reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Wyrejestrowania należy dokonać także w przypadku zmiany danych wykazanych w zgłoszeniu dotyczących tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczenia i terminów ich powstania. Aby prawidłowo zmienić dane w ZUS, należy dokonać wyrejestrowania i ponownie zarejestrować z uwzględnieniem aktualnych danych.

Zmiany należy dokonać w terminie 7 dni od ich zaistnienia, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Osoba wykonywała umowę zlecenie w okresie od 1 lutego do 15 kwietnia 2009 r. Zleceniodawca dokonał zgłoszenia tej osoby do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego (praca była wykonywana w siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) – na formularzu ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczeń 04 XX XX – od 1 lutego 2009 r. Po zakończeniu wykonywania umowy-zlecenia płatnik składek dokonał wyrejestrowania zleceniobiorcy z tych ubezpieczeń, na formularzu ZUS ZWUA, z datą 16 kwietnia 2009 r.

Zadaj pytanie na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama