REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie na emeryturze - po przejściu na emeryturę nadal można oszczędzać w PPK

Anna Puszkarska
Ekspert PFR Portal PPK
oszczędzanie emerytura ppk
Oszczędzanie na emeryturze w PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ukończenie 60. roku życia przez uczestnika PPK powoduje, że może on rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na korzystniejszych zasadach niż przed osiągnięciem tego wieku. Jeżeli uczestnik PPK w wieku 60+ nie skorzystał z tego uprawnienia i nadal pracuje, na jego rachunek PPK wpływają nowe wpłaty do tego programu.

Nie można zapisać się do PPK po 70. roku życia

Osoba zatrudniona (np. pracownik lub zleceniobiorca, podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym), która nie ma jeszcze 55 lat, zostaje „zapisana” do PPK bez konieczności podejmowania przez nią żadnych działań. Osoba zatrudniona, która osiągnęła 55. rok życia, ale nie ma jeszcze 70 lat, jeżeli chce zostać uczestnikiem PPK, składa podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Nie można „zapisać” do PPK osoby, która osiągnęła już 70. rok życia. 

REKLAMA

Autopromocja

W przypadku, gdy osoba „zapisana” do PPK ukończy np. 55., 60. czy 70. rok życia, nie ma to wpływu na jej dalsze uczestnictwo w tym programie. Znaczenie dla wpłat do PPK ma rozpoczęcie wypłaty środków z PPK przez uczestnika po osiągnięciu 60. roku życia.

Przykład

Pracownica, „zapisana” do PPK, osiągnęła 60. rok życia, ale kontynuuje zatrudnienie u swojego pracodawcy i nie rozpoczęła wypłaty środków z PPK. Pracownica nie musi składać pracodawcy żadnego oświadczenia potwierdzającego, że nadal chce oszczędzać w PPK. Również w przypadku, gdyby osoba ta przeszła na emeryturę, a później - już jako emerytka - podjęła ponownie zatrudnienie u tego pracodawcy (nie rozpoczęła wypłaty środków z PPK, a pracodawca nie zmienił instytucji finansowej, z którą łączy go umowa o zarządzanie PPK), pracodawca miałby obowiązek obliczać i pobierać wpłaty do PPK od wypłaconego jej wynagrodzenia oraz przekazywać te wpłaty do instytucji finansowej. Gdyby ta emerytka (w wieku 60 lat) została zatrudniona u nowego pracodawcy, to „zapisałby” on ją do PPK po złożeniu przez nią wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

Ważne

Wpłaty do PPK, finansowane przez podmiot zatrudniający, nie są uwzględniane przy ustalaniu przychodu wpływającego na zmniejszenie lub zawieszenie emerytur i rent przysługujących na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to także świadczeń przysługujących na podstawie ustaw bezpośrednio odwołujących się w tym zakresie do art. 104 wskazanej wyżej ustawy.

Skutki rozpoczęcia wypłaty z PPK

Uczestnik PPK, który osiągnął 60. rok życia, może rozpocząć wypłatę środków z rachunku PPK na preferencyjnych zasadach – jeżeli wypłaci 25% środków jednorazowo, a 75% środków w co najmniej w 120 miesięcznych ratach (albo 100% środków w co najmniej 120 miesięcznych ratach), otrzyma całość środków - bez obowiązku zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Rozpoczęcie wypłaty środków z PPK przez uczestnika, który osiągnął już 60. rok życia, spowoduje jednak, że nie otrzyma on ani nowych wpłat do PPK ani wpłaty powitalnej (jeśli nie otrzymał jej wcześniej) i nowych dopłat rocznych. Gdyby uczestnik PPK w wieku 60+ miał kilka rachunków PPK i rozpoczął wypłatę środków nawet tylko z jednego z nich, to spowoduje to, że na żaden jego rachunek PPK nie wpłyną już nowe wpłaty do PPK.   

O rozpoczęciu wypłaty środków zgromadzonych na rachunku PPK uczestnika, po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, instytucja finansowa niezwłocznie informuje podmiot zatrudniający oraz PFR SA. Następnie PFR, za pomocą systemu teleinformatycznego ewidencji PPK, niezwłocznie informuje o rozpoczęciu wypłaty środków po osiągnięciu 60. roku życia, inne instytucje finansowe, które prowadzą rachunki PPK tej osoby. Te inne instytucje finansowe - niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia otrzymania informacji od PFR - informują o rozpoczęciu wypłaty podmioty zatrudniające, z którymi łączy je umowa o zarządzanie PPK. Otrzymanie wskazanej wyżej informacji powoduje, że: podmiot zatrudniający nie oblicza, nie pobiera ani nie dokonuje wpłat do PPK za tę osobę oraz nie są dla niej przekazywane wpłata powitalna i dopłaty roczne.

Przykład

Emeryt (w wieku 67 lat) został zatrudniony przez pracodawcę, który – na wniosek tego pracownika – „zapisał” go do PPK. To, że uczestnik PPK jest emerytem, nie miało wpływu na obliczanie, pobieranie i dokonywanie wpłat do PPK za tę osobę. Pół roku po zatrudnieniu tego pracownika, pracodawca został jednak poinformowany przez instytucję finansową, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK, że pracownik, z uwagi na swój wiek, rozpoczął wypłatę środków z PPK. Otrzymanie tej informacji spowodowało, że pracodawca zaprzestał obliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK za tę osobę.

Wniosek o dokonywanie wpłat do PPK

Należy także pamiętać, że jeżeli uczestnik PPK złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a następnie wniosek o dokonywanie wpłat do PPK, podmiot zatrudniający nie uwzględnia tego wniosku, jeżeli uczestnik osiągnął już 70. rok życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Emeryt, w wieku 68 lat, zatrudnił się u nowego pracodawcy, który – na wniosek tego pracownika – „zapisał” go do PPK. Osoba ta nie rozpoczęła jeszcze wypłaty środków z PPK, ale rok po zatrudnieniu złożyła pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Uczestnik PPK może zmienić zdanie i złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Należy jednak pamiętać, że pracodawca uwzględni ten wniosek tylko, jeżeli pracownik złoży go przed swoimi 70. urodzinami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbliża się Tłusty Czwartek. Jeden pączek to średnio 300 kcal. Czy pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Co to jest Tłusty Czwartek? Kiedy Tłusty Czwartek 2025? Ile kcal ma 1 pączek? I czy wreszcie pracodawca może badać nadwagę, cukrzycę i nadciśnienie pracownika?

Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

REKLAMA

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

REKLAMA

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

REKLAMA