Kategorie

Przyznanie dodatku z tytułu okresowego powierzenia dodatkowych zadań

Jestem pracownikiem urzędu miasta. Oprócz moich obowiązków urzędniczych powierzono mi także funkcję pełnomocnika ds. jakości. Otrzymuję za to dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań, w wysokości 30% wynagrodzenia. Przepis stanowi, że dodatek ten przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok. Jak należy właściwie rozumieć to ograniczenie? W moim przypadku dodatek jest przyznawany na okresy kwartalne, ale w sposób ciągły.

Dodatek ten nie może być przyznany na okres dłuższy niż rok, tym samym nie można go przyznać jednorazowo na okres np. 13 miesięcy. Nie ma natomiast przeszkód, aby pracownikowi przyznawać taki dodatek specjalny corocznie na maksymalnie rok.

Dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań to składnik wynagrodzenia przyznawany pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Prawo do tego dodatku wynika z § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (dalej: rozporządzenie o wynagradzaniu).

Uprawnienia do omawianego dodatku uzyskuje pracownik z tytułu okresowego zwiększenia jego obowiązków służbowych lub powierzenia mu dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności. Dodatek ten przyznaje kierownik urzędu lub właściwy organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, pod warunkiem że przepisy szczególne zobowiązują ten organ do określenia wynagrodzenia pracowników.

Zapamiętaj!

Dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności przyznawany jest pracownikowi samorządowemu na czas określony, nie dłuższy jednak niż rok.

Omawiany dodatek może być również przyznawany na czas określony, nie dłuższy niż rok, ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań.

Ograniczenie długości okresu, na jaki dodatek za zwiększone obowiązki służbowe pracownika może być przyznawany, dotyczy jedynie jednorazowej decyzji o jego przyznaniu. Tym samym organ, który przyznaje uprawnionemu pracownikowi taki dodatek, może go zagwarantować pracownikowi na okres maksymalnie jednego roku, nie dłuższy. Nie oznacza to jednak, że po upływie takiego okresu dodatek ten nie zostanie pracownikowi przyznany ponownie. Jest to dopuszczalne.

Nie stanowi bowiem naruszenia przepisów, coroczne przyznawanie pracownikom samorządowym zatrudnionym w urzędach gmin, starostwach powiatowych czy urzędach marszałkowskich, dodatków z tytułu zwiększonych obowiązków służbowych, pod warunkiem że pracownicy ci spełniają warunki do otrzymania takiego dodatku.

Zgodnie z brzmieniem § 8 rozporządzenia o wynagradzaniu, uprawnionemu pracownikowi można przyznać dodatek za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych również na okresy krótsze niż rok.

W sytuacji opisanej w pytaniu, dodatek za zwiększenie obowiązków pracownika przyznawany jest kwartalnie. Jest zatem spełniony warunek przyznania omawianego dodatku na czas określony nie dłuższy niż rok. Pracownik, który otrzymuje dodatek za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych co kwartał, ma prawo do otrzymywania tego dodatkowego składnika wynagrodzenia przez cały okres trwania zwiększonego zakresu obowiązków służbowych (czyli przez tyle kwartałów, ile trwać będzie wykonywanie dodatkowych obowiązków).

Ponadto, w przypadku gdy dodatek za zwiększenie obowiązków służbowych przyznawany jest kwartalnie, co miesiąc lub co rok, z końcem okresu, na jaki został przyznany, pracownik traci do niego prawo.

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje dodatek specjalny co kwartał. Kiedy powstaje prawo do tego dodatku?

Prawo do dodatku powstaje z początkiem stycznia 2008 r., a ustaje z końcem marca 2008 r. W następnym kwartale pracownik je uzyska, jeżeli dodatek zostanie mu przyznany z początkiem kwietnia tego roku. I tak, z każdym następnym kwartałem. Każdy okres, na jaki przyznano pracownikowi dodatek z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych, traktowany jest odrębnie. Okresy te nie podlegają sumowaniu, ważne jest jedynie, aby każdy z nich odrębnie nie był dłuższy niż rok.

Dodatek wypłacany jest pracownikowi w ramach posiadanych przez daną jednostkę środków na wynagrodzenia. Wypłacany jest on w kwocie nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika (§ 8 ust. 3 rozporządzenia o wynagradzaniu).

Zapamiętaj!

Prawo do takiego dodatku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Inne kwoty omawianego dodatku przysługują pracownikom zatrudnionym w urzędach miasta stołecznego Warszawy oraz miastach (miasta na prawach powiatu), w których liczba mieszkańców przekracza 300 tysięcy. W takich przypadkach dodatek wypłacany jest pracownikom w kwocie nieprzekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego tego pracownika.

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich (Dz.U. Nr 146, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 39, poz. 272)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.