Kategorie

Przyznanie dodatku z tytułu okresowego powierzenia dodatkowych zadań

Jestem pracownikiem urzędu miasta. Oprócz moich obowiązków urzędniczych powierzono mi także funkcję pełnomocnika ds. jakości. Otrzymuję za to dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w wysokości 30% wynagrodzenia. Przepis stanowi, że dodatek ten przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok. Jak należy właściwie rozumieć to ograniczenie? W moim przypadku dodatek jest przyznawany na okresy kwartalne, ale w sposób ciągły.

Dodatek ten nie może być przyznany na okres dłuższy niż rok, tym samym nie można go przyznać jednorazowo na okres np. 13 miesięcy. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownikowi przyznawać taki dodatek specjalny corocznie na maksymalnie rok.

Dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań to składnik wynagrodzenia przyznawany pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Prawo do tego dodatku wynika z § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie o wynagradzaniu).

Uprawnienia do omawianego dodatku uzyskuje pracownik z tytułu okresowego zwiększenia jego obowiązków służbowych lub powierzenia mu dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności. Dodatek ten przyznaje kierownik urzędu lub właściwy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, pod warunkiem że przepisy szczególne zobowiązują ten organ do określenia wynagrodzenia pracowników.

Zapamiętaj!

Dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok.

Omawiany dodatek może być również przyznawany na czas określony, nie dłuższy niż rok, ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań.

Ograniczenie długości okresu, na jaki dodatek za zwiększone obowiązki służbowe pracownika może być przyznawany, dotyczy jedynie jednorazowej decyzji o jego przyznaniu. Tym samym organ, który przyznaje uprawnionemu pracownikowi taki dodatek, może go zagwarantować pracownikowi na okres maksymalnie jednego roku, nie dłuższy. Nie oznacza to jednak, że po upływie takiego okresu dodatek ten nie zostanie pracownikowi przyznany ponownie. Jest to dopuszczalne.

Nie stanowi bowiem naruszenia przepisów, coroczne przyznawanie pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach gmin, starostwach powiatowych czy urzędach marszałkowskich, dodatków z tytułu zwiększonych obowiązków służbowych, pod warunkiem że pracownicy ci spełniają warunki do otrzymania takiego dodatku.

Zgodnie z brzmieniem § 8 rozporządzenia o wynagradzaniu, uprawnionemu pracownikowi można przyznać dodatek za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych również na okresy krótsze niż rok.

W sytuacji opisanej w pytaniu, dodatek za zwiększenie obowiązków pracownika przyznawany jest kwartalnie. Jest zatem spełniony warunek przyznania omawianego dodatku na czas określony nie dłuższy niż rok. Pracownik, który otrzymuje dodatek za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych co kwartał, ma prawo do otrzymywania tego dodatkowego składnika wynagrodzenia przez cały okres trwania zwiększonego zakresu obowiązków służbowych (czyli przez tyle kwartałów, ile trwać będzie wykonywanie dodatkowych obowiązków).

Ponadto, w przypadku gdy dodatek za zwiększenie obowiązków służbowych przyznawany jest kwartalnie, co miesiąc lub co rok, z końcem okresu, na jaki został przyznany, pracownik traci do niego prawo.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje dodatek specjalny co kwartał. Kiedy powstaje prawo do tego dodatku?

Prawo do dodatku powstaje z początkiem stycznia 2008 r., a ustaje z końcem marca 2008 r. W następnym kwartale pracownik je uzyska, jeżeli dodatek zostanie mu przyznany z początkiem kwietnia tego roku. I tak, z każdym następnym kwartałem. Każdy okres, na jaki przyznano pracownikowi dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych, traktowany jest odrębnie. Okresy te nie podlegają sumowaniu, ważne jest jedynie, aby każdy z nich odrębnie nie był dłuższy niż rok.

Dodatek wypłacany jest pracownikowi w ramach posiadanych przez daną jednostkę środków na wynagrodzenia. Wypłacany jest on w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika (§ 8 ust. 3 rozporządzenia o wynagradzaniu).

Zapamiętaj!

Prawo do takiego dodatku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Inne kwoty omawianego dodatku przysługują pracownikom zatrudnionym w urzędach miasta stołecznego Warszawy oraz miastach (miasta na prawach powiatu), w których liczba mieszkańców przekracza 300 tysięcy. W takich przypadkach dodatek wypłacany jest pracownikom w kwocie nieprzekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego tego pracownika.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 146, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 39, poz. 272)

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?