Obliczanie dodatku wyrównawczego
REKLAMA
UZASADNIENIE
W celu obliczenia dodatku wyrównawczego dla Państwa pracownika, który dotychczas był wynagradzany według stawki akordowej, w pierwszej kolejności należy obliczyć wysokość jego dniówki z okresu poprzedzającego przeniesienie go do innej pracy. W tym celu wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przeniesienie pracownika na inne stanowisko należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych, za które pracownikowi przysługiwało to wynagrodzenie.
Następnie otrzymane w ten sposób wynagrodzenie za jeden dzień pracy mnoży się przez liczbę dni w miesiącu, w którym pracownik pracuje już na nowym stanowisku i od otrzymanej w ten sposób kwoty odejmuje się wynagrodzenie przysługujące pracownikowi po przeniesieniu.
Jeżeli w okresie przysługiwania dodatku pracownik był nieobecny w pracy, to w zależności od przyczyn nieobecności dodatek wyrównawczy ulega zmniejszeniu. Jeśli pracownikowi w danym miesiącu przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek (chorobowy, macierzyński itp.), to dodatek wyrównawczy dzieli się przez 30, a wynik mnoży przez liczbę dni, za które przysługiwało to wynagrodzenie lub zasiłek. O tak otrzymaną kwotę zmniejsza się dodatek wyrównawczy.
W przypadku innych nieobecności niż wymieniona, dodatek ten dzieli się przez współczynnik do ekwiwalentu i otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, za które pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie, i odejmuje się od dodatku.
Przykład:
Ponieważ pracownikowi przed przeniesieniem przysługiwało oprócz wynagrodzenia stałego również wynagrodzenie zmienne, w celu ustalenia wysokości dodatku wyrównawczego musimy wziąć pod uwagę wynagrodzenie pracownika z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc przeniesienia.
Wynagrodzenie akordowe oraz premie regulaminowe pracownika w ostatnich 3 miesiącach przed przeniesieniem wynosiło:
W tym okresie pracownik przepracował odpowiednio: w październiku 22 dni, we wrześniu 21 dni oraz w sierpniu 22 dni, czyli łącznie 65 dni.
Najpierw należy ustalić podstawę dodatku ze zmiennych składników wynagrodzenia:
Średnie wynagrodzenie pracownika w listopadzie br.:
Średnie zmienne wynagrodzenie pracownika do obliczenia dodatku wyrównawczego:
Tak otrzymane wynagrodzenie zmienne należy zsumować z wynagrodzeniem stałym:
Dodatek stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu:
Jednak w listopadzie br. pracownik zachorował i był nieobecny w pracy przez 5 dni. Kwotę dodatku należy więc podzielić przez 30:
Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę dni objętych zwolnieniem, czyli przez 5 i odjąć od 375 zł:
Pracownik otrzyma zatem w listopadzie br., obok wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia (lub zasiłku) za okres choroby, dodatek wyrównawczy w wysokości 312,50 zł.
Podstawa prawna:
• art. 231 Kodeksu pracy,
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat