reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Obliczanie dodatku wyrównawczego

Obliczanie dodatku wyrównawczego

W naszej firmie zdarzył się wypadek przy pracy. Pracownik, który uległ wypadkowi, nie będzie mógł (zgodnie z orzeczeniem lekarskim) zajmować dotychczasowego stanowiska. Będziemy musieli przenieść go na inne stanowisko, które wiąże się z prawdopodobną obniżką wynagrodzenia (zmiana systemu wynagradzania z akordowego na stałą stawkę). Jak powinniśmy obliczyć dodatek wyrównawczy dla tego pracownika?

RADA
Pracownikowi, który został przeniesiony na inne stanowisko, na którym obowiązuje niższe wynagrodzenie, przysługuje dodatek wyrównawczy stanowiący różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy. Wynagrodzenie do celów określenia dodatku wyrównawczego oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

UZASADNIENIE
Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia przysługuje m.in. pracownikowi, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i został przeniesiony na inne stanowisko z niższym wynagrodzeniem. Dodatek ten przysługuje przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

W celu obliczenia dodatku wyrównawczego dla Państwa pracownika, który dotychczas był wynagradzany według stawki akordowej, w pierwszej kolejności należy obliczyć wysokość jego dniówki z okresu poprzedzającego przeniesienie go do innej pracy. W tym celu wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przeniesienie pracownika na inne stanowisko należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych, za które pracownikowi przysługiwało to wynagrodzenie.

Następnie otrzymane w ten sposób wynagrodzenie za jeden dzień pracy mnoży się przez liczbę dni w miesiącu, w którym pracownik pracuje już na nowym stanowisku i od otrzymanej w ten sposób kwoty odejmuje się wynagrodzenie przysługujące pracownikowi po przeniesieniu.

Jeżeli w okresie przysługiwania dodatku pracownik był nieobecny w pracy, to w zależności od przyczyn nieobecności dodatek wyrównawczy ulega zmniejszeniu. Jeśli pracownikowi w danym miesiącu przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek (chorobowy, macierzyński itp.), to dodatek wyrównawczy dzieli się przez 30, a wynik mnoży przez liczbę dni, za które przysługiwało to wynagrodzenie lub zasiłek. O tak otrzymaną kwotę zmniejsza się dodatek wyrównawczy.

W przypadku innych nieobecności niż wymieniona, dodatek ten dzieli się przez współczynnik do ekwiwalentu i otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, za które pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie, i odejmuje się od dodatku.

Przykład:
Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy, na podstawie orzeczenia lekarskiego został przeniesiony do innej pracy 1 listopada 2006 r. Na nowym stanowisku otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1150 zł. Wcześniej pracownik otrzymywał wynagrodzenie stałe 900 zł oraz wynagrodzenie akordowe zależne od wyników pracy i premię regulaminową.
Ponieważ pracownikowi przed przeniesieniem przysługiwało oprócz wynagrodzenia stałego również wynagrodzenie zmienne, w celu ustalenia wysokości dodatku wyrównawczego musimy wziąć pod uwagę wynagrodzenie pracownika z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc przeniesienia.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama