reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe 2017

W 2017 r. rodzice mogą nadal skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe w wysokości 1 tys. zł netto, które jest wypłacane przez cały rok, bez względu na to, jaki jest dochód danej rodziny. Z pomocy mogą skorzystać osoby bezrobotne, studenci oraz osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Jaka jest różnica pomiędzy becikowym a kosiniakowym?

- 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub w przypadku objęcia opieką trojga dzieci;

- 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub w przypadku objęcia opieką czworga dzieci;

- 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub w przypadku objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Zbieg świadczeń

W przypadku osoby, która będzie jednocześnie spełniać przesłanki do uzyskania świadczenia rodzicielskiego, pielęgnacyjnego (dziecko urodziło się niepełnosprawne), specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego - będzie musiała wybrać jedno z nich.

Wniosek o kosiniakowe

Rodzic, który chce skorzystać ze świadczenia powinien zgłosić w gminie wniosek o przyznanie dofinansowania, najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od narodzin dziecka. Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia dziecka.

Jeżeli rodzic złoży wniosek w późniejszym terminie, świadczenie będzie mu przysługiwało od momentu złożenia wniosku. 

Becikowe a kosiniakowe

Becikowe i kosiniakowe to dwa różne świadczenia. Becikowe jest to jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka tzw. becikowe przysługuje jednorazowo w wysokości 1.000 zł.
Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje:
1) matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2) opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie został przyznany rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka.
W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Dodatek ten nie jest przyznawany automatycznie. W celu jego uzyskania należy złożyć wniosek oraz spełnić warunki, m.in. dotyczące dochodów.

Graniczną kwotą jest obecnie 1922,00 zł netto na osobę.

Wniosek o becikowe składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka w miejskim lub gminnym ośrodku pomocy społecznej.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo Septem

Septem (literatura poradnikowa) - To literatura poradnikowa dla wszystkich - począwszy od pasjonatów odczuwających nieustanny głód wiedzy po wszystkich poszukujących w książce dobrej rady i interesującej rozrywki.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama