Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dodatki do wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dodatki do wynagrodzenia.
Składniki wynagrodzenia przysługujące do określonego terminu w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 26.10.2011
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy. Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego stosuje się również przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłku opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. »
Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę podczas dyżuru
Aktualizacja: 19.10.2011
Dyżury pracownicze polegają na pozostawaniu pracownika poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do świadczenia pracy. Jeśli podczas dyżuru pracownik wykonuje dodatkowe czynności na rzecz zakładu pracy, wówczas dyżur przekształca się w wykonywanie pracy nadliczbowej. »
Jakie zapisy nie mogą znaleźć się w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 19.10.2011
Tworząc regulamin wynagradzania, należy pamiętać nie tylko o wymogach formalnych, ale także o tym, aby w jego treści nie pojawiły się zapisy dyskryminujące pracowników pod kątem ustalania ich wynagrodzenia. »
Dodatki do wynagrodzeń w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 04.10.2011
Jednostka budżetowa utworzyła regulamin wynagradzania i ustaliła w nim, że dodatki będą wypłacane pracownikom w okresie ich usprawiedliwionej nieobecności. Czy taki zapis mógł znaleźć się w regulaminie? »
Pakiet medyczny - obowiązki podatkowe i składkowe
Aktualizacja: 27.09.2011
Pracodawca, który opłaca pracownikom prywatną opiekę medyczną, musi w umowie określić kwotę wypłacaną w związku z zapewnieniem pracownikom obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz kwotę przeznaczoną na dodatkowe usługi. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne ustalenie przychodu pracownika i odprowadzenie należnej zaliczki na podatek dochodowy. »
Jak wypłacać dodatki za godziny ponadwymiarowe?
Aktualizacja: 13.09.2011
Jak wypłacać pracownikowi zatrudnionemu na część etatu dodatki za godziny ponadwymiarowe, jeśli w jego umowie o pracę nie określono w ogóle limitu godzin ponadwymiarowych? »
Systemy wynagradzania pracowników
Aktualizacja: 12.09.2011
Wynagrodzenie zasadnicze pracownika może się różnić w zależności od systemu wynagradzania, jakim został objęty. Najczęściej spotykaną pensją jest wynagrodzenie w stałej wysokości. »
Rozliczanie gratisu nieodpłatnie przekazanego pracownikowi
Aktualizacja: 02.09.2011
Nasza spółka prenumeruje różne tytuły pomocne pracownikom w codziennej pracy. Wydawcy do prenumerat dołączają czasem bezpłatne gadżety reklamowe (m.in. torebki, biżuterię). Czy ich przekazanie pracownikom stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy? Jeśli tak, to jak wycenić wartość tych prezentów? »
Opodatkowanie opłacanego przez pracodawcę dojazdu pracownika na nieobowiązkowe badania lekarskie
Aktualizacja: 26.08.2011
Naszym pracownikom zapewniliśmy bezpłatny dojazd na obowiązkowe i nieobowiązkowe badania lekarskie. Czy w tej sytuacji u tych osób powstanie przychód do opodatkowania? »
Aktualizacja: 30.08.2011
Jesteśmy spółdzielnią i zatrudniamy radcę prawnego na umowę o pracę na część etatu. Ostatnio radca wystawił nam rachunek – dodatkowe wynagrodzenie z tytułu kosztów zastępstwa procesowego. Jak należy potraktować taki przychód? »
Planowanie czasu pracy - naruszenie doby pracowniczej
Aktualizacja: 29.08.2011
Do naruszenia doby pracowniczej dochodzi w sytuacji gdy pracownik rozpoczyna pracę w kolejnym dniu wcześniej, niż miało to miejsce w dniu poprzednim. Przekroczenie dozwolonej liczby godzin pracy w danej dobie będzie stanowiło pracę w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca będzie musiał odpowiednio zrekompensować. »
Prawo do premii bez określonego terminu jej wypłaty
Aktualizacja: 09.08.2011
Pracodawca zobowiązał się w umowie o pracę, że wypłaci mi premię w wysokości 20% wynagrodzenia, pod warunkiem że osiągnę określone procentowo wyniki finansowe lub zmniejszę jego wydatki. Wymagane wyniki osiągnąłem w 3 pierwszych miesiącach 2009 r. Gdy otrzymałem raport z działu księgowości, który potwierdzał te wyniki, poprosiłem pracodawcę o wypłatę premii za te 3 miesiące. Pracodawca powiedział, że wypłaci mi ją w bliżej nieokreślonym terminie i do dzisiaj jej nie otrzymałem. Czy w takiej sytuacji mogę żądać od pracodawcy natychmiastowej wypłaty premii? »
Aktualizacja: 08.08.2011
Pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków np. dodatku za rozłąkę. Zwiększają one wysokość wynagrodzenia oraz rekompensują niedogodności związane z pracą. »
Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia od pracodawcy za czas pełnienia funkcji ławnika
Aktualizacja: 02.08.2011
Jeden z moich pracowników został niedawno ławnikiem. Czy jako pracodawca mam obowiązek wypłacać mu wynagrodzenie za czas, kiedy będzie przebywał w sądzie pełniąc swoją funkcję? »
Czy dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku?
Aktualizacja: 21.06.2011
W spółce zatrudniającej 623 osoby pracownikom wypłacany jest dodatek stażowy. Jest on określony w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu – zależy od stażu pracy w naszej firmie. Jego wypłata nie jest uzależniona od innych czynników – przysługuje również pracownikom, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich czy zasiłku macierzyńskim (nie wypłacamy go tylko pracownicom na urlopach wychowawczych oraz osobom na urlopie bezpłatnym). Czy w takiej sytuacji dodatek stażowy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad