reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Nadgodziny na niepełnym etacie

Nadgodziny na niepełnym etacie

Jeden z moich pracowników jest zatrudniony na 1/2 etatu i pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00. Jak w takiej sytuacji liczyć nadgodziny? Czy już za piątą godzinę pracy przysługuje dodatek?

RADA
Nadgodziny dla niepełnoetatowca liczy się dopiero od dziewiątej godziny pracy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z prawem, strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze, których przekroczenie uprawnia go, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za nadgodziny. Jest to w gruncie rzeczy jedyna regulacja dotycząca nadgodzin w przypadku niepełnoetatowca. Stąd poruszony w pytaniu problem istotnie jest w praktyce bardzo kontrowersyjny.

Doktryna prawa stoi jednak na stanowisku, że w analizowanym wypadku dopiero dziewiąta godzina pracy uprawnia do dodatku. W tym zakresie ochronna funkcja prawa pracy doznaje zatem osłabienia. Po prostu wychodzi się z założenia, że pracą w godzinach nadliczbowych jest praca powyżej normy czasu pracy, a zatem powyżej ósmej godziny w ciągu doby i powyżej czterdziestej godziny w tygodniu (przeciętnie w okresie rozliczeniowym), a zatem np. w przypadku pracownika zatrudnionego na pół etatu ta definicja również znajdzie zastosowanie. Idąc tym tokiem rozumowania, godziny nadliczbowe pozostają nie po przepracowaniu indywidualnej normy czasu pracy, ale dopiero po przekroczeniu normy dobowej (8 godzin).

Wskazana kwestia wymagałaby jednak dla pełnej jasności zdecydowanej wypowiedzi ustawodawcy, choć z drugiej strony w niedługim czasie sprawa ta jako istotna dla praktyki stać się może przedmiotem orzeczenia SN.


Podstawa prawna:
- art. 151 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama