REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK: Pracodawca musi weryfikować status mikroprzedsiębiorcy i uczestnictwo w PPE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
ppk obowiązek weryfikacja mikroprzedsiębiorca ppe
Zwolnienie z PPK nie jest bezterminowe. Pracodawca ma obowiązek weryfikacji statusu mikroprzedsiębiorcy i uczestnictwa w PPE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK i który w związku z tym nie uruchomił tego programu, po zakończeniu roku obrotowego powinien sprawdzić, czy nadal nie stosuje się do niego przepisów o PPK. Prawo do niewdrożenia PPK mogą także utracić podmioty, które nie uruchomiły PPK z uwagi na prowadzenie PPE. Zwolnienie z PPK nie jest bezterminowe. Pracodawca ma obowiązek weryfikacji statusu mikroprzedsiębiorcy i uczestnictwa w PPE.

Podmioty zwolnione z wdrożenia PPK muszą weryfikować czy nadal mają to uprawnienie

W ustawie o pracowniczych planach kapitałowych przewidziano, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Dotyczy to oczywiście osób zatrudnionych, które nie osiągnęły 55. roku życia. Osoby zatrudnione, które osiągnęły ten wiek, ale nie mają jeszcze 70 lat, zostają „zapisane” do PPK (czyli zostaje, w ich imieniu i na ich rzecz, zawarta umowa o prowadzenie PPK) tylko na swój wniosek - jeżeli takie osoby nie chcą zostać uczestnikami PPK nie składają deklaracji o rezygnacji (wystarczy, że nie złożą wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK). Nie można „zapisać” do PPK osoby, która osiągnęła 70 rok życia. Mikroprzedsiębiorca, który spełnia te wymagania, nie zawiera ani umów o prowadzenie PPK, ani umowy o zarządzanie PPK. Jego sytuacja w zakresie obowiązków dot. PPK może jednak w każdej chwili ulec zmianie. Wystarczy, że mikroprzedsiębiorca zatrudni nową osobę, która nie złoży mu deklaracji o rezygnacji, lub jedna z osób zatrudnionych, która nie chciała wcześniej zostać „zapisana” PPK, zmieni zdanie w tej sprawie.

REKLAMA

Autopromocja
Przykład

W połowie ubiegłego roku mikroprzedsiębiorca zatrudnił pierwsze „osoby zatrudnione” w rozumieniu ustawy o PPK: pracownika (w wieku 35 lat) oraz zleceniobiorcę (w wieku 56 lat), który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pracownik, od razu po rozpoczęciu zatrudnienia, złożył mikroprzedsiębiorcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a zleceniobiorca nie złożył wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Spowodowało to, że mikroprzedsiębiorca nie uruchomił PPK. Jeżeli jednak pracownik złoży mikroprzedsiębiorcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK lub zleceniobiorca – wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK, mikroprzedsiębiorca będzie musiał wdrożyć ten program. Jeżeli pracownik złoży taki wniosek np. 24 lutego br., to mikroprzedsiębiorca będzie miał czas na zawarcie dla niego umowy o prowadzenie PPK do 10 czerwca br., a umowy o zarządzanie PPK - do 27 maja br. (w takim przypadku, przy ustaleniu terminu na zawarcie umowy o prowadzenie PPK stosuje się odpowiednio art. 16 ust. 1 ustawy o PPK, a przy ustaleniu terminu na zawarcie umowy o zarządzanie PPK - art. 8 ust. 1 ustawy o PPK).

Utrata statusu mikroprzedsiębiorcy a PPK

Zawrzeć umowę o zarządzanie PPK musi także podmiot, który utracił status mikroprzedsiębiorcy - choćby żadna z osób zatrudnionych nadal nie chciała zostać uczestnikiem PPK. Status „mikroprzedsiębiorcy” ustala się zgodnie z przepisami ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Ważne

„Mikroprzedsiębiorcą” jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki: a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich, urlopach opiekuńczych i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Wyrażone w euro wielkości przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy. Po zakończeniu roku obrotowego, przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy nadal ma status mikroprzedsiębiorcy.

Przykład

Rok obrotowy przedsiębiorcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Na początku br. przedsiębiorca sprawdził, czy nadal jest „mikroprzedsiębiorcą” w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców (czy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał wymagania określone w tej ustawie) i okazało się, że nie ma już tego statusu. Przedsiębiorca nie ma wdrożonego PPK, gdyż wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Utrata statusu „mikroprzedsiębiorcy” spowodowała jednak, że przedsiębiorca ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzanie PPK. Ma na to czas do 27 marca br.

Obowiązek wdrożenia PPK mimo prowadzenia PPE

W przepisach przejściowych ustawy o PPK przewidziano, że podmiot zatrudniający - należący do jednego z czterech etapów wdrożenia PPK - mógł podjąć decyzję o niestosowaniu przepisów ustawy o PPK, jeżeli w terminie objęcia go przepisami tej ustawy prowadził pracowniczy program emerytalny (PPE), w którym uczestniczyło co najmniej 25% osób zatrudnionych, oraz naliczał i odprowadzał składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia. Uprawnienie to nie jest bezterminowe. Podmiot zatrudniający traci je m.in. w przypadku, jeżeli - według stanu na 1 stycznia albo 1 lipca danego roku - w PPE uczestniczyło mniej niż 25% osób zatrudnionych w tym podmiocie. W takim przypadku przepisy ustawy o PPK stosuje się tego podmiotu zatrudniającego począwszy od dnia następującego po wskazanej wyżej dacie (czyli od 2 stycznia albo od 2 lipca).

Przykład

Spółka z o.o. korzystała z uprawnienia do niewdrożenia PPK z uwagi na prowadzenie PPK, ale - po zweryfikowaniu stanu partycypacji w PPE na 1 stycznia br. - okazało się, że ma obowiązek stosować przepisy ustawy o PPK i uruchomić ten program. W takim przypadku spółka ma czas na zawarcie umów o prowadzenie PPK, w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych, do 12 maja br. (10 i 11 maja to sobota i niedziela), a umowy o zarządzanie PPK - do 25 kwietnia br.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA