REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Przyznanie dodatku z tytułu okresowego powierzenia dodatkowych zadań

Jestem pracownikiem urzędu miasta. Oprócz moich obowiązków urzędniczych powierzono mi także funkcję pełnomocnika ds. jakości. Otrzymuję za to dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w wysokości 30% wynagrodzenia. Przepis stanowi, że dodatek ten przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok. Jak należy właściwie rozumieć to ograniczenie? W moim przypadku dodatek jest przyznawany na okresy kwartalne, ale w sposób ciągły.

Dodatek ten nie może być przyznany na okres dłuższy niż rok, tym samym nie można go przyznać jednorazowo na okres np. 13 miesięcy. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownikowi przyznawać taki dodatek specjalny corocznie na maksymalnie rok.

Dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań to składnik wynagrodzenia przyznawany pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Prawo do tego dodatku wynika z § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie o wynagradzaniu).

Uprawnienia do omawianego dodatku uzyskuje pracownik z tytułu okresowego zwiększenia jego obowiązków służbowych lub powierzenia mu dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności. Dodatek ten przyznaje kierownik urzędu lub właściwy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, pod warunkiem że przepisy szczególne zobowiązują ten organ do określenia wynagrodzenia pracowników.

Zapamiętaj!

Dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok.

Omawiany dodatek może być również przyznawany na czas określony, nie dłuższy niż rok, ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań.

Ograniczenie długości okresu, na jaki dodatek za zwiększone obowiązki służbowe pracownika może być przyznawany, dotyczy jedynie jednorazowej decyzji o jego przyznaniu. Tym samym organ, który przyznaje uprawnionemu pracownikowi taki dodatek, może go zagwarantować pracownikowi na okres maksymalnie jednego roku, nie dłuższy. Nie oznacza to jednak, że po upływie takiego okresu dodatek ten nie zostanie pracownikowi przyznany ponownie. Jest to dopuszczalne.

Nie stanowi bowiem naruszenia przepisów, coroczne przyznawanie pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach gmin, starostwach powiatowych czy urzędach marszałkowskich, dodatków z tytułu zwiększonych obowiązków służbowych, pod warunkiem że pracownicy ci spełniają warunki do otrzymania takiego dodatku.

Zgodnie z brzmieniem § 8 rozporządzenia o wynagradzaniu, uprawnionemu pracownikowi można przyznać dodatek za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych również na okresy krótsze niż rok.

W sytuacji opisanej w pytaniu, dodatek za zwiększenie obowiązków pracownika przyznawany jest kwartalnie. Jest zatem spełniony warunek przyznania omawianego dodatku na czas określony nie dłuższy niż rok. Pracownik, który otrzymuje dodatek za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych co kwartał, ma prawo do otrzymywania tego dodatkowego składnika wynagrodzenia przez cały okres trwania zwiększonego zakresu obowiązków służbowych (czyli przez tyle kwartałów, ile trwać będzie wykonywanie dodatkowych obowiązków).

Ponadto, w przypadku gdy dodatek za zwiększenie obowiązków służbowych przyznawany jest kwartalnie, co miesiąc lub co rok, z końcem okresu, na jaki został przyznany, pracownik traci do niego prawo.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje dodatek specjalny co kwartał. Kiedy powstaje prawo do tego dodatku?

Prawo do dodatku powstaje z początkiem stycznia 2008 r., a ustaje z końcem marca 2008 r. W następnym kwartale pracownik je uzyska, jeżeli dodatek zostanie mu przyznany z początkiem kwietnia tego roku. I tak, z każdym następnym kwartałem. Każdy okres, na jaki przyznano pracownikowi dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych, traktowany jest odrębnie. Okresy te nie podlegają sumowaniu, ważne jest jedynie, aby każdy z nich odrębnie nie był dłuższy niż rok.

Dodatek wypłacany jest pracownikowi w ramach posiadanych przez daną jednostkę środków na wynagrodzenia. Wypłacany jest on w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika (§ 8 ust. 3 rozporządzenia o wynagradzaniu).

Zapamiętaj!

Prawo do takiego dodatku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Inne kwoty omawianego dodatku przysługują pracownikom zatrudnionym w urzędach miasta stołecznego Warszawy oraz miastach (miasta na prawach powiatu), w których liczba mieszkańców przekracza 300 tysięcy. W takich przypadkach dodatek wypłacany jest pracownikom w kwocie nieprzekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego tego pracownika.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 146, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 39, poz. 272)

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA