| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

W 2017 r. rodzice mogą nadal skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe w wysokości 1 tys. zł netto, które jest wypłacane przez cały rok, bez względu na to, jaki jest dochód danej rodziny. Z pomocy mogą skorzystać osoby bezrobotne, studenci oraz osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Jaka jest różnica pomiędzy becikowym a kosiniakowym?

- 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub w przypadku objęcia opieką trojga dzieci;

- 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub w przypadku objęcia opieką czworga dzieci;

- 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub w przypadku objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Zbieg świadczeń

W przypadku osoby, która będzie jednocześnie spełniać przesłanki do uzyskania świadczenia rodzicielskiego, pielęgnacyjnego (dziecko urodziło się niepełnosprawne), specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - będzie musiała wybrać jedno z nich.

Wniosek o kosiniakowe

Rodzic, który chce skorzystać ze świadczenia powinien zgłosić w gminie wniosek o przyznanie dofinansowania, najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka. Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia dziecka.

Jeżeli rodzic złoży wniosek w późniejszym terminie, świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku. 

Becikowe a kosiniakowe

Becikowe i kosiniakowe to dwa różne świadczenia. Becikowe jest to jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe przysługuje jednorazowo w wysokości 1.000 zł.
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje:
1) matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2) opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.
W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Dodatek ten nie jest przyznawany automatycznie. W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek oraz spełnić warunki, m.in. dotyczące dochodów.

Graniczną kwotą jest obecnie 1922,00 zł netto na osobę.

Wniosek o becikowe składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK