzenie, jakie ma otrzymywać pracownik – cudzoziemiec. Jakie powinno być to wynagrodzenie? Czy pracodawca może dać podwyżkę pracownikowi – cudzoziemcowi? Wyjaśniamy.

Zezwolenie na pracę określa m.in. najniższe miesięczne wynagrodzenie cudzoziemca na danym stanowisku – tak stanowią przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Oznacza to, że samo zwiększenie wynagrodzenia, bez zmiany innych warunków pracy, jest możliwe, a podwyżka nie powoduje, że należy informować wojewodę ani starać się o nowe zezwolenie. Ponadto w ww. ustawie czytamy, że zwiększenie wymiaru czasu pracy przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia nie wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Podwyższenie wynagrodzenia lub zwiększenie wymiaru czasu pracy (np. z pół etatu na pełny etat) w połączeniu z proporcjonalnym zwiększeniem wynagrodzenia jest możliwe w ramach tego samego zezwolenia na pracę. 

Nowego zezwolenia wymaga natomiast zmniejszenie etatu.

Kiedy wymagane jest zezwolenie na pracę typu A

Zezwolenie na pracę (typu A) jest wymagane, jeżeli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że wojewoda wydaje takie zezwolenie, jeżeli m.in. wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.

Ponadto, w ustawie jest zapisane, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia (określonego w umowie z cudzoziemcem) nie będzie niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Minimalne wynagrodzenie w 2023 r. wynosi: 

od 1 stycznia – 3490 zł brutto, 

od 1 lipca – 3600 zł brutto.

W przypadku zezwolenia na pracę typu A, inaczej niż przy zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, przy złożeniu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca w niepełnym wymiarze czasu pracy lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, wojewoda uwzględnia wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy lub przewidywanego okresu wykonywania zobowiązań wynikających z umowy (art. 88c ust. 7).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia”

Inaczej niż w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę

REKLAMA

W zezwoleniu na pracę typu A, zgodnie z przepisami, możliwe jest ustalenie wynagrodzenia proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy lub przewidywanego okresu wykonywania zobowiązań wynikających z umowy. W przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenia jednolitego) jest inaczej. W ustawie o cudzoziemcach (art. 114) czytamy, że jednym z warunków uzyskania tego zezwolenia jest to, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia (wskazanego przez podmiot powierzający wykonywanie pracy w załączniku (nr 1) do wniosku o udzielenie zezwolenia) nie jest niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę niezależnie od wymiaru czasu pracy i rodzaju stosunku prawnego stanowiącego podstawę wykonywania pracy przez cudzoziemca.

Tak więc, w przypadku zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, by cudzoziemiec mógł je otrzymać, musi mieć zapewnione (w załączniku lub załącznikach nr 1) przynajmniej minimalne wynagrodzenie, bez względu na wymiar etatu (umowa o pracę) czy liczbę godzin (umowa zlecenia).

Wojciech Napora

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

REKLAMA

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

REKLAMA

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

REKLAMA