REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem

Jeżek Przemysław
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem/fot. Fotolia
Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym rodzicem/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym członkiem rodziny. Jakie warunki musi spełnić pracownik aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorą matką?

Problem

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką. Ojciec pracownicy jest na rencie inwalidzkiej. Pracownica nie mieszka z rodzicami. Czy przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA

Autopromocja

Rada

Pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad chorą matką, pod warunkiem że pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

Polecamy produkt: Ustawa zasiłkowa 2016 z komentarzem (PDF)

Uzasadnienie

Zasiłek opiekuńczy, bez okresu wyczekiwania, przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki (art. 32 ust. 1–2 ustawy zasiłkowej). Warunkiem nabycia prawa do zasiłku opiekuńczego nie jest wspólne zamieszkiwanie z chorym członkiem rodziny, lecz pozostawanie z nim we wspólnym gospodarstwie domowym w dniach, w których jest sprawowana opieka (pkt 256 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

W sytuacji gdy poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny, pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny, zasiłek opiekuńczy nie przysługuje (art. 34 ustawy zasiłkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym, w rozumieniu przepisów, mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:

● osoby całkowicie niezdolnej do pracy,

● osoby chorej,

● osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,

● osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,

● pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,

● osoby prowadzącej działalność pozarolniczą,

● osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki.

Jeśli członek rodziny (w omawianym przypadku ojciec pracownicy) ma przyznaną rentę inwalidzką, należy go zakwalifikować jako osobę chorą, która nie może sprawować osobistej opieki nad żoną. W związku z tym nie ma podstaw do tego, aby odmówić pracownicy wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Mają Państwo obowiązek wypłaty pracownicy zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% ustalonej podstawy przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorą matką, nie dłużej jednak niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej). Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następują po złożeniu przez pracownicę wniosku o ten zasiłek, zawierającego dane wskazane w załączniku nr 6 do rozporządzenia w sprawie zakresu informacji... (dawny druk Z-15). Wniosek nie jest wymagany, jeżeli pracownica wystąpi o kolejny zasiłek opiekuńczy za kolejny nieprzerwany okres w związku z opieką nad chorą matką, pod warunkiem że nie zmieniły się okoliczności podane wcześniej we wniosku o zasiłek.

Pracownica złożyła w dziale kadr zwolnienie lekarskie ZUS ZLA otrzymane w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad chorą matką. Ze złożonego oświadczenia wynika, że ojciec pracownicy, zamieszkujący z matką, ma przyznaną rentę inwalidzką, a pracownica przez okres sprawowanej opieki będzie prowadziła wspólne gospodarstwo z matką. W związku z tym pracownicy za cały okres przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorą matką, nie dłużej jednak niż przez 14 dni w danym roku kalendarzowym.

Podstawa prawna:

- art. 32 ust. 1–2, art. 33 ust. 1 pkt 2, art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 372

- załącznik nr 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków – Dz.U. z 2015 r., poz. 2205; ost.zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 2253

Autor: Przemysław Jeżek - trener z zakresu prawa pracy i rozliczania wynagrodzeń, doradca współpracujący z firmami szkoleniowymi, zdobywca tytułu „Kadrowy roku”

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA